Skip to content

Rîgsþula

Březen 20, 2013

O Rîgsþule («písni o králi », «verši o králi ») [Písni o Rígovi] se říká, že je to mýtus o tom, jak se stal Heimdallr otcem různých společenských tříd; Þræll (otroků), Karl (rolníků) a Jarl (šlechty).  [Tato jména uvádí ve svém českém překladu Eddy z roku 1962 také Ladislav Heger. Vydání z roku 2003, v němž upravovala Hegerův překlad Helena Kadečková, z těchto jmen zmiňuje už jen Jarla a opomíjí např. temnou barvu pleti otroka – pozn. překl.] Původní význam těchto jmen je «Běžec», «Svobodný muž» a «Muž». Sebe samého nazývá Rîgr, což učenci vyložili tak, že pochází z irského slova pro krále, rig.

Učenci, kteří podávají výklad,  že se jedná o irský vliv, očividně přehlíží, že slovo Rîgr lze hláskovat i jako Rîkr (nor. «mocný», «král»), pokud by jej napsal někdo jiný (tehdy neexistoval jasný pravopis), a v každém případě irské rig a norské rîkr pochází z téhož indoevropského kořene *ric («vládce», «král», «mocný», atd.). Toto je samozřejmě také kořen německého Reich («království»).

balder_and_nanna_with_hermod_m

Baldr kyne z Helu Heimdallrovi (jakožto Hermôðrovi)

Společenský výklad je stále platný, jen to nutně neznamená, že mýtus byl původně o tomto. Mnoho mýtů se časem upravilo vlivem politických a náboženských změn ve společnosti a jejich původní významy se skryly. Mýtus vysvětlující změny v rasové skladbě Evropanů lze velice dobře chápat jako mýtus vysvětlující rasovou skladbu různých společenských tříd, včetně popisu jejich typických charakteristik, v době, kdy se toto stávalo stále zřejmější, a byl vypracován v dobré víře, se jmény synů a dcer a jejich barvitým popisem, přidaným k původnímu mýtu.

V Rîgsþule se dozvídáme, že Heimdallr přecházel podél břehu moře, když potkal dvojici jménem Pra-Praotec a Pra-Pramatka. Říkalo se o nich, že sedí ve svém domě “v dávném šatě ”. Přespal tam tři noci a po třech Lunách Pra-Pramatka porodila ošklivého a snědého syna jménemÞræll. Jeho dětmi byli Silný, Podsaditý, Snědý, Nohatý, Hulvát, Oplzlý, Povaleč, Hrubec, Rváč, Ovád, Chlípný a Pasák krav, jakož i Těžkopádná, Vazká, Hrudkonová, Orlonosá, Kňouravá, Nevolnice, Dubovice, Hadrářka a Dlouhokrká služka [Pokusil jsem se přeložit jména uvedená v článku z angličtiny, protože český překlad Eddy ochuzuje čtenáře o význam těchto jmen – pozn. překl.]. Jinými slovy, nepříliš sympatický hlouček dětí.

Heimdallr šel dál, dokud nepotkal dvojici jménem Praotec a Pramatka. Přespal tam tři noci a po třech Lunách Pramáti porodila Karla, růžolícího a zrzavého, s jiskrou v oku. Jeho dětmi byli Mládí, Hrdina, Zeman, Kovář, Sedlák, Širokoramenáč, Rolník, Svázaný vous, Soused, Hospodář, Mluvčí a Ježatý vous, jakož i Dáma, Nevěsta, Paní, Radostná, Vyfintěná, Holka, Manželka, Žena, Stydlivá a Útlá. Jistě sympatičtější hlouček dětí než ty Þrællovy.

Heimdallr šel ještě dál, dokud nepotkal dvojici jménem Otec a Matka.  Přespal tam tři noci a po třech Lunách Matka porodila Jarla, se světlými kadeřemi, světlými tvářemi a blyštivýma očima. Tentokrát Heimdallr zůstal a chlapce vychovával; naučil ho boji se zbraněmi a štíty, naučil ho runám (tajemstvím), dal mu své jméno a přijal ho za syna. Vyzval ho, aby se ujal dědičných polí a dědičného domova. Oženil se s Rychlou a jeho dětmi byli Dědic, Dítě, Miláček, Následovník, Dědící, Chlapec, Potomek, Syn, Mládí,  Příbuzný a Nejlepší mladý (Kon-ungr). (Sloka s ženskými jmény v písni chybí.)

Tito chlapci se učili hrám, sportům a plavání, krotili koně, ohýbali kulaté štíty, uhlazovat válečné šípy, mávat jasanovými kopími, ale  Nejlepší mladý  se rovněž učil tajemství života a věčnosti, a učil se čarodějství a  rozmlouvání s ptáky. Učil se tajemstvím, aby získal dědictví a stal se známým jako Král [King]. (Výraz “King” máme z jména “Kon-ungr”, jak je nejlépe vidět ze staromódního švédského “Konung”.)

Mohli byste to vnímat jako nic než popis různých společenských tříd ve skandinávské společnosti za doby vikingů, lze to však velmi dobře chápat v souvislosti s homo neandertalensis a jejich kontaktu s homo sapiens — což je vědečtěji vysvětleno zde.

Heimdallr je bůh, avšak bohové se na Zemi projevovali jako lidské bytosti; králové a královny nebyli jen veleknězi či velekněžkami, byli samotnými bohy a bohyněmi! Zosobňovali je a tudíž jimi i byli. Rîgr (Heimdallr) není bůh, ale zosobněním původního evropského člověka, cestujícího podél pobřeží na jih, vypuzeného z Evropy dobou ledovou, a potkává se tam s africkými lidmi. Neandrtálci jsou silnější a chytřejší, tudíž, když chtějí, mohou brát ženy Afričanům, a někdy tak činí – a když tak činí, plodí nepříliš sympatické snědé děti. Pak se vrací do Evropy, když doba ledová končí.

Když je doba ledová vyhání z Evropy příště, znovu se potkávají s africkým člověkem, tentokrát méně snědým než v době jejich prvního setkání; již má něco jejich krve; od doby, kdy tam byli Evropané naposled  – asi tak 12.000 předtím. Znovu si bere některé jejich ženy a plodí další děti, tentokrát méně snědé, ale stále si žádné  z nich nebere s sebou při svém návratu do Evropy, když končí doba ledová. Stále nejsou, tak říkajíc, dle jeho vkusu, ale možná je s sebou přivádí, ale nejsou schopniv Evropě přežít – a umírají z nedostatku “vitamínů ze slunečního svitu ” či jiných problémů zapříčiněných jejich africkou krví.

Čas běží a doba ledová už znovu vyhání  Evropany z Evropy a oni potkávají afrického člověka a berou si některé jeho ženy. Tentokrát mají ženy ještě víc evropské krve a jsou mnohem méně snědé, než když tam Evropané několikrát byli. Žijí tam, dokud doba ledová neskončí, možná velice dlouho, takže když se vrací do Evropy, ti z nich, kteří mají alespoň nějaké efrické předky, se k nim připojují a dokážou v Evropě přežít. Jsou dostatečně světlí, dostatečně chytří a dostatečně silní. Heimdallr je tedy přijímá za své děti, hodné dědičných polí a domovů, a přivádí je s sebou. Tak se rodí moderní evropský člověk; křížením neandrtálců a afrického člověka, ale přirozeně mnohem více neandrtálského než afrického; má průměrně 99,7% neandrtálské DNA.

balder_und_nanna_by_f_w_heine_s

Baldr (=Apollón) a jeho žena Nanna

 Toto by přirozeně vysvětlovalo tvrzení některých vědců, že někteří Evropané mají jistou mtDNA od Afričanů; jedná se o DNA předanou dítěti matkou. To vysvětluje, proč moderní neandrtálec (Evropa) není přesně  tím neandrtálcem minulosti. Časem se trocha africké DNA, která přetrvala, rozšířila mezi Evropany, a rozdíl ve stupni rasového smíšení může rovněž vysvětlit rozdíly mezi evropským lidem. Čím více jdete na sever a západ Evropy, tím méně africké DNA objevíte, a tím světlější a neandrtálštější vzhled mají.

Všichni se však můžeme shodnout na tom,  že alespoň středověcí Skandinávci neměli velmi pozitivní názor na snědší lidi okolo a považovali světlost kůže, vlasů a očí za velice důležitý rys u králů a šlechty obecně. Čím světlejší, tím vznešenější, laskavější, šlechetnější, pracovitější, spolehlivější a odvážnější – a nejkrásnější, čistý a nevinný Baldr je nejsvětlější z nich všech.

Varg Vikernes

30. 1. 2013

Přeloženo z: www.ancestralcult.com

Reklamy
komentářů 8 leave one →
 1. Březen 22, 2013 2:17 pm

  Koho by ti neandrtálci zajímali více, tak v sobotu ve 20h je na CT2 druhý díl dokumentu „Mýty a fakta historie: Neandrtálský kód“. Viděl jsem ten první a můžu doporučit. Každopádně se nám v něm dle oficiální teorie přiznává max. 4% neandrtálských genů. Ale třeba měřili jen nesprávné jedince a má pravdu Varg se svou manželkou, která se teorii o hybridizaci Homo Sapiens a neandrtálců věnuje podrobně :o)

  • Frostík permalink
   Březen 24, 2013 10:40 am

   S těmy 4% bych se i ztotožnil. V jednom časopise byl obrázek neandrtálce a jako by to bylo dvojče mého kolegy z práce. Nejnovější rekonstrukce podoby neandrtálců jsou úplně jinde, než když je kreslil dříve Zdeněk Burian.

 2. Frostík permalink
  Březen 22, 2013 11:59 am

  Tak to jsem jiná rasa, určitě nejsem z 99,7% neandrtálec a tedy správný evropan. Moji modrooce zmutovaný předkové přitáhli se sekeromlaty odněkud z pod Kavkazu. 🙂

  • berešit bara elohim permalink
   Březen 22, 2013 5:37 pm

   Varg má někdy poněkud svérázné teorie. A vůbec nevím, jestli se mu dá věřit. Více bych důvěřoval vědcům.

 3. Březen 21, 2013 8:38 am

  Tak připouštím, že tenhle Vargův výklad je zajímavý, ale moc tomu nevěřím. Vezmeme-li v úvahu, že doba ledová trvá 40 000 – 10 000 let a doba meziledová asi 20 000 let, pak by ten Rígův mýtus, jak jej Vikernes vykládá, zachycoval období minimálně 200 000 let dlouhé! A navíc by tu musel být někdo, kdo si informace o tomto krutě dlouhém období důsledně předává z generace na generaci. Vyloučit se to samozřejmě nedá, ale nezdá se mi to moc pravděpodobné.

 4. Březen 20, 2013 8:22 pm

  Ten upravený Hegerův překlad Kadečkouvou mne teda dost vadí. Asi jde o jistou úlitbu Systému, aby nedejbozi někdo nevytahoval spojení „Edda-von List-nacisté“. Jinde si paní Kadečková takto otřesně nepočíná a překlady sedí. Škoda, ale můžeme být rádi, že Edda vůbec vyšla. Jinak k tomu obrázku: Heimdalla bych s Hermodem neztotožňoval.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: