Skip to content

Tip na výlet: Přehrada Želivka

Listopad 27, 2012
tags:

Dnes to bude tak trochu „partyzánský“ pokus o článek, protože k této přehradě je vstup přísně zakázán. Nebudu Vám tedy radši popisovat, jak se tam dostanete, jen Vás trochu navnadím 🙂 .

Správně se toto dílo jmenuje Vodní nádrž Švihov, ale i místní obyvatelé a zaměstnanci tomu říkají prostě jen „Želivka“. Přehrada leží na hranici krajů Vysočina a Střední Čechy a tvoří strategickou zásobárnu vody pro Prahu a okolí. Jak napovídá samotný neoficiální název, tak leží na řece Želivce. Jedná se o největší vodárenskou nádrž ve střední Evropě. Stavba probíhala od roku 1965 do roku 1975. Dílo je to vskutku impozantní, kdy celková rozloha činí 1602,6 ha. Samotná délka umělého jezera je 39,1 km. Objem činí 309,0 mil. m³. Hráz má výšku 58,3 m, šířku 7 m a délku 860 m.

Když se přehrada projektovala, už dopředu se vědělo, že se budou muset zatopit některé obce. Soudruzi si s tím příliš hlavu nelámali a obyvatelstvo prostě vystěhovali. Pro „odsunuté“ z obcí Zahrádky, Švihov a Dolní Kralovice vystavěli „ukázkovou socialistickou střediskovou obec“ s názvem (nové) Dolní Kralovice. Bolševičtí architekti se tu skutečně vyřádili, tak je to tu samá klasická krychle vzor „socialistická kostka“.

Co tady rozhodně stojí za vidění, jsou dva nikdy nedokončené dálniční mosty u Borovska, které stavěli Němci za druhé světové války. Divím se, že ještě nehráli v žádném postkatastrofickém sci-fi filmu, protože takhle nějak to bude vypadat, až se celá ta slavná Euroatlantická civilizace položí a Příroda si začne brát zpět to, co jí náleží. Měla to být součást páteře systému středoevropských dálnic, kterou hodlala Třetí říše spojit Evropu. Tento plán se z pochopitelných důvodů nikdy nepodařilo realizovat. A soudruzi po válce raději od dálničního modelu upustili (přece nebudeme pokračovat v díle „parteigenossen“, že?), aby se k němu v sedmdesátých letech znovu vrátili. To už ovšem nemohli německé mosty použít, a tak dnes kultovní D1 vede trochu jinudy, i když stále vedle Želivky, kterou můžete z dálnice spatřit.

Proč ale píšu na pohanské stránky o nějaké přehradě, můžete se ptát. No, je to prosté a zároveň i dost složité.  Bydlím celkem nedaleko, a tak sem zhruba třikrát do roka zajdu. Přehrada je totiž obklopena lesy. Les miluju, jak už pravidelní čtenáři vědí :-). A miluju i moře. Jenže naše republika moře holt nevlastní. Když se vám podaří projít lesem a hrázní nebo hlídka na motorovém člunu si vás nevšimnou, můžete si připadat rázem jako v Karélii, či u finských jezer. Když moje fotky nedávno viděl soukmenovec Rushwolf, prohodil něco o tom, že už tam chybí jen drakkar.  Ano, místy to tu vypadá jako u Baltského moře, nebo v zemi fjordů. Člověku se někdy prostě podaří, že dokáže vybudovat něco, co do krajiny i zapadne. A to je možná případ téhle přehrady.

Když máte štěstí, můžete tu zažít vítr, který tvoří na plážích vlnky, které vypadají jako mořské. Les roste téměř až k vodě, asi tak, jak popisují islandské ságy Vinland a Markland. A pokud máte dostatek představivosti, citu pro imaginaci a jste prostě snílci jako já, může se vám skutečně stát, že uvidíte připlouvat i ten pomyslný drakkar Leifa Šťastného, který nese posádku hrdých a odvážných Seveřanů.  Na plážích najdete škeble i chaluhy. Taky tu uvidíte labutě a racky. Jejich křik si v ničem nezadá s jejich mořskými kolegy a k dokreslení scenérie už chybí jen slaná mořská bríza.

Jak už jsem ale psal výše, nesmí se tam. Pokud se tam ale opravdu vydáte, jste tu na vlastní nebezpečí. Dobře si ještě pamatuju, jak po 11. září 2001 hlídali Želivku vojáci. A když na Vás takový výsadkář v „hejkalovi“ (to je taková maskovací sít‘) udělá ze zadu v lese „baf“, není to jen o tom, že Vám naskočí opar :-). Ale abych vás zbytečně neodradil, hrázní a hlídky jsou k „narušitelům“ celkem tolerantní. Když vás bude jen tak do prstů jedné ruky a nebudete dělat bordel, nechají Vás (většinou) být. Co se týká ryb v přehradě, tak místní obyvatelé (zejména z měst Zruč nad Sázavou a Ledeč nad Sázavou) vám budou vyprávět pověsti a legendy o obřích sumcích a úhořích, kteří žijí už nejméně třicet pět let a dorůstají se délek rozměrů tak obřích, že technici, kteří čistí hráz a odtok, se prý spouštějí pod hladinu jen v klecích, které používají jinak jen filmaři žraloků.  No, věřte-nevěřte.

Pytlačit se sem samozřejmě chodí (o tom já ale nic nevím). A pokud se tady chystáte pytlačit, tak věřte, že je to dost drahá sranda. U Bernartic má policie i malý přístav, takže vás v některém z fjordů může překvapit i PČR v motorovém člunu. Další z nepotvrzených legend (opět odposlechnuto v restauracích ve Zruči a Ledči) je ta, že zde občas chytá ryby nějaký ten vrcholný politik.  A koupání? V letních vedrech jsou některé zátoky a zvlášť německé mosty, v obležení koupačů. Opět tu platí nepsané pravidlo: Žádný bordel, žádné sankce. Voda je tu průzračně čistá. Prostě nádherná!

Tak pokud Vás moje vyprávění přeci jen navnadilo na návštěvu těchto fjordů, vyražte sem v kteroukoliv roční dobu. Auto nechte někde dál od samotné přehrady a radši se projděte lesem. Pokud se budete chovat slušně a s respektem, místní Vás taky nechají. Věřte mi, stojí to za to.

Reklamy
komentáře 2 leave one →
 1. MIrka permalink
  Prosinec 23, 2012 8:11 pm

  Jéé … úplně souhlasím kouzelné místo, bydlím jen 10 minut odtud, takže je to paráda.
  Prý z mostu, který spojuje bernartickou stranu a bezděkovskou stranu, je možno vidět, za dobrého počasí, zvony, ale jen říkám co jsem slyšela.A s těma rybama to souhlasim (no né že bych chodila chytat, to určitě ne:)…..pohádkové místo…a těd v zimě na bruslích

  • Prosinec 23, 2012 9:32 pm

   Jsem rád, že se ti můj pokus o článek líbí 😀 A Želivka je, i když je to lidský zásah do přírody, nádherná… Třeba se tam někdy potkáme… Tak at‘ se Ti naše stránky líbí 😀

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: