Skip to content

Wotanismus a germánská teosofie

Květen 4, 2012
tags:

List, tvrdil, že staří Teutoni vyznávali gnostické náboženství, které kladlo důraz na zasvěcení do přírodních mystérií. Toto náboženství pojmenoval po hlavním bohu germánského panteonu – wotanismus. Hlavními zdroji, ze kterých List čerpal znalosti o starém náboženství, byla Edda a runy. Stará nordická islandská poezie barvitě líčila mytologii pohanských obyvatel, které List považoval za wotanistické uprchlíky z raně středověkého Německa před křesťanskou perzekucí. Edda tedy zachovávala mýty a víru starých Germánů. (V Eddě byl Wotan uctíván jako bůh války a pán mrtvých hrdinů Valhally.)

Runy jsou známy jako staré severské znaky, tvořené jednotlivými ostrými vrypy, kterými se psalo nebo rylo do dřeva, kovu nebo kamene, ale také se jich užívalo pro jejich magické vlastnosti k věštbám, metání losů, k zaříkávání a přípravě amuletů a kouzel. Jednotlivé runy mají tedy kromě své fonetické a literární hodnoty, navíc i vlastní jméno a symboliku. Nemůžeme Listovi upřít průkopnictví v oblasti „völkisch“ runového okultismu, protože byl první spisovatel, který sestavil psané runy do zvláštních osmnáctičlenných řad neboli futharku-runové abecedy s runovými kouzelnými formulemi, které uvedl Wotan v „Hávamálu“ ( Hávamál popisuje, jak Wotan raněn šípem a pověšen na větrem bičovaný strom bez jídla a pití devět nocí. Ve chvílích nejvyššího utrpení najednou porozuměl runám. Spadl ze stromu a pak napsal 18 runových magických formulí). List připsal každému Wotanovu verši jednu runu, a tak každému znaku přiřadil okultní význam a stručné heslo. Tyto okultní významy a hesla měly představovat doktrínu a maxima znovunalezeného náboženství – wotanismu.

Wotanismus navíc klade důraz na mystickou jednotu člověka s vesmírem a na jeho magické schopnosti. Tato doktrína představuje vesmír jako nekonečný proces transformace prostřednictvím „zrodu“, „existence“, „smrti“ a „ „znovuzrození“. Člověk byl integrální součástí tohoto jednotného kosmu a jeho povinností tedy bylo dodržovat jednoduchý etický příkaz, žít v souladu s přírodou. V jejím objetí veškeré napětí zmizí v mystické jednotě člověka a kosmu. Z této blízkosti k přírodě mělo logicky vyplynout, že si člověk uvědomil těsné spojení s jedním národem a rasou.

List tvořil nové náboženství z archaických materiálů a z odporu vůči modernímu světu. Jeho doktrína zdůrazňovala sílu ducha člověka a útočiště v rámci vesmíru přírody. Toto náboženství mělo být jako údajná gnóze starověkých Germánů oživeno a mělo se stát vírou a morálním tmelem nové pangermánské říše.

Když List tuto starověkou gnózi upravoval, vypomohl si názory moderní teosofie. Teosofie nabídla lidem ucelený pohled na svět, ve které přítomnost vykládala pojmy vzdálené minulosti. Tato imaginární minulost legitimizovala pestrou škálu společenských, politických a kulturních představ jako rasismus, magické a hierofantické elitářství, která dohromady představovala negaci světa. Ačkoliv tato legitimizace nebyla tradiční, byla totiž mytologická, zahrnovala soudobé vědecké objevy, společenskou a historickou smysluplnost a odkazy na nadpřirozený svět.

Není divu, že tato filozofie přitahuje lidi zneklidněné současným vývojem. V mnoha případech mohou tato okultní náboženství podpořit a ospravedlnit odpor vůči probíhajícím společenským změnám. Jindy to je zase pozvánka do světa fantazií, kde je možno hořekovat nad současným světem a najít útěchu ve své údajné vyšší učenosti.

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Koukol permalink
    Květen 20, 2012 4:34 am

    Wotan na té fotce má místo uší křídla…? Až zas potkám Jednookého, tak se jej musím zeptat, co je to za výstřelky! :-))

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: