Skip to content

Rekapitulace projektu

Srpen 3, 2012

Zatím byla v rámci projektu upomínání na místa duchovně spjatá s původní vírou označena 4 níže uvedená místa:

Jeskyně Býčí skála leží v střední části CHKO Moravský kras severně od města Brna. Vstupní část jeskyně je známá od pradávna. Lidmi byla navštěvována postupně v paleolitu, neolitu, době bronzové, době železné – halštatské a laténské, době římské, době slovanské, obdobně i středověku a novověku. Od roku 1867 prováděl v jeskyni vykopávky Jindřich Wankel, který zde objevil sídliště z doby paleolitu. Tyto objevy pak byly korunovány nálezem sošky bronzového býčka bratranci Felklovými o dva roky později. V dalších letech pak učinil doktor Wankel nález Halštatského pohřbu, který ve své velkoleposti neměl u nás obdoby a který dodnes poutá pozornost. Prostor jeskyně byl v dlouhém časovém kontinuu užíván jako jeskynní svatyně, zaujímal význam v historické krajině. Její výzkum výrazně přispívá k pochopení vzniku kulturní krajiny minulosti a zejména její náboženské podstaty. Ve starší době železné zde mohly být provozovány náboženské úkony, které doložily široké spektrum obětin (lidských, zvířecích, vegetabilních a „symbolického“ usmrcování abnormálně velkého množství předmětů) spojených s obřady renovace, reprodukce, obecně obnovy světa a znovuzrozením. Obdobně i nález kovárny, organické součásti svatyně, poukazuje na náboženský proces, u kterého kovář-tvořitel prováděl náboženské úkony dokončování „porodu železa“, nového strategického kovu, jehož vynález proměnil „ekonomickou“ podstatu historické krajiny Moravského krasu.

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Označení místa zvaného Staré Zámky (zde se uskutečnil i druhý sněm Pohanského kruhu) , kde se kdysi nacházelo hradisko keltské a později slovanské. Jeho historie sahá od pozdní doby kamenné až do 11. století, kdy bylo toto hradisko opuštěno. Jednalo se o důležité středisko za Velké Moravy, jejíž slávu přežilo, a někdy bývá ztotožňováno s bájným Veligradem.

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Malý Blaník – tenhle kopec má 569 m n. m. a je také celý porostlý nádherným lesem. Na samotném vrcholu kopce ve středověku stávala tvrz, kterou vyvrátili husité. Odvedli dobrou práci, protože z ní nic nezbylo. Z cedule, která tam je, se dá vyčíst, že zde od pradávna bylo kultovní místo, které používali už pohané. Jako vždy, si však toto místo uzurpovala Katolická církev. V roce 1753 zde postavila (samozřejmě, že rukama nevolníků) poutní kapli Svaté Máří Magdalény. Její vskutku malebná zřícenina tvoří dominantu vrcholu dodnes. Jenže katolíci si to tu moc neužili. K moci se totiž dostal osvícený Josef II. a už v roce 1783 jim to zde celé zrušil.

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Vrch Melechov u řeky Sázavy, kde byla cedulka umístěna na paměť úspěšného setkání Pohanského kruhu ve Sluneční zátoce.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: