Skip to content

Barbar Conan

Duben 11, 2012
tags:

Co nás nezabije, to nás posílí.“ Tímto legendárním Nietzscheho citátem začíná neméně legendární film  hollywoodského rebela a drsoně Johna Miliuse „Barbar Conan“. V roce 1981 natočil Milius tento kulťák na motivy povídek R.E. Howarda ( 1906-1936), který pro nás stvořil svět takzvaného „Hyborského věku“. Conanův literární otec Howard byl velmi zvláštní člověk. Byl to samotář, velmi fixovaný na matku a po její smrti ho nenapadlo nic lepšího, než se střelit do kebule. No, ať byl jaký byl, položil základní kámen fantasy literatury, konkrétně jejího subžánru „Meč a magie“. Kam se hrabe jakýsi Frodo Pytlík, kterého vynalezl jistý oxfordský profesor! Conan, Kull, Solomon Kane, Bran Mak Morn a další Howardovi hrdinové jsou jiní borci. A právě takové případy měl od dětství rád i čtenář a fanda této „drsnější“ fantasy John Milius.
Na konci sedmdesátých let se v Americe točily věci, které byly po právu zapomenuty. Třeba jistý „Hercules v New Yorku“. Pokud na tento film někdy narazíte, vyhněte se mu obloukem. Je to sice první hlavní role Arnolda Schwarzeneggera (nejrasističtější jméno na světě), ale je to „dílo“ jen pro silné nátury (ještě větší zlo, než „Rudá Sonja“). Jenže právě tento rakouský kulturista a několikanásobný Mistr universe zaujal právě Miliuse, který hodlal zfilmovat Conanova dobrodružství.
Milius se spojil s Oliverem Stoneem („Četa“) a napsali scénář, který by ovšem zvěčnělý Howard určitě nepoznal. Povídkami se inspirovali jen velmi vzdáleně, ale naprosto vystihli Mistrovo pojetí barbarství a vymyšlené prehistorie. Hyborský věk má předcházet známé historii asi před 12 000. lety. Stone původně prosazoval, že se celý film bude odehrávat v jakési postkatastrofické budoucnosti, ale naštěstí pro nás tuto verzi scénáře neprosadil. Když se oba tvůrci konečně dohodli, jak to tedy bude, hledali producenta. Zašli za Dinem De Laurentiisem (dříve produkoval hlavně italské špageťácké westerny). Tomu se to nějak nezdálo, protože sám měří asi metr padesát, a když prý spatřil vcházet do své šéfovské kanceláře dvoumetrového Schwarzeneggera, prý mu málem zaskočilo tak, že málem spolkl svůj proslulý doutník. No, nakonec to nějak rozdýchal a přehrál scénář své dceři Rafaele a dalšímu hollywoodskému bossovi Buzzu Fietshansovi. Ti kývli a Milius si prosadil něco, co v Hollywoodu snad nemá obdoby: Do režírování mu totiž produkce (rozumějte: pracháči) nijak nezasahovala.
Film se natáčel ve Španělsku a byl tedy na svou dobu relativně dost levný. Stál nějakých dvacet milionů dolarů. Milius se Stonem také obsadili do svého opusu plejádu neherců. Což vůbec není na škodu. Jediné dvě skutečné hvězdy, které si ve filmu zahrály, jsou legendární Max von Sydow, v miniroli krále Osrica a neskutečně skvělý a charismatický James Earl Jones, jako Thulsa Doom. Jinak to jsou skutečně lidé mimo branži: Thulsův přisluhovač, obr Rexor, kterého ztvárnil hráč amerického fotbalu Ben Davidson nebo další Thulsův nohsled, Thorgrim s mega kladivem, toho hraje dánský kulturista Sven-Ole Thorsen. Piktského zvěda si střihl taktéž kulturista Franco Columbu. Conanovu přítelkyni  Valerii svěřil Milius tanečnici Sandhal Bergmanové a hyrkánského lučištníka a běžce Subotaje surfaři Gerymu Lopezovi.
Filmem nás provází a vlastně ho i vypravuje čaroděj Akiro (legenda kung-fu filmů Mako). Jako Conanův otec se ještě mihne představitel drsných kovbojů Wiliam Smith. A to je tak z herců asi vše, co stačíte zaregistrovat. Protože pak už hovoří meče a z přebytečných herců i neherců toho mnoho nezbude, neboť pravdu má jedině dobře nabroušený a naolejovaný meč. Z děje by bylo škoda mnoho prozrazovat (pokud jste takoví šílenci, že jste tuto pecku neviděli, což považue autor tohoto článku za prakticky nemožné).
Před dvanácti tisíci lety bylo největším tajemstvím lidstva „Tajemství oceli“ A nejlepšími kováři zase mistři ze Severu, z Cimmerie. A právě tam se ono tajemství vydává ukořistit bezohledný zloun, nejzlejší Thulsa Doom, s tlupu vanirských (odkaz na Vanheim z „Eddy“) nájezdníků. Njal, vyhlášený kovář a Conanův otec, zrovna ukul ten nejlepší ocelový meč a to se mu stává osudným. Jemu, jeho rodině i všem Cimmeřanům. Doomova sebranka jeho vesnici zpustoší, meč ukořistí a všechny dospělé (včetně Conanovy rodiny) povraždí. Celý tento nájezd s pochodněmi na zasněženou vesnici je prostě luxusní záležitost (byla v mnohokrát vykradena a znovu použita například ve filmech : Highlander 3, Pathfinder nebo 10 000 let př.n.l).
Byli ušetřeni pouze mladí chlapci, včetně Conana a odvedeni do otroctví. Po mnoha letech strávených dřinou u obrovského kola, jehož smysl nikdy nepochopí ani Conan, ani divák, je již dospělý otrok koupen do gladiátorské arény, kde se vypracuje na skutečného šampióna v zabíjení. Velcí bojoví mistři ho učí bojovému umění a Conan se nakonec dočkává vytoužené svobody. Nikdy však nezapomíná na vyvraždění rodné vesnice a na krádež otcova meče. Hledá pomstu. Ví, že nájezdníky vedl černý (doslova) čaroděj, který má ve znaku dva propletené hady. Přibere do party ještě kočku Valerii a lučištníka Subotaje a v žoldu krále Osrica se vydává hledat Horu moci, kde své nohsledy shromažďuje právě vrah Thulsa. Potečou potoky krve a useknuté končetiny budou létat vzduchem.
Možná se ptáte, prč se recenze na fantasy film objevuje právě na pohanských stránkách? Inu, je tomu tak, že pohanství je v tomto filmu (stejně jako Howardově předloze) přítomno vždy a všude. Třeba scéna, kdy Conan a Subotaj disputují nad teologickým problémem:

Conan: “K jakým bohům se modlíš?”

Subotaj: “Ke Čtyřem větrům.”

Conan: “Můj bůh je Crom. Sedí na vysoké hoře. Po smrti před něj předstoupím a on se mne zeptá na Tajemství oceli. Neodpovím-li správně, srazí mne ze své hory! Nenaslouchá mým modlitbám.”

Subotaj: “Cha! A k čemu je potom dobrý, když nenaslouchá?”

Conan: “Crom se ze své hory směje tvým větrům!”

Subotaj: ” Můj bůh je Věčná obloha.  Pod ní žije tvůj bůh.”

Conan: Blbě čumí.

Tato situace mi totiž nápadně připomíná „diskuse“ některých nejmenovaných členů, jistých nejmenovaných internacionálních, všepohanských a všeobjímajících megaorganizací sluníčkových „pohanů“, kdy samotná definice slova „pohan“ je pro tyto jedince takřka neřešitelný problém. V tomto směru je tedy „Barbar Conan“ nadčasový film, který je aktuální i dnes. A nebo si vezměte jinou scénu. Tu, ve které „Děti Doomovi“, ve skutečnosti banda hipíků, radí Conanovi, aby „zahodil svůj meč a navrátil se Zemi“. Není třeba dodávat, že tyto květinami ověnčené sluníčkáře nečeká u Thulsy Dooma nic pěkného. Budou totiž sloužit jako potraviny pro čarodějův dvůr. A dobře jim tak. Hlavně, že pravda a láska zvítězila. Conan také v jisté chvíli dá velmi zajímavým  a politicky nekorektním způsobem najevo, co si myslí o homosexuálech. To, když ho jistý přihřátý Doomův kněz pochválí za jeho muskulaturu. No, nebudu vás napínat, homoděj už si neužije.
Film má i po tolika letech neopakovatelné kouzlo. Jsou v něm nádherné španělské exteriéry: Zasněžené Pyreneje, polopouště, perfektně nasnímané mořské vlny a papundeklové menhiry (které ani nevypadají, že jsou z polystyrenu). Hnidopich se možná ušklíbne nad tím, že Conan bojuje s loutkovým hadem, ale na svou dobu je to vrchol trikové animace. Ve filmu se také používaly zásadně železné meče. Fanatik Milius totiž nutil aktéry trénovat opravdu až na dřeň. O tom by mohla poreferovat třeba Sandhal Bergmanová. Ta totiž při natáčení přišla o jeden článek prstu na ruce! Ještě stojí za zmínku, že herce cvičil v boji s mečem proslulý specialista Bob Anderson, který učil už Kirka Douglase v Kubrickově „Spartakovi“. Souboje mají šmrnc a jsou věrohodné.
Co na tom, že u kritiků film propadl. Všimli jste si někdy, že lidé, kteří velebí „filmaře“ jako je třeba Woody Allen, pohrdají mistry, jako je právě Milius? Film vydělal na tu dobu neskutečných 68.851.457 $. Diváci prostě dlabali na „kritiku“ i na to, že poněkud toporný Arnold poprvé promluví téměř až po dvaceti minutách trvání filmu. Jeho první slova jsou vlastně citát velkého Čingischána: Na otázku náčelníka Hyrkánců, „co je nejlepší na světě?“, odpoví Conan: „Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářek jejich žen!“
Film je geniální i díky hudbě, která nás provází celým dějem. Basil Poledouris, (který už bohůmžel hraje pouze Olympanům), složil dodnes nepřekonatelný soundtrack, který je naprostým vrcholem filmové hudby. Vůbec nechápu, že mu slovutní akademici neudělili Oscara. Monumentální hudba, která nemá obdoby vás doslova vtáhne do děje. Zlí jazykové dodnes tvrdí, že John Milius svému kamarádu Poledourisovi natočil nejdražší videoklip všech dob. No a co?! Soundtrack mám v originále, byl drahý jak voda na Sahaře, ale nelituji toho! Kdybych se někdy náhodou ženil, vím co mě a nevěstě budou hrát. Bude to jistě skladba „Theology/Civilisation“!  A nevěsta s tím rozhodně nic nenadělá.  U Croma! Bud’ Poledouris – nebo nic!!!
Tento film má u mě deset bodů z deseti. Pokud nejste lakomci a počítáte se za roduvěrné Conanisty, tento film si pořídíte jako originál s bonusem. A nebudete za ty prachy litovat. Protože v bonusovém materiálu najdete vystřižené záběry, rozhovory s tvůrci a protagonisty, ale taky nahlédnete do rekvizitárny. A to se počítá.
Je velká škoda, že pokračování „Barbara Conana“, tentokrát pod názvem „Ničitel Conan“, už nerežíroval mistr Milius a po zásluze propadlo. Ještě hůře dopadla pseudoconanovina „Rudá Sonja“, kterou Guvernátor považuje za svůj nejhorší omyl. A fanoušci, kteří čekali na Conanův restart v loňském roce, dostávali hromadný infarkt při novém zpracování Conanových dobrodružství, kdy Marcus Nispel do hlavní role obsadil nehorázného Polynésana Momou. Fuj.

Není nad originál! Pokud Miliusův majstrštyk navnadí někoho z vás na návštěvu Howardova světa, začtěte se i do povídek. Ty jsou sice o něčem trošku jiném, než film, ale přesto k sobě patří.
Nuže, tedy vejděte do dob, kdy muži byli muži, padouši mohli mít i černou barvu pleti (dnes už to nejspíš neplatí) a meče byly řádně ostré. Kdy slovo platilo a pomsta byla záležitost cti. A nebylo nutné být politicky korektní. Vítejte v Hyborském věku:

“Věz, ó princi, že o čase, který uplynul mezi rokem, kdy oceány pohltily krásnou Atlantis a mezi lety, v nichž synové Ariovi počali svůj vzestup, se nikomu ani nesnilo. Sem přišel Conan, zvaný Cimmeřan, černovlasý a zachmuřený, s mečem v pěsti, zloděj, pobuda a rváč, který choval v srdci velké smutky, radosti a sny, aby srazil zářící trůny světa pod podrážky svých zaprášených sandálů.“

“Barbar Conan“ – Hlavní role: Arnold Shwarzenegger. Režie: John Milius. Scénář: John Milius a Oliver Stone. USA,Španělsko 1981.

Reklamy
komentářů 37 leave one →
 1. Červenec 13, 2014 7:54 am

  Zajímavé fanouškovské video: Někdo si dal práci a prošel místa, kde se natáčelo. Porovnejte skutečné reálie s filmem 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=MvJSoUGt_RU

 2. Myslič permalink
  Září 16, 2013 8:06 am

  „Producent Fredrik Malmberg oznámil, že má nový Conan skvělý příběh, Arnie se na něj těší vše je připraveno nikoliv na jeden film, ale na tři.
  Pokud totiž všechno půjde podle plánu, Legend of Conan by totiž měla být trilogie. A tvůrci se o ní i trošku rozpovídali. Scenáristé Rychle a zběsile Chris Morgan a Jeffery Kirschenbaum prý hodlají děj zasadit nikoliv do doby, kdy Conan seděl na královském trůně, ale ještě o několik let dál. Stal se legendou, lidé si o něm vypráví, ale jemu se vládnout nechce. Přesto ho okolnosti donutí k tomu, aby se mezi lidi zase vrátil, protože ho jednoduše budou potřebovat. Každopádně nemáme počítat s Conanovým synem (což je dobře), ale rozhodně se prý najde role i pro Arnieho kámoše Sven-Ole Thorsena, který si s ním zahrál v patnácti filmech. Uvidíme, co se bude dít dál. Natáčet se má začít v první polovině příštího roku.“

  Tak snad to klapne! Jen je obrovská škoda, že to zase nebude dělat Milius… A kdyby se ve filmu ještě objevil starý Subotaj a ještě starší Akiro, to by bylo něco!!!

 3. Raslavien permalink
  Říjen 29, 2012 6:41 am

  Možno budeme ešte mať na čo pozerať, akurát neviem, kto to bude režírovať a ako sám Arnie polemizuje…kto bude robiť soundtrack:
  http://www.kinobox.cz/clanek/7430-arnold-schwarzenegger-na-prvni-fotce-k-ten-informace-o-navratu-ke-conanovi

  • Říjen 29, 2012 10:46 am

   U Croma! Doufám, že to už tentokrát dostane do pracek Milius, nechápu, proč mu to po prvním filmu vzali!?

   • Raslavien permalink
    Říjen 29, 2012 10:57 am

    Bude to nadväzovať na jednotku, budú ignorovať dvojku aj to pokračovanie nedávne. Snáď tento plán zoberú vážne 😉

   • Kaj permalink
    Říjen 30, 2012 9:52 am

    To vypadá nadějně….. 🙂

 4. Myslič permalink
  Duben 24, 2012 5:07 pm

  Raslavien:

  Tak to by vysvětovalo to, že se tenkrát Milius zabejval resuscitací Conana z Guvernátorem a potřeboval zase otevřít dveře do Hollywoodu, kde mu je kdysi zabouchli (však víme kdo) a hledal sponzory 🙂 Podle toho, že nic kloudnýho netočí, to vypadá, že je více zapikanej, než Mel Gibson 😦

  • Raslavien permalink
   Duben 24, 2012 5:58 pm

   Inak dostal som sa na wiki (aj keď ju nepovažujem v mnohých ohľadoch za bohvieaký zdroj, no pri taktýchto veciach zvykne ponúkať zdroje, z ktorých čerpá) aj k tomuto…
   „John Milius is currently working on a new HBO series called Pharaoh. In March 2011, he finished writing for THQ and Kaos Studios for the video game Homefront, about a North Korean conquest of America. Mickey Rourke said that he was in talks with John Milius to bring to life a new Genghis Khan movie. John Milius is also in talks to adapt the novel Aztec into a miniseries“

   • Myslič permalink
    Duben 24, 2012 6:23 pm

    Hm…. Tak Miliusova Čingischána bych tedy rozhodně moc rád viděl! Poslední dvě zpracování, co točili Rusové, mě moc nenadchla…. Ale, u Croma!, koho by tam měl hrát Rourka?! 🙂

 5. Raslavien permalink
  Duben 23, 2012 4:42 pm

  Z jedného rozhovoru s Miliusom:
  IGNFF: With the emphasis on right-wing?
  MILIUS: Yeah. „Pauline Kale told us he was a fascist.“ You know, in fact, I am not a fascist. I am a total man of the people. They are the fascists. They’re creating the fascist society. I am much closer to a Maoist. However, I am a Zen anarchist.

  • Raslavien permalink
   Duben 23, 2012 4:44 pm

   Predchádzalo tomu v rozhovore toto, to som mal rovno napísať aby sa pochopil kontext:
   IGNFF: I don’t think anybody could say it any better. I want to move on to Red Dawn – now, Hollywood hated Red Dawn, didn’t they? With a passion.
   MILIUS: The critics did. It saved MGM that year, it was a big hit. But, Hollywood, you’re right. That was the point where they said, „He’s gone too far. Now we’ve got to shut him down.“
   IGNFF: What scared them so much about that film?
   MILIUS: The extraordinary critical reaction. The critics just said, „We said he was a threat to Western civilization – this is proof.“ Or, „He’s generally a right-wing character.“
   (Jednalo sa o rozhovor pre IGN movies)

   • Myslič permalink
    Duben 23, 2012 7:39 pm

    Raslavien:

    A z kterého roku to je? Typuju tak devadesátý, možná méně.
    Já zase kdesi viděl dokument, kde Milius obhajoval Pinocheta 🙂

   • Raslavien permalink
    Duben 23, 2012 8:02 pm

    Citujem „Ken Plume (May 7, 2003)“ 🙂

 6. Duben 16, 2012 7:07 pm

  U Croma!!!! Zemřel legendární šermíř Bob Anderson a já si toho vůbec nevšiml…. 😦 Učil s mečem už Erolla Flyna. Dělal i na „Highlendrovi“ s Lambertem a Connerym a taky má lví podíl na tom, že „Barbar Conan“ je legenda… No, nezemřel sice v boji, ale věřím, že si pro něj Odin ve Valhale místo najde!
  http://fandimefilmu.cz/clanek/685-zemrel_bob_anderson_sermir_pana_prstenu

 7. Duben 15, 2012 10:03 am

  „Beouwulfa“ s Geraldem Butlerem a Stellanem Skarsgaardem se chystám zpracovat 🙂

 8. Duben 15, 2012 8:39 am

  Barbar Conan – Klasika s Arnoldem, na které jsem byl kdysy v kině Alfa (hodně dávno) a musim říct, že pocit z tohodle filmu ve mne zůstal dlouho (ohromení). Následné pokračování nic moc a remake nedávné doby – uff, to jsem si dal:( Nic proti Momou, ale role Conana mu zrovna nesedí. Nezavrhuji ho však, protože si mne získal rolí Khala Droga ve Hře o trůny. Hru o trůny vřele doporučuji. Centurion i Orel deváté jsou fajn, Valhala rising je….zajímavý. Tolkienovské filmy nemusim, zato Sapkovského – to je jiná nota.
  Na ulozto.cz je několik dobrých dokumentů o Germánech, vysílaných i na čt2.
  A co takhle Beowulf?

 9. Gryf permalink
  Duben 13, 2012 8:34 pm

  Shániš ještě toho Centuriona (nebo to byl Orel Deváté legie?), Mysliči?

  • Duben 14, 2012 8:02 am

   Už to mám 🙂 Centurion nemá chybu. Orel deváté legie je slabší, ale zase je v něm lepší hudba…

 10. Duben 13, 2012 3:09 pm

  Mimochodem, dneska na mě v trafice vybafl ten nový polynéský Conan za dvě stovky…. No, odolal jsem a koupil si radši Predátora 🙂

 11. Duben 13, 2012 2:56 pm

  Tak to vážně neznám. Ale to není nic divnýho, do nejbližšího knihkupectví to mám skoro 30km a když už se jednou za měsíc dostanu do města, obvykle řeším jiný věci, než knížky. Ale díky za tip. Sapkowskiho mám moc rád, koupím si to.

 12. Duben 13, 2012 2:54 pm

  Pecka Basila Poledourise z filmu Johna Miliuse ( jak jinak, že? 🙂 )
  „Sbohem, králi“.

 13. Duben 13, 2012 2:50 pm

  Pojd’te a okuste dílo Mistra ( Hans Zimmer je proti Mistru prostě amatér 🙂 ) http://www.youtube.com/watch?v=5ZY2mRG5mzg&feature=fvwrel

 14. Duben 13, 2012 2:23 pm

  Narenturm, Boží bojovníci, Lux perpetua…. To se divím, že jsi to nečetl, Sapkowski napsal tuto „husitskou“ trilogii.

 15. Duben 12, 2012 9:38 pm

  Myslič: Husitská? Nerozumím. Červenáka znám, ostatní ne. Z Čechů bych se nebál zařadit Komárka.

 16. Myslič permalink
  Duben 12, 2012 8:10 pm

  ramštajn:

  A jak se ti líbí Sapkowského „Husitská“ trilogie? 🙂

  Jinak do špičky bych místo Tolkiena přiředil ještě Juraje Červenáka, Jaroslava Mosteckého a Leonarda Medka.

 17. Duben 12, 2012 4:16 pm

  Myslič: Tak tos mě příjemně překvapil. Eddingse považuju vedle Tolkiena, Howarda, Lovecrafta a Sapkowskiho za absolutní špičku žánru. Gemmela neznám, poohlídnu se.

 18. Myslič permalink
  Duben 12, 2012 3:16 pm

  Já jsem viděl více Miliusovo filmů. Ten Nietzscheho „Nadčlověk“ z nich přímo trči. Víte, že Milius taky napsal scénář k druhému filmu s Drsným Harrym Callahanem – „Magnum force“? Eastwoodův Callahan je taky takový samotářský hrdina, který „řeší“ problémy po svém. Nebo další Miliusův film (opět s nesmrtelnou hudbou Basila Poledourise) „Sbohem, králi“. Tady hraje Nick Nolte amerického námořníka, který sjednotí Dajaky v boji proti Japoncům. Milius má dnes už v Hollywoodu asi nadobro utrum. A to je velká škoda, protože on vždycky kašlal na politickou korektnost a rasové kvóty. V jeho filmech je „něco“, co intoše neskutečně irituje. A právě „to“ se líbí nám „primitivům“, jak vtipně napsal soukmenovec Tomas 🙂
  Vemte si, co říká zbitému Conanovi Thulsa Doom: „Co je meč v porovnání s rukou, která ho drží?! A ruka s myslí, která ji řídí?!“

 19. Rowan Morrison permalink
  Duben 12, 2012 2:40 pm

  Myslič:
  Nevím, asi ty knihy nebudu soudit, dokud je nedočtu… Ale je opravdu možné, že v tom každý hledáme něco jiného.

 20. Myslič permalink
  Duben 12, 2012 2:22 pm

  Rowan Morrison:

  Když šel „Prsten“ tenkrát před lety do kin v Itálii, už tenkrát jsem nesdílel nadšení neofašistů, kteří se na něj těšili. Hlubší seznámení s Tolkienem a jeho spisy mě definitivně odradilo od toho, abych si myslel, že je na „naší“ straně. Kdežto o Howardovi (členu texasského Klanu) si to myslím. Je nutné se do jejich světů ponořit v té četbě a pak se rozhodnout, kdo je „nám“ blíže. U mne je každopádně rozhodnuto 🙂

 21. Rowan Morrison permalink
  Duben 12, 2012 2:15 pm

  Myslič:
  Tak je fakt, že já to zatím porovnávám jen podle těch filmů. Ale opět: řadit Tolkiena s jeho symbolikou a smyslem pro čest mezi pravdoláskaře, kteří dnes dusí vše, co nám je nebo by mělo být drahé, to je opět přehnané…

 22. Shaman permalink
  Duben 12, 2012 1:45 pm

  Ten film je skvělý nejen pokud jde o drsnost, nádherné prostředí atd. ale v paměti mi utkvěla i romantická scéna (jinak prý nejsem žádný romantik) a to když ta krásná žena vyráběla rukojeť meče. Byla a je mým ideálem ženy válečníka.

 23. Myslič permalink
  Duben 12, 2012 1:07 pm

  ramštajn: Znám. Ale jiného Davida, Gemmela, mám ještě radši:-)

  Rowan Morrison:
  Nelze srovnávat nesrovnatelné! Nejsem přítelem aristokracie, tudíž je mi Tolkienovo pravdoláskařské pojetí Elfů nepříjemné. Pokud to srovnáš s pojetím Elfů třeba u Poula Andesrona (Zlomený meč), vyjde Ti to mnohem přijatelnější a sedí to více Severským ságám…. Souhlasím s
  Michaelem Moorockem, že „Tolkien je vřed na těle fantasy“. Po celou dobu se nemohl rozhodnout, jestli píše pro děti nebo pro dospělé. A Jacksonovo filmy jsou uplně jiné, než knižní předloha, kde si debílci-Hobiti zpívají, jak jim pěkně roste kukuřice…. 🙂 Tolkien byl kovaný pravdoláskař. Válečná zkušenost ho změnila uplně jinak, než jiné front’áky.

  Gormak (nebo spíše Georgius, že???) :

  Odpověd‘ máš nahoře.

 24. Gormak permalink
  Duben 12, 2012 11:57 am

  Cože máte něco proti Pánu prstenu 😀 já jsem jeho největší fanda. Mám tu tunu knížek a filmy v Bluw-Ray a nemohu se dočkat až vyjde film Hobbit. Miluji trpaslíky a jejich umění z kovu a Elfskou vznešenost :D. Celkově miluji fantasy.

  Spíš mě zabil Thor -> ve Vallhale černoch hlídač brány nebo asiat bůh xD a zase šlo a USA ano lidi severští bohové nečekaně zachraňovali USA.

 25. Adonis permalink
  Duben 12, 2012 10:49 am

  Ten film se mi líbil doslova proti mé vůli… Byl jsem jemné, křehké a múzicky založené dítě, nesnášel jsem akční filmy (ani dnes je nepotřebuju vidět) a rodiče mi rozhodně takovéto filmy nedoporučovali – přesto mne nadchl a mám ho rád dodnes.

 26. Rowan Morrison permalink
  Duben 12, 2012 8:15 am

  Pěkný článek. Ale nemyslím si, že ten osten proti Pánovi prstenů byl nutný. Mně se ty filmy líbí oba. Když si porovnám Conana a třeba elfského bojovníka, vidím árijskou vznešenost a zářivé charisma naší rasy. A je mi v té chvíli celkem jedno, kdo z nich je větší drsňák, to považuji za podružné. Podstata totiž zůstává stejná, akorát forma se mění.

 27. Duben 11, 2012 9:12 pm

  Hezky napsáno, pochvala. A když už nemusíš Tolkiena-říká ti něco David Eddings?

 28. Tomas permalink
  Duben 11, 2012 5:45 pm

  Jako pubescent jsem na tomhle byl asi 4krát za sebou v kině. I dnes se na něj občas rád kouknu. Naprostá, nadčasová klasika, která samozřejmě není moc pro intelektuály ale pro opravdové primitivy :-)) . A bývalý guvernér se pro tuhle roli skutečně narodil. Nového Conana jsem neviděl a ani vidět nechci(polynésan s tím nemá nic společného),viděl jsem ukázky a je to podle mě přeplácaná, povrchní, typická sračka alá Hollywood poslední doby.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: