Skip to content

Diana L. Paxsonová – Přátelé bohů

Červenec 26, 2012

Diana L. Paxson„Ásatrú“ znamená „věrný Ásům“. Pro dnešní pohany je jádrem náboženství vztah s našimi bohy a bohyněmi. Jak je ale máme správně uctívat? I kdyby naši předkové sepsali něco jako Obecnou modlitební knihu, pravděpodobně bychom ji nebyli schopni přesně dodržet. Protože se ale snažíme o rekonstrukci pohanství, rádi bychom obnovili staré způsoby do té míry, do jaké to jen jde. Máme štěstí, že nám kulturní tradice říkají, kdy se slavily sezónní obřady, a někdy i naznačují, o co v nich šlo. Na těchto základech stavíme novou pohanskou tradici, která se pořád vyvíjí.

 

Díky našim různorodým kořenům je pro nás nyní snazší vytvořit si silný vztah k bohům a bohyním, než k předkům nebo místním duchům země. Kontinentální a skandinávské tradice se nezmiňují o všech našich bozích, ale hlavní postavy pohanského panteonu lze najít v obou těchto tradicích. Zastánci theodismu, kteří nazývají své bohy jejich anglosaskými jmény, což umožňuje pořádat rituál zvaný sumbel společně s vyznavači skandinávského Ásatrú. Sumbel znamená rituál, při kterém mezi účastníky koluje roh, kterým připíjejí na zdraví svým bohům, hrdinům a jiným bytostem. Tento rituál je společný téměř pro všechny pohanské víry.

Pohané však mohou mít různou představu o tom, co jsou jejich božstva vlastně zač. Pravděpodobně nejrozšířenější názor zní, že jde o duchovní bytosti, které žijí v jiné dimenzi, která se prolíná s tou naší. Někteří dokonce věří, že bohové mají fyzická těla a žijí v jiném vesmíru, ze kterého nás kontaktují. Další je zase považují za příklady archetypálních postav specifických pro danou kulturu (Thór je například považován za aspekt boha hromu, Loki za archetyp šejdíře atd.). Pro většinu věřících ale podle mého názoru není podstatné, co jsou bohové zač, ale zda odpoví, když se na ně obrátíme.

I když jsem úspěšně pracovala s jednotlivými božstvy z mnoha různých kultur, dospěla jsem k názoru, že germánský panteon je nejlepší, nejživější a nejlépe reaguje. Nevím, zda je to díky tomu, že jde o panteon, který byl v Evropě uctíván nejdéle, než byli jeho věřící obráceni na křesťanskou víru, nebo díky tomu, že patří ke kultuře, ze které pochází angličtina a mnoho institucí anglicky hovořícího světa. Mé zkušenosti ale ukazují, že i ta nejméně známá germánská božstva nám dají pocítit svoji přítomnost, když je zavoláme. A když odpovídají, odpovídají jako přátelé a spojenci, ne jako tyrani, kteří chtějí získat nové sluhy.

Dnešní vztah mnoha pohanů s jejich bohy vystihuje stará vikingská představa o „přátelství“ s božstvy. V sáze Eyrbyggjasaga je Thórolh Mostraskegg popisován jako „Thórův blízký přítel“. V Norsku se staral o Thórův chrám na ostrově Mostur. Když se nepohodl s králem, požádal Thóra o radu a bylo mu řečeno, aby odešel na Island. Po přistání hodil přes palubu nohy svého stolce, který odnesl z chrámu. Pak si vybral jako svůj nový domov místo, kde tyto nohy vlivem božského působení vyplavaly na břeh. Gisliho sága  se zmiňuje o jistém Thórgrimmovi, který byl „Freyovým přítelem“. Bůh ho prý tak miloval, že když Thórgrimm zemřel, na jeho mohyle se nikdy neudržel sníh – bůh nechtěl, aby mezi něj a jeho přítele vstoupil led.

Přátelství představuje i  model pro naše vztahy s bohy, bohyněmi a jinými bytostmi.Stejně jako všechny ostatní vztahy, přátelství s bohem vyžaduje vzájemný respekt a pozornost. Mluvíme ke svým bohům, sdílíme s nimi své jídlo a nápoje a pokoušíme se utišit svou mysl, abychom slyšeli, co nám říkají. V některých případech mohou být tyto vztahy velice blízké a mohou trvat celý život. V jiných případech se mohou chvíli vázat na jednoho boha a pak plynule přejít na jiného nebo mohou být volnější a vázat se k více bohům najednou.

I když většina společenstev dbá na to, aby byli uctíváni všichni bohové a bohyně, v každé skupině se pravděpodobně najde několik jednotlivců, kteří jsou zvlášť oddáni konkrétnímu božstvu. V takových případech bývají nejoblíbenějšími bohy Thór a Ódin (možná je to proto, že nejaktivněji vyhledávají uctívače). Hned po nich jsou nejoblíbenější Týr a Freyr. Co se týče bohyní, nejvíce oddaných stoupenkyní mají Freyja a Frigg.

Muži si obyčejně vybírají za svoje patrony bohy a ženy bohyně, ale Ódin přitahuje i mnohé ženy a znám i několik mužů, kteří působí jako knězi bohyně Freyji. Zvlášť oddaní stoupenci se mohou označovat jako Thórovi muži nebo Freyjiny ženy (případně Thórovy ženy a Freyjiny muži).

Stejně jako běžné přátelství má i oddanost božstvu několik stupňů. Pro většinu uctívačů si toto přátelství zachová podobu obdivu a pocitu sounáležitosti, ale pro některé jednotlivce se blíží k intenzitě a závazku podobajícímu se manželskému svazku. Dokonce i ti, jejichž oddanost nedosahuje takové úrovně, někdy pocítí přítomnost některého z bohů nebo některé z bohyň stejně silně, jako se to stává mystikům v jiných náboženství.

Podkapitola z knihy Základní kniha germánského pohanství, vydané roku 2011 nakladatelstvím Grada Publishing, a.s., překlad T. Živa Kopecká

Reklamy
komentáře 2 leave one →
  1. Červenec 19, 2013 6:55 pm

    Tahle knížka není úplně bez chyb, ale pro začínající zájemce o Germánskou tradici je to studnice vědomostí. Z textu je hodně cítit, že autorka pochází z Winlandu, ale to není na škodu.

  2. Červenec 27, 2012 5:32 am

    „I když jsem úspěšně pracovala s jednotlivými božstvy z mnoha různých kultur, dospěla jsem k názoru, že germánský panteon je nejlepší, nejživější a nejlépe reaguje. Nevím, zda je to díky tomu, že jde o panteon, který byl v Evropě uctíván nejdéle, než byli jeho věřící obráceni na křesťanskou víru, nebo díky tomu, že patří ke kultuře, ze které pochází angličtina a mnoho institucí anglicky hovořícího světa.“

    Je zajímavé, že tuhle zkušenost udělalo mnoho lidí. Také mě ke germánským bohům přitáhlo to, že mi runová magie fungovala lépe, než cokoli jiného předtím. Říká se, že velice dobře funguje také práce s duchy a božstvy woodoo a hoodoo, ale tyto exotické entity mě prozatím nepřitahuí.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: