Přejít k obsahu webu

Tip na výlet: Lipnice nad Sázavou

2 září, 2012
tags:

Jelikož podnik, ve kterém pracuji, nepěstuje socialistické plánované hospodářství, ale kapitalismus, tak občas přijdu do práce a nemám co dělat. Tehdy neviditelná ruka trhu rozhodne o tom, že si proletariát vezme (dostane) neplánovanou dovolenou. A zrovna tuto středu tomu tak bylo. Jsou zajímavá místa, která se snažím navštívit jednou ročně. Jelikož loni jsem se na Lipnici nedostal (pivo), rozhodl jsem se to tedy letos, poněkud na honem napravit.

Na Lipnici to znám už od dětství. Ještě za bolševiků jsem tam jako kluk jezdil do léčebny ortopedických vad. Režim tam býval dost tvrdý, leckdy připomínající spíše převýchovný tábor pro mladistvé. Dnes je z léčebny pro děti s vadou páteře jakýsi rekreační moloch jistého ministersva. Je dobré vědět, že se upracovaný úředník má kde léčit. Drsný režim nám ale v okolí našeho „tábora“ bohatě vynahrazovala okolní lesnatá příroda, zatopené lomy a nádherná zřícenina gotického hradu. Později jsem tam vždycky rád vyrážel s kámoši na leckdy dost divoké čundry.

No a tak jsem dopoledne vystoupil v Dolním Městě z autobusu, kde jsem si dal nezbytné pivko (jinak prostě nefunguju 🙂 ) a po silnici a později lesem pochodoval pár km na Lipnici. Mimochodem, Lipnice se sice píše jako „nad Sázavou“, ale řeku tady fakt nehledejte, protože teče dobrých osm kilometrů až ve Světlé. Nejdřív jsem prošel kolem dodnes fungujícího kamenolomu firmy Granit. Zrovna odpalovali, tak jsem to měl i se zvukovým efektem. Pokud jste tudy nikdy nešli, tak vás asi zarazí, že podnik stojí po obou stranách okresní silnice a pracující klidně přes tu okresku převážejí kámen na ještěrkách. Za Granitem jsem zabočil doprava do lesa a za chvilku jsem došel k rybníkům, které jsem jako kluk pamatoval, jako super koupačku. No, dneska jsem tam nevlezl, protože byly brčálově zelené a samá sinice. Ale byl tam klídek, tak jsem si tam vychladil plechovkové v potůčku a polkl ho.

Po chvíli jsem zase přešel na druhou stranu silnice a vyrazil obhlédnout zatopené a už nepoužívané lomy. Cesta lesem je dost divoká, protože je to tady samý šutr a některé tak pěkné, že by i Obelix projevil radost nad úrodou takových potenciálních menhirů. Věděl jsem, co mě tam čeká. Už před lety tam u dvou menších lomíků jistý „umělec“ učinil „umění“. Vytvořil tam totiž obrovské cosi, které nazval „Bretschneiderovo ucho – památník národního odposlechu“. U druhého z lomíků zase spáchal něco, co pojmenoval „Ústa pravdy“, kde toto „dílo“ vypadá jako pysky domorodce ze Zimbabwe. Jelikož nejsem přítelem tohoto druhu „umění“, tak jsem si to ani nevyfotil. Ovšem, pokud jste kulturní masochisté, zkuste si to vygooglovat.

Kulturně povznesen jsem dorazil lesem k největšímu ze zatopených lomů, kterému jsme jako kluci říkali „Jeřáb“. Přestalo se zde těžit v osmdesátých letech minulého století a je tady nádherně a názorně vidět, co se by se stalo, kdyby jistá část lidstva zmizela nebo vymřela: Příroda si pomalu, ale jistě vezme zpět to, co jí patří. Les za těch asi pětadvacet let roztrhá asfalt i beton, zaroste budovy a po stopách činnosti člověka toho mnoho nezbude. Teď mne možná někdo obviní z „ekofašismu“ (ahoj Kojote 🙂 ), ale až Příroda dospěje k tomu, že celá ta slavná Euroatlantická civilizace stojí za h…o, tak tady se můžete přesvědčit, jak to dopadne. Ale zpět k „Jeřábu“: Obří železný jeřáb už tu nenajdete, protože se ho před časem zmocnili lovci kovů a zůstal z něj jen betonový sokl. Voda zatopila celý lom a je tak čistá, že by tady z fleku mohl točit obávaný Harald Reinl svůj „Poklad na Stříbrném jezeře“. V létě se tohle místo stává terčem častých hromadných nájezdů koupačů, ale protože byl všední den, tak tu byli jen dva postarší proplešlí nudisté. Nebojte, ty jsem nefotil :-).

Bylo asi tak třicet nad nulou ve stínu, tak jsem taky do té vody vlezl. A byla to paráda! Čistá, hluboká voda, ve které jsou dokonce i rybky. Nějaký čas jsem si tu v klidu vegetoval, a pak vyrazil do města na hrad. Samozřejmě, že jsem se nejdříve před návštěvou této památky musel posilnit v restauraci pivem. A protože si toto městečko vybral k dožití a prochlastání k smrti slavný komunista a bolševický komisař Josef Hašek, tak jako správný extrémista jsem se šel poklonit jeho památníku. Když ho soudruzi tesali, asi u toho taky dost popíjeli, aby uctili památku Mistra, a tak je soudruh Hašek ve výsledku velmi podobný soudruhu Gottwaldovi. No co, to nemůže být na škodu, vždyť oba rádi bumbali, že? 🙂

Gotický hrad Lipnice byl založen asi roku 1310 Lichtenburky, větví velkého rodu Ronovců, ke kterým patřili i páni z Lipé a z Dubé. Později se dostal do vlastnictví Karla IV. a ten udělil městečku v podhradí právo vařit pivo. Jak se píše v kronice: „Tato listina kdysi bývala nejstarším a nejvzácnějším privilegiem Archivu lipnického a zároveň velice milou vzpomínkou na pečlivého Otce vlasti, který při velké své starosti přece ani na truňk svých milých poddaných nezapomněl.“ Takzvané „ Právo várečné“ byla moc důležitá a dobrá privilej, kterou se tehdy rozhodně nemohl pyšnit každý. Karel později přenechal Lipnici Landštejnům a ještě o něco později ji vyženil slavný a obávaný rebel Čeněk z Vartenberka. Pan Čeněk byl vskutku pozoruhodná postava. Byl nejvyšším purkrabím města pražského a horlivý zastánce učení Viklefova, Husova a Jeronýmova. V roce 1415 inicioval protestní dopis proti upálení Jana Husa v Kostnici. A byl prvním, kdo se hrnul konfiskovat církevní statky. V roce 1417 osobně zajal pražského světícího biskupa Heřmana z Nikopole a donutil ho na Lipnici vysvětit prvních dvacet husitských kněží. U nedalekého Melechova poblíž dnešní obce Bojiště dal tak ukrutně na prdel papežencům, že na to dlouho nezapomněli. Čeněk ovšem později několikrát změnil strany a chvíli kopal za Zikmunda a chvíli zase za kalich. Od Lišky ryšavé si dokonce vysloužil (jako jediný heretik a kacíř) takzvaný „Dračí řád“. To mu ovšem nezabránilo znovu měnit stranu.

Další rody se na Lipnickém panství rychle střídaly a každý z nich něco buď zboural nebo přistavěl. Asi nejvýznamnějším rodem byli Trčkové z Lípy. Adam Erdman Trčka byl vysokým důstojníkem u knížete Albrechta z Valdštejna a sdílel s ním i jeho neveselý osud. Byl taky v roce 1634 zavražděn v Chebu na rozkaz císaře Ferdinanda II. Za třicetileté války to tady bylo vůbec dost divoké. O hrad se přetahovali Habsburkové a Švédové a městečko i okolní kraj zdevastovali. V roce 1869 postihl už poněkud zchátralý hrad i celou obec katastrofický požár, ze kterého se tato gotická chlouba už nevzpamatovala. V osmdesátých letech minulého století soudruzi začali hrad poněkud chaoticky opravovat a není to tak úplně hotovo dodnes.

No, na hrad jsem tedy nakonec dorazil a zaplatil sedmdesát kaček za vstup. Na prohlídku, kterou měli na starosti nějací studenti, jsem nešel a radši jsem se tam potloukal sám. Mají tady fakt moc pěkné sklepy s mučírnou a studnou. Z hradu toho vlastně moc přístupného není. Asi nejvíce zaujme hlavní věž z které je nádherný výhled na širý kraj. Ale co mne vážně, jako správného extrémistu, dostalo do kolen je vlajka, která na hradě vlaje. Jsou na ní dvě černé zkřížené ostrve ve zlatém poli. Hradní personál se mi sice snažil namluvit, že jde o erbovní znamení Ronovců, ale jako kovaný a nebezpečný extrémista přeci moc dobře vím, že přesně stejný symbol zvolil belgický renegát Leon Degrelle pro svou dobrovolnickou valonskou divizi SS 🙂 !!! A když jsem pod hradem při odchodu zahlédl zaparkované auto s belgickou espézetkou, tak jsem měl samozřejmě jasno! Lipnici ovládají nebezpeční extrémisté! Tož, tak poníženě hlásím, co jsem viděl 🙂 …

komentáře 3 leave one →
 1. 3 září, 2012 1:21 pm

  No jo, ale on si říkal v Rusku snad Josef, to si přece každý správný bolšán dával jiné jméno:-). No, ale jsem to stejně napsal blbě a nebudu se z toho vykecávat, jako nějaká šelma kojotovitá 🙂

 2. Kaj permalink
  2 září, 2012 11:26 pm

  🙂
  Hašek jako sovětský komisař: „Vzhledem k tomu, že provaz byl u nás zrušen, navrhuji všechny ty zrádce Ivany Ivanoviče na místě postřílet.“

 3. 2 září, 2012 8:40 pm

  Ten Hašek nebyl spíš než Josef Jaroslav? Jinak můj oblíbený masový vrah 🙂 (viz wikipedie „Jaroslav Hašek“)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: