Skip to content

Mužská mystéria- Noční pochod

Únor 2, 2013
tags:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKdyž jsem se někdy v půlce listopadu dozvěděl o akci Mužská mystéria – Noční přechod Jizerek, kterou chystala Česká pohanská společnost, neváhal jsem a ihned jsem se hlásil Airisovi jako účastník. Jizerky jsou mojí srdeční záležitostí a mám pro ně velkou slabost, a tak jsem se nemohl nezúčastnit. Navíc trasa byla plánována do míst, která zas až tolik neznám, a o to byl větší důvod k účasti. Po zveřejnění akce se na internetu strhla menší mediální přestřelka, kde se celá akce přirovnávala k hazardu se životy, sebevraždě, nezodpovědnému jednání atd.  Tomu bych možná dal za pravdu, pokud by se akce konala v například Jeseníkách, kde by podobný přechod hřebene v zimě byl trochu o něčem jiném. Nicméně ani Jizerky se samozřejmě nesmí podceňovat. Ale stejně si myslím, že ta hysterie okolo byla docela zbytečná.

5Dne 26.1. 2013 jsme se tedy v počtu šesti mužů, jednoho psa a jedné feny, které byla udělena čestná výjimka z klatby žen, sešli na nádraží v Hejnicích. Jmenovitě Airis a Majkl z ČPS, Rushwolf z Vlčího bratrstva, Ondra a Radek jako nezávislí a já jakožto zástupce Pohanského kruhu. A samozřejmě ještě zástupci zvířecí menšiny Bety a Bady. Ze dvou variant cesty do Liberce, byla nakonec vybrána ta kratší, která v součtu činila cca. 25 km. Předpověď na noc ze soboty na neděli byla celkem příznivá. Pro oblast Jizerek jasno a mrazivo, místy až mínus třicet stupňů. Pečlivá příprava výbavy byla tedy zcela na místě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZ Hejnic jsme za šera vyrazili vstříc kopcům a noci plné dobrodružství. Za vesnicí jsme před nástupem na hřeben provedli úlitbu místním duchům a bytostem, aby nám zachovali svou přízeň a my ve zdraví došli do cíle. Za svitu luny pak započal výstup. Cestou jsme potkávali poslední pocestné, kteří mířili opačným směrem, zpět do civilizace k teplé náruči krbu, zatímco my stoupali vzhůru k mystériím zimy, mrazu a potu. Výstup byl docela zdlouhavý, ale naštěstí nikterak prudký. Nádherně žlutý měsíc nám nasvěcoval nádherné scenérie přírody a zároveň svítil na cestu, takže čelovky mohly prozatím odpočívat. V polovině stoupání Bady přepnul na výtah a rychle jsme se vzdálili zbytku skupiny. Na vrcholovém rozcestí jsme na kluky počkali, proběhlo občerstvení sušeným ovocem, čajem a rumem a šlo se vesele dál. Prvním opravdu úchvatným zážitkem byla skalní vyhlídka Krásná Máří. I přes ledový vichr, který nás bez lítosti bičoval a vytvářel na našich vousech další a další krápníky ledu, jsme se nemohli vynadívat na noční scenérii pod námi i okolo nás. Tento zážitek nás všechny utvrdil v tom, že i kdyby byl z dnešní noci poslední, tak i přesto tahle akce měla 6smysl a stála za to. Opět proběhl teplý čaj a značkový rum na posilnění. Cesty byly kvůli běžkařům dobře udržované a šlo se docela dobře. Vzhledem k tomu, že srnčí zvěř byla schovaná před mrazem a na blízku se nezdál být žádný kurník, ovčín či podobné zařízení, dovolil jsem si luxus vypuštění tažného psa na volno. Ten to samozřejmě kvitoval s povděkem a ihned se změnil v raketu a s Betynou uspořádali šílené závody ve sprintu sem a tam. Počasí nám neustále přálo, teplota se pohybovala okolo příjemných mínus dvaceti, i když místy bylo zřejmě i víc. Cesta vesele ubíhala, zpestřována zastávkami na čaj a ovoce. Rum došel, žel velmi brzy. Dalším obrovským zážitkem byla zamrzlá a zasněžená přehrada Černá Nisa (Bedřichov). Přechod přes zmrzlou ledovou plochu obklopenou zmrzlým lesem a hlubokým tichem přírody, měl mystický charakter. Nevím jak ostatní, ale já osobně jsem se na pár okamžiků ocitl jakoby v jiném časoprostoru a slovy nedokážu popsat své pocity. Uprostřed Černé Nisy, také proběhla závěrečná úlitba, pozdrav a poděkování duchům a bytostem Jizerek. Byli k nám po celou cestu vlídní a přátelští a ukázali nám svůj domov z jeho vlídnější stránky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATo už se pomalu blížil náš cíl Liberec a počasí se začínalo pomalu kazit. Teplota a vlhkost vzduchu pomalu stoupala a začínalo mírně sněžit. Do Liberce jsme dorazili živí a bez úhony a u Radka doma náš čekal závěrečný zážitek v podobě jeho maminky a její úžasné domácí polévky, kterou nám i přes pokročilou ranní (cca. v půl jedné ráno) hodinu s radostí a úsměvem naservírovala. Ostatně byla ráda i proto, že viděla na vlastní oči živé důkazy toho, že je nás víc, kteří se občas v noci touláme po horách. Už se prý totiž bála, že Radek asi nebude normální J. Venku mezitím začalo velmi hustě sněžit, což byl důkaz toho, že bohové nad námi po celou naši cestu drželi ochrannou ruku.

Po polévce jsme tedy výpravu zhodnotili a rozpustili. Radek zůstal doma, Majkl se také vydal do pelechu a Rushwolf šel na vlak. No a zbytek ve složení Airis, Ondra, Bady a já ještě navštívil jeden z nepřeberné řady libereckých nonstopů, protože taková akce se musí samozřejmě pořádně zapít. Kluci se pak vydali na autobus a mě čekal poslední zážitek. Spánek v prochladlém třídveřovém autě, kde si nemůžete natáhnout nohy, bych opravdu nikomu nepřál, ale přežil jsem to. I tohle totiž občas bývá součástí mužských mystérií.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPokud bych tedy tuhle akci měl zhodnotit, musím říct, že i přes určité výhrady, které mám vůči ČPS a přes některé zásadní otázky, ve kterých se prostě nikdy neshodneme, to byla vynikající akce ve výborné společnosti lidí, které spojovala společná vášeň a láska k přírodě. Věřím, že všichni na to budeme dlouho vzpomínat. A pokud se bude v budoucnu opět konat něco podobného, samozřejmě se znovu rád přidám.

A jaká, že jsou tedy mužská mystéria podaná formou nočního přechodu hor v zimě? To neprozradím. Spíš poradím. Někdy si to zkuste. A klidně běžte i přes den a v létě, kdy se dají připojit mystéria horských chat a kiosků a spaní pod širou oblohou.

 Foto krajiny autor článku. Skupinové fotky-autor Michal.

Reklamy
komentářů 8 leave one →
 1. Ještěrka permalink
  Duben 22, 2013 11:56 am

  No, pěkný výlet 🙂 asi budu chlap, pač takových prima výletů už za sebou taky několik mám. Nicméně, Jizerky jsou pěkné v zimě v létě, v noci ve dne.

 2. Airis permalink
  Únor 5, 2013 11:08 am

  Byla to úžasná akce. Díky moc, že jsi dorazil a stejně tak všichni ostatní! 🙂

 3. Rushwolf permalink
  Únor 4, 2013 12:07 pm

  JJ, byla to parádní akce, skvělá společnost i atmosféra, je vidět, že i když nešlo o žádný extrém, tak pobyt v přírodě lidi spojuje, každej se těší z krás okolo, hledí na to aby šel, fungoval etc. a všechno ostatní kvůli čemu sou lidi na interetu schopný se do krve pohádat je najednou úplně podružný, zbytečný a strašně daleko… co naplat, příroda je svého druhu takový zvláštní chrám co přímo vybízí k jednotě a spolupráci 🙂

  • berešit bara elohim permalink
   Únor 4, 2013 3:36 pm

   To souvisí s tím, že byste nikdy neřekl takové věci osobně, zatímco na internetu ano.

   • Rushwolf permalink
    Únor 4, 2013 5:34 pm

    Takhle si to můžeš vykládat, ale myšleno to tak nebylo a rozhodně se nebojím, že bych byl z těch co nejsou schopni druhým říct do očí co si o nich myslí… spíš jde o to, že asi jen ignorantský kokot by procházel tak impozantní krajinou a místo toho aby jí vnímal a své pocity sdílel s ostatníma debatoval zaníceně o nesmrtelnosti chrousta, vyvolával spory, nebo se vozil po druhejch za to, co maj za názory, jak se oblíkaj s kým s ekamaráděj atd.

   • Únor 5, 2013 5:55 am

    No, a taky jde o to, že když máš ty lidi přímo před očima, tak najednou vidíš, že to nejsou žádní démoni, ale že jsou to normální lidi, se kterými toho máš i docela dost společného.
    Já jsem se na těhto stránkách třeba často vášnivě přel s Volosem a když jsem ho pak potkal naživo na Mystice, zjistil jsem, že je to fajn člověk.

 4. Frostík permalink
  Únor 4, 2013 11:17 am

  Přetěžce závidím, budu muset vymyslet u nás jihu.

 5. Únor 3, 2013 7:26 pm

  Parádní drsňácká výprava! Já jsem takhle naposledy vandroval a přespával na zasněžených kopcích před více než dvaceti lety, kdoví jestli bych to ještě uměl. Každopádně jsem rád, že se stoupenci jednotlivých pohanských směrů mezi sebou nepobili a dokázali společně tuhle cestu v přátelském duchu podniknout. 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: