Skip to content

Basil Poledouris – génius monumentálnosti

Leden 26, 2013
tags:

poledouris1Nebývá na Pohanském kruhu zvykem, abychom se tu zabývali dílem skladatelů filmové hudby, ale dnes uděláme výjimku. Povíme si něco o géniovi, který navždy změnil tvář a ducha právě filmové hudby.

Basil Poledouris se narodil 21. 3. 1945 v Kansas City v rodině s řeckými kořeny. Už jako u kluka se u něj výrazně projevoval hudební talent.  Ovšem později na Jihokalifornské univerzitě začal studovat filmovou režii, kameru a střih. Původně sice snil o tom, že bude koncertním pianistou, ale film ho prostě přitahoval více. Později se ukázalo, že film a hudba budou v jeho životě tvořit vzájemně doplňující se velké lásky, kterým Basil zůstal věrný až do konce svého života.

Na studiích se spřátelil s jedním ze svých spolužáků, neméně geniálním Johnem Miliusem, tvůrcem skvělého „Barbara Conana“ a dalších pecek, ke kterým Poledouris později skládal jeden hudební skvost za druhým. Právě Milius mu umožnil poprvé vyniknout jako skladateli filmové hudby, jeho snímek „Velká středa“ z roku 1978 sice neměl nijak zarážející úspěch, ale upozornil na nového skladatele. Druhým, už podstatně úspěšnějším snímkem, ke kterému složil hudbu, je romantický slad’ák „Modrá laguna“ z roku 1980, režiséra Randala Kleisera, který byl také jeho spolužákem ze studií.

poledourisA nyní se dostaneme k tomu, co všichni pohané a novodobí barbaři musí prostě zákonitě milovat! Ano, dostáváme se k legendárnímu, nikdy nepřekonanému majstrštyku Johna Miliuse a Olivera Stonea. A tím je krvák „Barbar Conan“ z roku 1982. O tomto díle se jistě není třeba příliš rozepisovat, tvůrci se nechali vzdáleně inspirovat fantasy světem R. E. Howarda a stvořili tak neuvěřitelně syrový, tvrdý a dnes bychom řekli i politicky nekorektní film (hlavní padouch je černoch, dnes už nevídaně odvážné). Milius se Stonem oslovili Poledourise a ten kývl. A složil dodnes bez nadsázky nejlepší soundtrack všech dob.

K tomuto filmu s Arnoldem Schwarzeneggerem se váže mnoho legend (psal jsem o tom v tomto článku: https://pohanskykruh.wordpress.com/2012/04/11/barbar-conan/ ). Jedna z nich praví, že osmiletá Poledourisova dcera Zoe si jednoho dne vyt’ukávala jakousi jednoduchou melodii na klavír a zaujala tím svého tatínka. Ten nelenil a z dcerčina nápadu vytěžil skladbu „The Orgy“. Kdyby tak každý otec měl tak šikovné děti, jako Mistr 🙂 . Režisér Milius prý také nechal skladatele napsat a nahrát některé pasáže dříve, než dotočil patřičné scény, takže se vlastně Poledouris podílel na filmu více, než by neznalý divák řekl. Mistr stvořil skutečně úchvatný a dech beroucí soundtrack, který dokresluje atmosféru filmu. Jsou filmy, u kterých hudbu ani nezaznamenáte, ale zde je hudba tím, co vás prostě dostane a bude vám znít v uších ještě dlouho po závěrečných titulcích. Poledouris sám řídil při nahrávání Symfonický orchestr Římského rozhlasu a v šibeničním termínu odvedl výbornou práci. Navázal na Wagnera a Orffa s jejich monumentálností (podobně jako to dělal Jerry Goldsmith, skladatel soundtracku k „The 13. Warrior“) a výsledek je prostě úžasný. Co na tom, že zlé jazyky tvrdí, že mu Milius natočil nejdražší videoklip všech dob?! U Croma! A co má jako být?!

V roce 1984 se v kinech objevilo pokračování dobrodružství barbarského Cimmeřana pod názvem „Conan Ničitel“, které natočil slavný hollywoodský veterán Richard Fleischer. Milius byl z tohoto projektu vyšachován a jeho nástupce se vydal jinou cestou než původní tvůrce. Na filmu je to bohůmžel znát. Není to moc dobrý film. Soundtrack dostal na starost opět Poledouris a je nutné říci, že spíše, než by složil něco nového, jen poupravil a varioval skladby z prvního filmu. Španělští filharmonici, které opět sám řídil, odvedli ale slušnou práci a nahrávka stojí rozhodně za poslech.

Ve stejném roce se Mistr vrátil ke spolupráci s Miliusem, a to na snímku „Rudý úsvit“, což je nesmlouvavá, politicky nekorektní, krajně pravicová agitka o komunistické invazi do USA, kterou zlikvidují stateční středoškolští partyzáni. Zde Poledouris poprvé pracoval se symfonickými militaristickými motivy, kterým dal později vyniknout v „Hvězdné pěchotě“.

To už měl náš Mistr ovšem v Hollywoodu dveře dokořán otevřené a nabídky se jen hrnuly. V roce 1985 natočil nizozemský režisér Paul Verhoeven svůj první americký film, kultovní historickou řezničinu „Maso a krev“ v hlavní roli s charismatickým Rutgerem Hauerem. Snímek se odehrává během krvavých občanských válek v renesanční Itálii a pokud jste ho neviděli, nenechte si ho rozhodně ujít. Poledouris tentokrát natáčel s věhlasným Londýnským symfonickým orchestrem a tento sountrak ve své limitované edici patří snad k nejdražším vůbec (mám ho taky, stál ukrutných sedm set korun). Mistr opět potvrdil svou pověst génia monumentálnosti, ale Oscara opět nezískal. S Verhoevenem spolupracoval i o dva roky později, na „Robocopovi“.

Poledouris spolupracoval na různých snímcích, které zde nemá cenu všechny jmenovat. Jejich kvalita byla různá, ale co bylo téměř vždy výborné, to jsou jeho soundtracky.

Ke spolupráci s přítelem Johnem Miliusem se vrátil ještě jednou, a to v jednom z nejlepších válečných snímků všech dob, ve filmu „Sbohem králi“ z roku 1989 s Nickem Noltem v hlavní roli. Ten film je jeden z emočně nejsilnějších, které jsem kdy viděl. Odehrává se na Borneu za druhé světové války, kdy dezertér Learoy sjednotí domorodé kmeny v boji proti Japoncům, ale i v boji proti Britům. Scéna, kdy britští vojáci kopou do zajatého Learoye se prostě nezapomíná… A Poledourisova hudba? Prostě nádherná, velkolepá a tragická zároveň. Jako celý film. Mistr tentokrát osobně řídil Maďarský státní symfonický orchestr a tento soundtrack osobně hodnotím ještě výše, než u „Barbara Conana“. Pokud se vám film (a samozřejmě hudba) bude líbit, neváhejte a sáhněte i po stejnojmenné knižní předloze francouzského spisovatele Pierra Schoendoerfera. Není moc filmů, u kterých bych brečel, u tohohle ano.

Posledním monumentálním počinem Basila Poledourise je film „Hvězdná pěchota“ z roku 1997. Za snímkem stojí opět holandský řezník Paul Verhoeven. Ten se nechal (velmi) volně inspirovat knihou Roberta A. Heinlaina. A stejně jako sám autor předlohy, si i on vysloužil od všelijakých pravdoláskařů nadávky do „fašistů„ a „nacistů“. Poledouris si to musel vyslechnout taky, prý se nechal inspirovat pochody z dob Třetí říše 🙂 . Samozřejmě, taková tvrzení jsou jen plivancem z hub těch, co samotní h…o umějí. Hudba je pravda výrazně militaristická, ale prostě skvělá!

Poledouris nepatřil k nejplodnějším autorům filmové hudby. To však vůbec není na škodu. Z jeho nefilmových projektů bych rád vzpomněl na zahajovací ceremoniál letních Olympijských her v Atlantě roku 1996. Skladbu „Tradition of the Games sám dirigoval v přímém přenosu.

Basil Poledouris, génius monumentální (nejen)filmové hudby podlehl boji s rakovinou 8.11. 2006 v Los Angeles. Věřím, že jestli někde existuje hudební Valhalla nebo Elysejská pole, hraje a skládá tam bohům. Protože mám silné podezření, že bohové nemohou nechat takovou legendu jen tak zemřít. Měl jsem Mistra rád. Pojďte a okuste Jeho dílo:

Reklamy
komentáře 3 leave one →
 1. Listopad 30, 2014 2:46 pm

  Zde výborná recenze na nejkultovnější Poledourisův počin: http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2013/08/barbar-conan-conan-barbarian-1982-basil.html

 2. Únor 18, 2013 6:10 am

  Posledním monumentálním počinem Basila Poledourise je film „Hvězdná pěchota“ z roku 1997. Za snímkem stojí opět holandský řezník Paul Verhoeven. Ten se nechal (velmi) volně inspirovat knihou Roberta A. Heinlaina. A stejně jako sám autor předlohy, si i on vysloužil od všelijakých pravdoláskařů nadávky do „fašistů„ a „nacistů“. Poledouris si to musel vyslechnout taky, prý se nechal inspirovat pochody z dob Třetí říše . Samozřejmě, taková tvrzení jsou jen plivancem z hub těch, co samotní h…o umějí. Hudba je pravda výrazně militaristická, ale prostě skvělá!

 3. Raslavien permalink
  Leden 27, 2013 9:03 am

  Rozhodne najlepší filmový skladateľ! V Barbarovi Conanovi bola hlavná postava predovšetkým hudba, sorry Arnie 😛
  Tu je video z jediného koncertu, kde tento opus zahral, krátko pred smrťou (ostatné party sú na youtube tiež)…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: