Skip to content

Report z Živoucí historie

Květen 7, 2012
tags:

Ve dnech 5. a 6. května se konal v kouzelném prostředí Amfíku Bukovina v Popovicích u Uherského Hradiště první ročník festivalu Živoucí historie, jehož se zúčastnil  Pohanský kruh společně s Dávným Obyčejem.  Celý areál se proměnil v jeden velký tábor, tvořený ležením římské legie, Germánů, Velkomoravanů,  až po gotické nebo mušketýrské. Atmosféru dávných dob vhodně doplňoval historický trh s ukázkami tradičních řemesel. Během dvou dnů měli návštěvníci možnost např. zhlédnout ukázky bojů od starověku až po novověk, odhalit techniky výroby košíků a keramiky, či si třeba zkusit na ruce podržet některého z dravých ptáků. Večerní program zakončila působivá ohňová show.

K sobotnímu programu svým dílem přispěla i obě shora zmíněná společenství. Myslič z Pohanského kruhu prezentoval přednášku s názvem „Původní tetování evropských národů“, v níž vyvrátil obecně oblíbený omyl, že tetování převzali Evropané od jiných etnik. Zakladatelka organizace Dávný Obyčej, Linda Dragonari, poté v rámci své přednášky „Pohanství u nás“ seznámila přítomné se základními principy tohoto fenoménu.

Již první den akci navštívilo přes tisíc lidí, kteří tak ve shodě s jejím názvem potvrdili, že historie a její odkaz může být živoucí i pro současného člověka. Poděkování patří organizátorům za skvělý koncept festivalu i jeho bezchybně zvládnutý průběh a zvláště pak bohům za krásné počasí. Příští rok se budeme těšit opět na viděnou!

Reklamy
komentářů 9 leave one →
 1. Květen 9, 2012 2:08 pm

  Aha, tak to byla ta akce kam jela jedna moje kamarádka… no nemít zrovna vlastní akci podobného charakteru byť v komornější podobě taky bych dojel, tak snad příště se za germány představí i Haljaruna 🙂
  Každopádně je fajn že se vydařilo 😉

  • Myslič permalink
   Květen 9, 2012 2:54 pm

   My se taky každopřípadně nemůžeme dočkat dalšího ročníku 🙂

   • Rushwolf permalink
    Květen 9, 2012 4:04 pm

    a neuvažuješ o účasti v rámci třeba těch Římských legií? 🙂 18 května razíme se skupinou na Gladius, tam se s XIII. určitě potkáme/utkáme 😀

   • Rushwolf permalink
    Květen 9, 2012 4:14 pm

    teda vlastně tam bude asi X. GEMINA PIA FIDELIS

   • Myslič permalink
    Květen 9, 2012 7:12 pm

    Aj! Já mám dost plnej kalendář a málo sesterciů 🙂 Ale ještě si písnem 🙂

 2. Olina permalink
  Květen 9, 2012 9:34 am

  My se taky účastnili ( Nos Omnis – Luhačovice ) a ačkoli to bude znít jako omletá fráze, bylo nám moc fain. Příjemní lidi, úžasná organizace ( dostatek místa na občerstvení, dostatek toalet, perfektně zvládnutá organizace lidí na vystoupení, aby účinkující nestáli před prázdným amfíkem, milá společnost azájem nejen o hosty ale i o účinkující ) a proto smekám hluboce přede všemi organizátory a hlavně před Milanem. Potkali jsme velkou část našich známých z řad diváků a všichni hovořili v superlativech, a to je myslím dostatečně výstižné. Děkujeme za pozvání a rádi se zúčastníme zase :))

 3. Catalessi permalink
  Květen 8, 2012 12:04 pm

  „Prý jsme jistě nacisti, nebot’ chodíme stále v uzavřeném hloučku, máme všichni černá trika a výhružně vypadáme :-)“

  Umím si ty argumenty živě představit: „Nééé, my nejsme nacisti, my ‚sme jenom korporátní fašisti…“
  🙂

  • Myslič permalink
   Květen 8, 2012 1:43 pm

   Náhodou, slečně to bylo normálně vysvětleno a dala nám i flašku výborné slivovice 🙂

 4. Myslič permalink
  Květen 7, 2012 10:55 pm

  Bych k tomu to reportu jen doplnil ještě jedno poděkování organizátorům (jmenovitě Milanovi) a organizátorkám 🙂 Bylo to celé naprosto super a takové luxusní ubytování jsme opravdu nečekali 🙂 Co se týče programu, jmenovitě bych chtěl upozornit na vystoupení SHŠ ROMA VICTOR LEGIO XIII GEMINA AUGUSTA, ze kterého jsem já osobně byl naprosto u vytržení. http://www.romavictor.cz Dále pro mě bylo velmi příjemné seznámení se soukmenovci ze Slovenska, s kterými si máme jistě co říci. Co se týká ukázky dobových řemesel, zde naprosto vedl pasíř mistr Josef Jurča, který byl tak neuvěřitelně levný, že náš kontingent nakupoval doslova jak vzteklý 🙂 Dále jsem doslova omdlel nadšením, když jsem u knihkupce http://www.antik-bilevrany.cz objevil a okamžitě zakoupil Eddu v překladu Emila Waltera z roku 1942 za neuvěřitelných sedmdesát korun….
  Ještě jeden velmi pozoruhodný zážitek: V sobotu večer v osvěžovně jsme se od jedné slečny dozvěděli, co se o našem kontingntu v areálu povídá 🙂 Prý jsme jistě nacisti, nebot‘ chodíme stále v uzavřeném hloučku, máme všichni černá trika a výhružně vypadáme 🙂
  No, toto podezření jsme naštěstí vyvrátili a těšili jsme se všeobecné oblibě. Takže ještě jednou: Díky moc všem organizátorům a účinkujícím!
  Za rok můžete znovu očekávat náš „nájezd“ 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: