Přejít k obsahu webu

Angrboda

27 srpna, 2012
tags:

angrbodaAngrboda je jednou z osobností rökkr panteonu, která není zas až tolik známá. Myslím, že občas je i neprávem opomíjená a její role se omezuje pouze toliko na funkci matky tří největších monster devíti světů. Paní podsvětí Hel, velkého vlka a boha ničení Fenrise a hada Jormundgandra, který ovíjí Midgard. Tyto potomky Angrboda zplodila s Lokim. Jejich láska prý byla velmi vášnivá a divoká a jejich děti jsou toho skvělým důkazem.

Angrboda je velká válečnice, čarodějnice, kněžka a náčelnice Vlčího klanu. Je také nejvyšší náčelnicí všech devíti klanů Železného lesa. Je vídána jako vysoká, svalnatá žena, oblečená v bojovém či loveckém koženém oděvu. Její vlasy prý mají barvu zaschlé krve. Je nelítostná, násilná, divoká a krvežíznivá. Ovšem na druhou stranu, stejně tak jako její dcera je nesmírně moudrá a spravedlivá.

Velmi zajímavá je také její asociace s Vánkou Gullveig, která přináší zlato a s ním spojenou hamižnost a lačnost po majetku, čehož se obyvatelé Asgardu zaleknou. Gullveig je obviněna z temného čarodějnictví a dochází k první vraždě.

U studně tři děvy,

divů znalé,

sídlí v obydlí

u kořene stromu.

Urd jméno jedné,

druhé Verdandi

-runy do dřeva ryly-

Skuld jméno třetí.

Ty osud utkaly,

Určily život,

dětem lidí

vyměřily dny.

Ví, jak první

vražda na svět přišla,

když Gullveigu

oštěp proklál

a v síni Vysokého

ji ohněm sžehli,

třikrát sžehli

třikrát zrozenou,

znovu a opět-

stále přec žije.

Heid ji zvali,

hostem kam přišla,

prorockou vědmu,

vládnoucí kouzly,

jež čarami mysl

kdekomu mátla,

vítána však vždy

byla všem nehodným.

Na to konto začíná válka mezi Ásy a Vány. Vánové, jak je známe v dnešní podobě, jsou možná až důsledkem této války. Do té doby měli nejspíš hodně společného s obry nebo spíše by se dalo říci, že patřili mezi obry. Gullveig se totiž po své smrti a znovuzrození již nestává členkou Vánské společnosti, ale zůstává stále „pouhou“ obryní. A jako třikrát spálená porodí ohnivému Lokimu tři děti, které budou mít svou úlohu při ragnaroku.

Třetí manifestací Angrbody je obryně a čarodějnice Hyrrokkin, kterou Ásové povolají z Jotunheimu, aby dostala na moře Balderovu pohřební loď, kterou příliš přetížili. Hyrrokkin přijíždí na vlku, místo uzdy má hady. Asociace s Angrbodou je tedy zřejmá. Jezdí na vlku s hady místo otěží a jako jediná ze všech devíti světů má sílu a moc poslat Balderovu pohřební loď na cestu ke své dceři do podsvětí. Můžeme říci, že Angrboda se manifestuje jako trojná bytost. Angrboda-matka, Gullveig-dívka a Hyrrokkin-stařena.

Osud jejích dětí je předem dán. Odin, jakmile se dozvěděl o jejich narození, tak si ihned vzpomněl na staré proroctví o nejen svém konci. A poněkud pošetile se pokusil tohle proroctví zastavit či potlačit. Hel byla svěřena správa tou dobou nikým nespravované říše mrtvých a dostala přísný zákaz kdykoliv vkročit do Asgardu. Jormundgandr byl vržen do oceánu, aby svým tělem obepínal a chránil Midgard a Fenrir byl odveden do Asgardu, kde se o něj staral nejčestnější z Ásů, Tyr. Postupem času však přestali Ásové Fenriho zvládat a ten jak rostl, byl stále víc a víc nebezpečnější. Není se čemu divit, chyběla mu výchova a láska jeho vlkodlačí matky a mezi Ásy se čím dál víc měnil v krvelačnou a nekontrolovatelnou bestii. Za nějaký čas ho tedy lstí spoutali a on nyní čeká, až přijde jeho čas. Chtěl bych zde jen připomenout Týrovu roli, neboť už když Fenrimu vkládal ruku do tlamy, dobře věděl, že o ni vzápětí přijde. Byla to svým způsobem zrada, vrchol cti i sebeobětování v jednom. To jen dokazuje, že občas nemůžete věřit ani nejlepšímu příteli, který koná v zájmu rádoby vyššího dobra.

Každá matka si dokáže představit, jaké hoře musela Angrboda prožívat poté, co ji připravili o její děti. A hoře vlčí matky bývá znásobeno její divokostí. Avšak silou vůle musela překonat i tohle řízení osudu, proti kterému byla bezmocná. Až nastane ten správný čas, opět se setká se svými potomky, ovšem jinde a za jiných okolností. Ale to už je jiný příběh…

Obyvatelé Jotunheimu a obří plémě všeobecně jsou pro mnoho lidí ztělesněním zla a špatností. Obři nejsou ani zlí ani špatní, ale ani dobří či hodní. Jsou, jací jsou. Divocí, vášniví a nespoutaní. Mají velmi rádi život, ač si to někteří nemyslí a vidí v nich pouhé zrůdy, které lační po krvi a smrti. Tento pohled je velmi zjednodušující. A to, že při ragnaroku vytáhnou do boje proti Ásům, znamená pouze, že jsou jednou stranou mince. Není dobro ani zlo. Každý z nás se ocitá na jedné ze stran mince a dohromady tvoříme celek. Tak je tomu i v případě rasy, která se nazývá lidé.

Vzpomeňte si i Vy občas na Angrbodu, i když třeba zrovna obry nemáte v oblibě. Už jen kvůli její nezlomné lásce k jejím dětem, které ač byli pro ostatní zrůdy, ona nesmírně milovala.

Použité prameny: Raven Kaldera, The Jotunbok-Edda

 Obrázek Angrboda a její děti-primitivní umění autora článku

komentářů 11 leave one →
 1. Adrian permalink
  14 září, 2012 6:38 pm

  Pro vlky je Angrboda Skadi, matka vlků a s jinými bohy i matka dalších příšer. Ynglingové se odkazují na potomky Skadi a Odina, my na Skadi a Ulla. Říkáme jim jinak, ale když se tady bavíme v té Eddické termninologii 🙂

 2. Catalessi permalink
  2 září, 2012 3:56 pm

  Spíš se přikláním, že to je Freyin shapeshifting, Gullveig – jak by se jinak Freya dostala mezi Ásy? Vzala na sebe podobu Gullveig. Poté, co byla Gullveig probodnuta a spálena, povstala znovu a pak zas. Následně se přetvořila v něco mnohem mocnějšího. Takže nejen že jsem zastánce Freya=Gullveig=Heidr, kvůli zmínkách o zlatu a kvůli tomu, že Gullveig taky učila seidr – Heidr = jasná, zářící = titul, který byl používán pro učitelky seidru a magie, navíc přihodím ještě trošku. Krom zmínek ve Voluspě, lze najít v básni „Svipdagsmál“ jméno Menglöd, což značí v překladu „Ta, která se těší nad zlatem“. Což vyvolává spekulace, že je to třetí do roviny Freya=Gullveig/Heidr=Manglöd.

 3. Tomas permalink
  28 srpna, 2012 3:47 pm

  Teorie,že Gullveig/Heidr=Angrboda není vyloženě Kalderova. Tuhle teorii například dost rozebírá Viktor Rydberg v díle Teutonic Mythology. Ostatně oněch autorů je víc. Netvrdím, že je to jisté 100%. A už vůbec nejde o hledání „temných“ za každou cenu. A pravdu může mít i Miky, že Gullveig je zcela samostatná entita. A když už budeme brát v potaz Eddu, dle které je Gullveig/Heidr „kurevsky“ temná:-), osobně tam asociace mezi Freyou a Gullveig nevidím. Pokud se tedy nebudeme stále striktně držet významu „zlato“.

  • 28 srpna, 2012 5:02 pm

   No, já zase rovnítko mezi Gullveig a Freyou vidím. Freya je válečnická bohyně, která si bere druhou polovinu padlých, na kterou nemá Odin nárok. To mi přijde jako dost podobné válečnické Gullveig.

 4. 28 srpna, 2012 12:26 am

  Existuje ještě třetí možnost, a to, že Gullveig nemá nic společného ani s Freyou, ani s Angrbodou a je to zcela samostaná bohyně.

 5. 27 srpna, 2012 7:13 pm

  Myslím, že Gullveig bude spíše (nebo spíš určitě) Freya. To ona naučila Ásy kouzlům.

  • Tomas permalink
   27 srpna, 2012 9:30 pm

   Freya samozřejmě jako první Ásy učila seidru, o tom není pochyb. Spíš jde o to, proč by se manifestovala v podobě Gullveig, když už byla v té době známá jako Freya? Gullveig byla spřízněna s Freyovou manželkou Gerdou. Vánové tedy po vraždě Gullveig v podstatě páchali krevní mstu. Primárním cílem Gullveig je rozeštvání Ásů s Vány. V téhle otázce okolo Gullveig jsou dva proudy, jedni razí že jde o Freyu, druzí že jde o Angrbodu. Myslím si, že pro to druhé je více asociací i odkazů.

   • Tyrfing permalink
    28 srpna, 2012 7:57 am

    Podle Skirnismalu Freyr Gerdu uvidel az davno po valce Asu s Vany.

   • 28 srpna, 2012 1:12 pm

    Tak že si Freya mohla říkat Gullveig, na tom není nic podezřelého. Vždit‘ Odin má mnoho jmen… 🙂 Gerd je dcerou jistého Gymiho a obryně Aurbody a příbuznou Frey se stala až po svatbě s Freyem. Nevím, odkud čerpá Kaldera (pokud je to tedy jeho teorie), ale Eddy v tomto mluví poměrně jasně. Kalderovo dílo osobně příliš neznám, to co ten pán píše se mi moc ani nezdá. Každopádně, že Gullveig je Angrboda, čtu prvně. Ted‘ se zrovna hrabu v mě dostupné literatuře a nic takového jsem nenašel. Naopak, například i taková autorita, jako P. Andersson (odvolává se na Dumézila) podporuje to, že Gullveig je Freya. Nemyslím si, že je třeba hledat obry („temné), tam, kde není třeba…

   • 28 srpna, 2012 1:16 pm

    Krom toho, Edda hovoří jasně o tom, že Freya pláče zlaté slzy. Jeden z kenningů pro zlato je právě „pláč Frey“.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: