Skip to content

Robert Lyndon: „Cesta sněžných ptáků“

Březen 1, 2013
tags:

Toho rána chytla normanská jízdní hlídka mladého Angličana, který se jižně od řeky Tyne pídil po něčem k snědku. Vyslechli ho, usoudili, že je to vzbouřenec, a pověsili ho na vysokém kopci pro výstrahu lidem v údolí. Vojáci počkali, schoulení v řezavém chladu, až se oběť přestala v křeči zmítat, a pak odjeli. Stále ještě byli v dohledu, když se kroužící hejno mrchožroutů sneslo z nebe a obsypalo mrtvolu jako krutí netopýří….“

Tímto odstavcem začíná anglický spisovatel Robert Lyndon svůj historický román, na kterém pracoval dlouhých pět let. Anglie, rok 1072. Králem je Vilém Dobyvatel, který zemi zabral relativně nedávno a jeho Normani Anglii vládnou železnou rukou. Jedním z jeho baronů je i Robert_Lyndon_Sally_Wrasir Olbec, který má své nově nabyté panství až na samém severu u skotských hranic. Jednoho večera do jeho hradu dorazí francouzský žoldnéř Vallon a řecký student medicíny Hero. Přinášejí Olbecovi  tvrdou zprávu. Jeho nevlastní syn, sir Walter, který před časem vstoupil do byzantských služeb, byl zajat Turky v bitvě u Mantzikertu. Emír, který ho zajal, žádá za jeho propuštění obrovské výkupné ve zlatě nebo dva páry vzácných bílých sokolů.

Baron Olbec je však nepříliš bohatý a Waltrův nevlastní bratr Drogo, který by rád zdědil celé panství, není nijak nadšen vidinou Walterova návratu. Celá záležitost se pěkně zamotá a Vallon s Herem musí jedné jarní noci kvapem zmizet z dosahu Drogova meče. Walterova matka však svého syna chce zpět a pomůže proto dvěma poslům k útěku. Přidává se k nim ještě druhý nevlastní Walterův bratr Richard, anglický sokolník Wayland a německý střelec z kuše Raul. Dobrodružná a strastiplná cesta do ledového Grónska, domoviny bílých sokolů, může začít. Jenže na cestu se vydává i Drogo, odhodlaný bránit své zájmy mečem.

bílý sokolPostupně Lyndon odhaluje charaktery a pohnutky všech hrdinů. Čtenář se tak dozvídá, proč se Vallon stal žoldákem bez domova. Proč se na cestu vydal Wayland, který má také temné tajemství a co jde ve skutečnosti Herovi. Ten má totiž možnost od Waltera získat Tomášovo evangelium, knihu, která může otřást celým křesťanským světem.

Robert Lyndon pečlivě nastudoval středověké reálie a na knize si dal opravdu záležet. Jeho hrdinové musí čelit ještě v samotné Anglii v obávaném Sherwoodském lese dokonce jakémusi předobrazu Robina Hooda. Ten zde však není popsán jako kladný lidový hrdina, ale jako obyčejný vrah a lupič, dokonce sadistický zabiják. Valon a jeho souputníci se přes Skotsko a Island dostanou konečně do Grónska, kde se Waylandovi konečně podaří chytit několik bílých sokolů. Teď hrdinům zbývá dopravit výkupné do Anatolie v Malé Ásii. Mezitím si ještě Vallon stačí nadělat několik nepřátel na Islandu, se kterými se spojí neúnavný pronásledovatel Drogo. Mořská bouře zanese loď našich hrdinů až na sever Norska, kde se střetnou s drakkarem  posledních Vikingů, kteří odmítají uznat to, že jejich čas už dávno skončil. Jejich náčelník, Thorfinn Vlčí dech, je zatvrzelým pohanem, který dokonce pojídá syrová játra svých nepřátel. Vallon a jeho lidé musí kvůli pokročilé roční době zvolit strastiplnou cestu okolo Karélie a přes Rusko.

Tady Lyndon opět ukazuje, že umí psát a drží se historických pramenů. Karelští Ugrofinové v jeho podání nejsou žádní hodní šamani, ale klany divokých lesních válečníků, kteří likvidují každého, kdo vstoupí na jejich území. A samotná cesta Ruskem je učiněné zlo a peklo. Velkokníže Jaroslav Moudrý totiž neprozřetelně rozdělil Rus mezi své syny, kteří se snaží jeden druhého připravit o jejich údělná knížectví.  Středověk byl drsný a krutý čas. Slabí neměli žádnou šanci. Robert Lyndon ví o čem píše. Na stránkách jeho knihy můžete prožít boje i strašlivé mrazy. Ne všichni cestovatelé se dostanou do Anatolie. A ne všichni přežijí. Temná tajemství jednotlivých postav vyplouvají na povrch jen pomalu a já osobně mám pocit, že jediným, kdo si nehraje na schovávanou, je vlastně Drogo. Ten má totiž jasno: Chce všechny prostě pozabíjet.

Kniha je celkem drahá, koupil jsem ji za 399 Kč, ale má 590 stánek a vážně stojí za přečtení. Zhltl jsem jí během několika dní. Je to dobré čtení. Autor pracuje na pokračování, které jeho hrdiny zavede až do daleké Číny.

Robert Lyndon: „Cesta sněžných ptáků“. Euromedia Group k. s. – Knižní klub, 2012.

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Únor 27, 2015 10:30 am

    Pokračování románu s názvem „Císařský oheň“ již v prodeji a opravdu stojí za to 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: