Skip to content

DVD dokument Vikingové

Srpen 6, 2012
tags:

Občas se vyplatí zajít do trafiky. I nekuřákovi, jako je moje maličkost. Nevím, kolik teď stojí krabička cigaret, ale kvalitní dývko tam (někdy) koupíte i za padesát kaček. Pravda, tento výhodný nákup jsem udělal už před asi dvěma roky, ovšem nedávno jsem tam tu záležitost zahlédl znovu. Při té příležitosti jsem tedy oprášil tu svou „placku“ a několikrát ji znovu zkouknul. A je to skutečně fajnová a poučná záležitost. Tento dokument se totiž kanadským filmařům opravdu povedl.

Asi před deseti lety přišla do (hlavně) amerických kin IMAX móda nedlouhých, širokoplošných dokumentů. Po čase se dostaly i k nám, právě prostřednictvím dvd od firmy ABCD video. Tato řada má několik velmi pěkných kousků, například filmy Aljaška, Medvědi, Vlci, Grand Kaňon, První čínský císař nebo Kaňon Zion (ne, není to o Izraelitech, ale o Národním parku v USA ). Všechny tyto dokumenty byly původně určeny do kin, proto se vyplatí sledovat je na velké obrazovce. K tomu mám i humorný zážitek: Onehdy jsem přesvědčil výčepního u nás v hospodě, aby nám „Medvědy“ pustil přes projektor. Nejdříve se trochu ofrňoval, ale pak s úžasem sledoval tah pacifických lososů na východopacifickém pobřeží Severní Ameriky i to, jak je grizliové loví, spolu s ostatními štamgasty .

No a za nejlepší dokument z této výborné série považuji právě „Vikingy“. Tuto věc mají na svědomí frankokanadští filmaři a dali si na svém díle opravdu záležet. Hned na začátku se ocitneme na pobřeží ostrova Lindisfarne v roce 793 našeho letopočtu. Jakýsi mnich se zde cachtá na mořské mělčině. V tom ho upoutá cosi na moři. Ano, hádáte správně, přicházejí Vikingové! Scéna vyplenění kláštera je na úvod zvolena vskutku podařená. Film začíná odsýpat. I laikovi, který není zrovna do detailu obeznámen s historií severských nájezdníků, je jasně a srozumitelně vysvětleno, že Vikingové nenosili rohy na přílbách, nebáli se mlhy a vůbec byli fajn. Podíváte se do vikinské loděnice, dostane se vám vysvětlení jaký je rozdíl mezi drakkarem a knarrem. Seznámíte se základními bohy vikinského pantheonu a spolu s Vikingy budete obléhat Paříž a Konstantinopol.

V druhé části dokumentu se tvůrci zaměřili na objevitelské plavby Seveřanů. Budete spolu s nimi kolonizovat Island. Tam se podíváte do Institutu Arniho Magnussona, kde Islanďané uchovávají originály starých ság. Zúčastníte se Althingu, nejstaršího fungujícího zákonodárného shromáždění na světě a společně s Erikem Rudým budete za vraždu vykázáni do vyhnanství. Erik Rudý byl vůbec zvláštní člověk. Při bližším seznámení s jeho životem, by jste možná řekli, že vyhledával problémy a dost často je sám i vyvolával. Nu, možná tomu tak opravdu bylo. Důležité ale je, že tento člověk byl muž činu a místo aby si z rozsudku Althingu něco dělal, vystrojil loď a vydal se na západ. A objevil zemi, kterou po návratu z vyhnanství pojmenoval z tak trochu propagandistických důvodů „Zelená země“ – Grónsko. Ovšem, je třeba podotknout, že tehdy tento arktický ostrov nebyl tak nehostinný jako dnes. Právě proto se tam za Erikem hrnuli osadníci z už přelidněného Islandu. Erikův syn Leif, když dospěl, vyslyšel volání krve a i on se vypravil za objevy na západ. A našel tak vlastně Ameriku, jen ji nazval Vinland (prý podle bobulí, které Vikingům připomínaly víno, ale výkladů tohoto jména je více). Vikingové z Grónska se do Vinlandu zřejmě chtěli přestěhovat natrvalo, ovšem došlo ke konfliktům s Indiány, a tak se museli nakonec stáhnout. I tento konflikt ve filmu uvidíte, stejně jako archeologické nálezy z New Fondlandu, kde norský badatel Helge Ingstad odkryl vikinskou vesnici. Nakonec budete svědky i postupného zániku seveřanských osad v Grónsku. Jistě, Vikingové byli bezohlední a brutální. V tom však nijak nevybočovali z rámce své doby. Byli to pohané s vlastní svébytnou kulturou a jejich přínos pro Evropu je nezpochybnitelný. Na jedné straně obávaní nájezdníci, na straně druhé neohrožení mořeplavci a objevitelé. Oba obrazy jsou správné.

Vážení soukmenovci a čtenáři, pokud se někde k tomuto dvd dostanete, neváhejte a utraťte za ně peníz. Bohatě se to vyplatí. Ve filmu je spousta záběrů nádherné islandské, grónské a kanadské přírody. Filmaři nešetřili dolary a tento dokument nadupali tak, že by se za to nemusel stydět ani běžný celovečerák. Mým favoritem jsou záběry z perfektně postavené vikinské vesnice a islandského Althingu. Pokud si pořídíte originál, najdete na disku i bonus o tom, jak se film natáčel. Kde se Vikingové dají stáhnout, to vám neřeknu, ale však vy si poradíte .

Vikingové. Kanada 2004. Délka: 40. minut. Režie: Marc Fafard. Vydal: ABCD video 2009.

Reklamy
komentáře 4 leave one →
 1. zdenek permalink
  Říjen 6, 2015 1:44 pm


  tady je taktéž ,dokument o seveřanech…jo a jako takový malý bonus,je tam Ahmed Ibn Fahdlán

 2. Adonis permalink
  Srpen 16, 2012 6:19 am

  Toto taky není špatné:

 3. Srpen 7, 2012 4:56 pm

  No viděl jsem film Vikingové, takže dokument bude možná zajímavější. Kdepak to dvd mají?

 4. Shaman permalink
  Srpen 6, 2012 4:27 pm

  Díky Mysliči za tip.
  Jinak drazí pohané, kdo na tento film nenatrefí v trafice, dá se zhlédnout tady:

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: