Skip to content

Pohanství dneška

Březen 28, 2012
tags:

Začal bych zamyšlením zda používat vůbec výraz pohanství. Nepopírám, že má pejorativní nádech, ale osobně bych u něho zůstal. Je totiž vžitý a při jeho vyslovení má i člověk neznalý věci jasno. Pokusy začít používat jiná označení (např. rodnověří) jsou během na dlouhou trať a to s nejistým výsledkem. Nikdo nedovede odhadnou, kdy (či vůbec) by se nové označení rozšířilo mimo odborné kruhy a stalo všeobecně používaným.

Dále bychom se mohli posunout k roztříštěnosti pohanských směrů a snaze o jeho uznání jakožto náboženského směru či přímo organizace. ČR je nejen z historického hlediska státem na pomezí střetu různých kultur. Zřejmě i proto se zde objevují tři hlavní proudy (hraní si např. na indiány nepovažuji za směr, neboť nepramení z našeho kulturního ani z etnického hlediska), a to slovanské, germánské a keltské. Ponechám na libovůli čtenáře, který z těchto proudů je našim krajům příhodnější a zaměřím se na jednu zásadní věc, a to, že všechny tři směry vychází ze společných indoevropských kořenů a ve své podstatě jsou si velice podobné. Vždy je třeba hledat, co nás spíše spojuje a snažit se o společný postup. Ten by mohl být uplatněn i u budoucího sčítání lidu? Později snad i při uznání pohanství jako oficiálního náboženství.

Dostávám se k bodu, jemuž bych se chtěl v této úvaze věnovat nejobsáhleji. Tím je praktikování pohanství v současné době. Osobně nepreferuji hnidopišskou snahu o co největší rekonstrukci starověkých způsobů¨, spojenou s pokusem žít mimo současnou realitu. Snažil bych se spíše pohanství napasovat na dnešní dobu, tedy do opozice bezduchému konzumu a pokryteckému křesťanství. Nežijeme ve vzduchoprázdnu a i po návratu z v přírodě požitého slunovratu se opět střetneme se skutečností. Chtělo by to vytvořit kodex vlastností a životních zásad, kdy by pak záleželo spíše na daném jednotlivci, jak je bude praktikovat a na které se zaměří. Rekonstrukce starých obřadů by pak mohla být nejen zpestřením fádního současného života, ale i utvrzováním ve společné víře a hlavně společenskou událostí, která vytváří tak potřebný pocit sounáležitosti.

Musíme se přizpůsobit, ať chceme nebo ne. Existenci moderních komunikačních možností, internetových sociálních sítí musíme chápat spíše jako výhodu, která nám při správném využití dává možnost úspěchu. Novopohanské hnutí je nutno pojmout moderně, nebát se hrát pro „širokou“ veřejnost zábavné představení (archeoskanzeny, slavnosti atd.). Spousta lidí projde kolem jako nezaujatí diváci, ale mnohé to může přimět k hlubšímu zamyšlení a pozdějšímu zapojení do našich aktivit. A i ten náhodný čumil si uvědomí jednu zásadní věc, že zde jsme a to také není málo. Nesmíme se stát sektou pár potrhlých podivínů, nýbrž moderním kulturním hnutím, které se nebojí vytvořit na základě odkazu předků komplexní světonázor.

Reklamy
komentářů 137 leave one →
 1. Gormak permalink
  Duben 4, 2012 6:15 pm

  Jsem si stáhl tohle viděl to někdo už ??
  http://uloz.to/x9XAxJj/kosmopolis-ceska-televize-samanismus-1-2-2011-m4v

 2. Duben 4, 2012 4:43 pm

  Já také šamansky cestuji s bubnem či chřestidlem, metodou Michaela Harnera, nebo Caitlin Matthews, ale šamanem bych se nikdy nenazval, protože mezi tím co dělám já a tím, co dělají autentičtí šamani přírodních národů cítím velký rozdíl. Vnímám to tak, jak je to popsal Raven Kaldera v článku, na který odkazuje Wolos.

  Gormak : „Celkově je to s bohy komplikované taková škála a etnik člověku jde potom hlava kolem hlavně mě to přijde zatím pro mě úsměvné. Když si představím sebe jak si říkám dělám tohle a tohle který bůh se to hodí najdu si (Wikipedie.cz nebo Google.cz) napíšu boha práce boha lásky vyjedou mě jména přečtu si tento bůh dělá tohle a tohle jo to je dobrý a začínám v něj věřit a uctívat.“

  Takhle to s bohy většinou nechodí. Na začátku možná vzdáváš úctu bohům, o kterých sis někde něco přečetl a líbí se ti, nakonec se tě ale některý bůh, nebo bohyně opravdu dotkne. Promluví k tobě ve snu, nebo vizi, dá ti nějaké znamení a ty najednou zjistíš, že tohle je ono. Může to být dokonce bůh, který stál na okraji tvého zájmu a přesto k tobě promluví z nějakého těžko pochopitelného důvodu právě on. U mě to tak bylo.

  • Duben 4, 2012 7:22 pm

   Miky:
   No, Já našel Völunda a Héfaista až vlastně v loni…. 4istě náhodou, jako blesk mi došlo, že celý svůj pohanský život hledám nějaké „pracující“ bohy…. A oni tu byli celou tu dobu se mnou 🙂

   • Wolos permalink
    Duben 7, 2012 2:21 pm

    hehe 🙂

 3. Gormak permalink
  Duben 4, 2012 2:19 pm

  Mě se libí různé duchovní právě kultury ale taky mě připadá když prohlašuje Evropan že je šaman protože se učil v Jižní Americe zvláštní.
  Hlavně jak si říkal že uctíváš i Řecké (Římské) bohy + jsem četl kritiku že o šamanech co jsou vysokoškoláci a hrají si na to proto nemohou pochopit pravý šamanismus protože nežijí v tom prostředí ale žijí civilizovaně ve městě nebo na venkově.

  Tak se ptám můžeme pochopit takhle ostatní bohy? Sice jsem potomky naších předků ale žijeme civilizovaně máme tu vymoženosti žijeme lepe než největší civilizace ve Starověku.
  Jak pak můžeme pochopit myšlení a pojetí náboženství Keltů a Germánů když oni denně bojovali o život. Špatná úroda a plno lidí zemřelo na hlad. Nějaká pohroma co smetla sýpku a lidé umřeli na hlad a podobně. Nebo nečekaný útoky jiných kmenů.
  Neustálí boj o život.

  To samé i šamanismus když nežijeme v té přírodě v těch lokací ale jsem doma v baráku ze vším luxusem tak to postrádá smysl.

  Na některé bohy se dá vyzrát technologicky takže jsou trochu aut nebo zapomenuty. Také se mohlo stát že se uctívali i jiní bohové ale nedochovali se záznamy.

  Si říkám že ty křesťané to mají jednoduší mají jednoho boha a konec :D.

  Celkově je to s bohy komplikované taková škála a etnik člověku jde potom hlava kolem hlavně mě to přijde zatím pro mě úsměvné. Když si představím sebe jak si říkám dělám tohle a tohle který bůh se to hodí najdu si (Wikipedie.cz nebo Google.cz) napíšu boha práce boha lásky vyjedou mě jména přečtu si tento bůh děla tohle a tohle jo to je dobrý a začínám v něj věřit a uctívat.

  Moje chápání:
  Pro mě je právě přirozenější mít (energii, sílu nebo duchové a podobně) samo sebou to co je pro mě dobré není pro druhé. A věci jsou prostě takové jaké jsou buď se mě líbí nebo ne.
  Řekl bych dobré a špatné ale nemám rád dualistické chápání. Protože to co se jeví jako špatné teď může být dobré potom.
  “ Třeba zlomíte si nohu a nemůžete na dovolenou řeknete jsi jsem ale smolař potom zjistíte že všichni v tom letadle co letělo na dovolenou umřeli protože letadlo spadlo tak si řeknete to jsem měl štěstí že jsem si tu nohu zlomil 🙂 „

 4. Duben 4, 2012 1:31 pm

  šamanismus:

  To je ožehavá záležitost, u nás je šamanská tradice nulová. Občas se objeví nějaký „zasvěcenec“, který tvrdí, že byl třeba v Jižní Americe nebo na Sibiři „zasvěcen“. Většinou sou to akorát pindy, protože kmenový šaman logicky nebude vybreptávat nic cizinci. V Evropě mají nepřerušenou šamanskou tradici snad jen Ugrofinové, konkrétně Laponci a nějaké kmeny na Uralu. A právě na ten Ural to jezdí studovat Mad’aři, jak nám onehdy povídal dr. Strmiska.

  Druidi:

  No, tady o nich víme jen to, co zapsali Řekové a Římané. Vše další jsou jen čiré dohady. To, že upalovali zajatce v dřevěných klecích, je ale asi pravda…

  A Řekové, ač civilizovaní, taky leckdy dělali různé prasečiny…. Ani radši nepřemýšlejme, co se dělo při obřadech uctívajících třeba Hermafrodita 🙂

 5. gormaka permalink
  Duben 4, 2012 12:35 am

  Jsem něco četl na Wiki jaký je vlastně rozdíl mezi Šamanem, Druidem, Knězem.
  Mě šamani většinou přišli z těchto rozdělení jako nejprimitivnější -> pomalovaní, různé piercing z kostí ba dokonce i kanibalové.
  Druidové mě přišli jako druh kněží kteří byli civilizovanější a moudřejší.
  Ale tohle je asi zkreslená představa.

  Jaký máte pohled vy na šamanismus?

  Mě osobně se myšlenka vzkříšení druidů líbí ale potom vidím to co z toho dělají lidé a jsem rád že se toho nedošily. Moudrého učeného druida vystřídá kde kdo. Hlavně stačí si oblíknout něco bílého nebo zaplatit kurz a hned je člověk druid. Mě se jeví že to Angličané dost przní všechno. A dost úsměvné mě přijde když se k Evropskému pohanství hlásí USA.

  • Wolos permalink
   Duben 4, 2012 11:50 am

   Brát wiki, a to ještě jen několik řádek jako relevantní zdroj pro posouzení tří odlišných duchovních koncepcí nedoporučuji.

   „civilizovanější a moudřejší“ — důležité je, čím myslíš „civilizovanost“. Ve smyslu dnešním, postkatolickém? Ve smyslu řeckém, kdy vše, co bylo mimo oikumenu, bylo označováno za „barbarské“? Ve smyslu technologickém? Ve smyslu dnešních lidských práv, vytažených z židokřesťanského okruhu?

   Co se týče šamanismu, poměrně výstižný obecný úvod jsem nalezl zde:

   http://www.carovnezrcadlo.cz/samanismus/moderni-samanismus-raven-kaldera

   z textu vyjímám:

   „Dokonce i v šamanských kulturách, kde se vyskytuje struktura a kontext pro učení nových šamanů, je možné riziko, že ne všichni to zvládnou. Fyzické a psychické stresy transformativních zkušeností klasického šamanismu vytváří různou míru úmrtnosti dokonce i pro ty, kteří jsou připraveni.“

   Jinak můj osobní pohled je, že šamanismus pracuje s velmi hutnými a tvrdými energiemi, které nejsou pro každého. Šaman musí být uvnitř sebe pevný, schopný čelit nejen duchům horního i spodního světa, ale i vlastní smrti (šamanská transformace). Být neotřesitelný v každé situaci.
   Je to také především cesta osamělá, nelítostná a nepřívětivá. Ovšem provázena mocí, o které se běžnému smrtelníkovi nezdálo. I pohled do jejich očí může ublížit. Proto např. někteří sibiřští šamani nosí čelenku se šnůrkami, které jim je zakrývají.
   Záleží však na konkrétní tradici a s tím spojeném podnebném a biotopovém prostředí. Načíst o tom sice něco jde, ale hluboké poznání se dostavuje až přímým stykem s touto duchovní tradicí. Někdy se tomu říká „prožít kulturní šok“.

   Jinak druidi asi také nebyli žádní hodní beránci. I u nich se lze setkat s lidskými oběťmi. S moudrostí se to vylučovat nemusí, ale pamatujme na to, že irští druidové přijali křesťanství bez boje, připadalo jim rozumné. Díky tomu vzniklo to, čemu se dnes říká keltské křesťanství.

   http://www.kosmas.cz/knihy/156984/keltske-krestanstvi/

   Tedy návrat k druidství může být v jistém smyslu znevážením rozhodnutí posledních druidů, podobně jako u nás slovanů může být návrat ke slovanství znevážením rozhodnutí našich předků. Tím jsem nakousl absolutní schízu, která panuje, a která se nelehko vyslovuje.

   Významným prvkem, který věc může řešit (trvalo mi dlouho, než jsem na to přišel, ale bohové mi byli významně nápomocni), je poznatek, že:

   Křesťanství z principu není dědičné, neboť je založeno na svobodné volbě. Dědičnost víry je pohanský prvek (podobné to mají židé).
   Tedy předkové nemohou požadovat, aby jejich potomci byli křesťany (pokud tak činí, uplatňují pohanskou zvyklost), neboť křesťanství volbou je (a z přímé zkušenosti vnímám i podstatný kvalitativní rozdíl mezi „křesťany konvertity“ a mezi „křesťany od dětství“), pohanství nikoliv (stejně tak to má např. „hinduismus“, tam je také příslušnost ke kastě daná zrozením a co je mimo kastu, je buď nedotýkatelný anebo cizinec bez jakýchkoliv práv na účast na rituálu). Dotaženo ad absurdum mohu zpětně napadnout christianizaci prvních slovanů jako neplatnou (křest pod nátlakem, křest rozhodnutím náčelníka rodu), a za platný považovat pouze křest konvertitů v dospělém věku (třeba těch náčelníků), v rodinách, kde křest nebyl realizován v dětství jako automatická záležitost. Jsou to zatím pouze nástřely, ale časem snad přijdu na něco dalšího. Mohlo by to mít i lehce pikatní nádech, zvlášť v souvislosti s okolnostmi nabytí majetků a vlivu církví u nás :)))))))

   Občané USA jsou potomky stejných předků jako Evropané, proto logicky hledají podobné duchovní podněty. Ovšem, nejsou-li schopni vystoupit ze svého současného paradigmatu nakojeného křesťanstvím, podobně jako Evropané, dochází k jevu který trefně popisuješ jako „Hlavně stačí si oblíknout něco bílého nebo zaplatit kurz a hned je člověk druid.“ Naivita, povrchnost, nedovzdělanost, absence niterné duchovní hloubky. To je osud každého, kdo neudělá radikální krok (nikoliv nutně jen Anglosasů a lidí žijících v jejich postkoloniálních státech), a neprodělá bolestnou, avšak nutnou vnitřní sebepřeměnu. Ta je ostatně nutným krokem i v iniciacích a přechodových rituálech. Beze změny fundamentu (stále jedeme na tom křesťanském, a snad až naši potomci budou skutečnými pohany – narozenými jako pohané a žijícími jako pohané) to nejde a v tomto duchu také svoje příspěvky pod tímto článkem vedu.

 6. Tomas permalink
  Duben 3, 2012 7:43 pm

  Gormak: on tím voláním krve,Myslič myslí volání krve evropské nikoliv nějaké národnostní. Většina evropských národů je mezi sebou různě pomíchána.Já osobně mám také německé předky,rodina mé babičky žila po staletí v Sudetech a její bratři sloužili ve Wehrmachtu,bratři mého dědečka a on sám zase naopak bojovali proti Němcům v odboji a také za to platili,někteří i smrtí ve vězení.Jen díky tomu nebyla babička po válce odsunuta i když celá její rodina ano. Doba byla,jaká byla. Já sám vyznávám především bohy germánské ale nějakou ,,výchovou“ to rozhodně není. V tomhle většinou volbu nemáš.A jak kdesi,kdysi psal Adrian Dragonari-buď se člověk tou cestou vydá a oddá se tomu,nebo bude mít do smrti výčitky(asi neformuluji přesně). Je snadné zaměňovat ,,etnické pohanství“ s různými totalitními ideologiemi,ovšem na druhou stranu jde o dost odlišné věci,které však mají řadu styčných bodů,jenž však vychází z přírody. Ale tohle má spousty lidí problém pochopit a pak to směřuje k různému nálepkování. Třeba Shaman je krásný příklad ,,etnického pohana“,který vyrůstal v podstatě pohanské komunitě i když zasažené křesťanstvím(tomu se nelze vyhnout).Na východě si lidé dochovali spousty starých zvyků a obyčejů které jsou pouze mírně znečištěny nánosem Ježíše.Podstata tam zůstala stejná.

  • Wolos permalink
   Duben 3, 2012 8:59 pm

   „ale nějakou ,,výchovou” to rozhodně není. V tomhle většinou volbu nemáš.“

   Přesně!

 7. Shaman permalink
  Duben 3, 2012 5:46 pm

  Gormak:
  Co se mi líbí na Slovanech? Ja jsem si je nevybral. To bohové mě umístili do tohoto meganároda. Beru to tak jak to je, a cítím, že kdybych se hlásil k jinému národu, lhal bych sám sobě. Kdyby ze mě bohové chtěli mít Germána, narodil bych se jako Germán. Oproti mnohým současným pohanům tady mám jednu obrovskou výhodu, a to tu, že jsem vyrůstal v prostředí, kde se hodně pohanského uchovalo, i když většinou v kombinaci s křesťanstvím. Slovanskému pohanství rozumím a chápu ho. Ne rozumem, nebo z knihovny. Srdcem. U nás nebylo kouzelných knih, vyprávěli se příběhy. Je to jako s cizími slovy. Když si přeložíš cizí slovo podle slovníku, nikdy výraz nepochopíš tak, jako kdybys ho slyšel používat člověka mluvícího oním jazykem. Když se řekne – slovanské pohanství, pro mě to neznamená pouze citát nějakého historika. Cítím i mentalitu, prostředí, přírodu a vůbec atmosféru. Ano, to je to slovo – atmosféru. teď budu neskromný – myslím, že o slovanském pohanství vím víc, než mnozí oblečkáři v ČR, kteří mají našprtaný datumy a názvy, ale duch Slovanstva jde mimo nich. Uznávám, že to jsou velice odvážné slová, ale uvnitř sebe jsem o tom přesvědčený.

  • Wolos permalink
   Duben 3, 2012 8:56 pm

   „Co se mi líbí na Slovanech? Ja jsem si je nevybral. To bohové mě umístili do tohoto meganároda. Beru to tak jak to je, a cítím, že kdybych se hlásil k jinému národu, lhal bych sám sobě.“

   Za tato slova, nechť Ti bohové žehnají nekonečně dlouho, do všech pokolení!!! Ryze a čistě jsi vyjádřil naši věc!!!

   „Ano, to je to slovo – atmosféru. teď budu neskromný – myslím, že o slovanském pohanství vím víc, než mnozí oblečkáři v ČR, kteří mají našprtaný datumy a názvy, ale duch Slovanstva jde mimo nich.“

   Dosvědčuji!

 8. Duben 3, 2012 1:58 pm

  Uctívám z řeckých bohů hlavně Héfaista, protože je děln’as, Herma, protože je vychcanej a Dionýsa, protože je prostě dokonalej. O všech třech tu mám nějaké článečky, kde to popisuju, tak se mi to nechce znova vysvětlovat…

  • Koukol permalink
   Duben 3, 2012 2:34 pm

   Osobně považuju helénský kult Apollóna a Dionýsa za jeden nejvíc inspirujících a propracovaných „náboženských“ systémů co znám.

 9. Gormak permalink
  Duben 3, 2012 1:42 pm

  Mylslič: si odpověděl zrovna když jsem psal odpověď shamanovy v podstatě píšeš to co já 🙂 Jaký Řecký bohy uctíváš ? Mě se na Evropských bohů nebo celkové pradávných bohů libí ta nedokonalost jako lidé.

  No volání krve ale vezmi si třeba když jsem si dělali rodokmen pokolení u Otce i Matky tak jsem se dohledali že:
  u MATKY jsem Němci, Rakušané, Maďaři -> odkud se namíchali oni to nevím
  u OTCE tam to byli spíše Češi, Němci

  u matky tam byli samí vojáci, policisté, podnikatelé, úředníci
  u otce tam jsou zase manuálně pracující zemědělci, kováři, kovomodeláři ale hlavně zemědělci.

  A jsem tak namixování že spíše než to volání krve je spíše výchova. Když rodiče říkají jsem Maďaři jezdci na koni a pořád to do něj perou tak bude jezdec 😀

 10. Gormak permalink
  Duben 3, 2012 1:32 pm

  Shaman: ze slovanských bohů mám rád SVAROGa sice nevěřím takhle v bohy jako ty ale spíše je beru něco jako inspiraci. Různé příběhy různých bohů. Bohové nejsou dokonalí jako lidé takže v příběhu si to člověk vidí sebe a je to taková inspirace motivace do života.

  A jak to má bereš Evropský bohy v pohanství jako jedno s jiným pojmenováním nebo rozdílné bytosti. Myslím Zeus, Thor, Taranis a podobně.
  My Češi to máme dobrý byli tu Keltové, Germáni, Slované i opevnění Římanů v podstatě Římané všechno převzali z Řecka a Etrusků takže ať uctíváme cokoliv je to dobře.

  Co se ti líbí na Slovanech ? Mě právě Slované moc nebrali ale děsně se mě líbí jejich bůžky a vyobrazovaní bohů do těch sloupů to je faktická nádhera. Člověk ani nemusí přebírat totemy Indiánům když Slované mají nádherné totemy nebo bůžky.

  Díval jsem se na foto nějaké Pohanské Federace je to u nás v ČR tam jsem viděl jenom samé studenty kouřit vodní dýmku a podobně to se mě moc nelíbí.

  • Wolos permalink
   Duben 3, 2012 8:52 pm

   Pohanská federace. K těmto tendencím jsem kritický, protože v nich nazírám křesťanský universalismus. Jak už jsem zmínil výše: hra na něco. Je to módní, neotřelé, ale bohužel zoufale málo lidí si to spojí nejen s bohy, ale i zvyky a mentalitou. Ta u těchto „hráčů“ zůstává nezměněná, tedy postkatolická. Natož překonání traumatu přechodového rituálu (restrukturalizace psýché) a ochota čelit děsu svého vlastního nitra (křesťanské, rodové a jiné atavismy). Kde není překonání traumatu, není hrdinů, a v posledku ani budoucnosti.
   Symptomatické je, že se jedná většinou o lidi z města, vykořeněné (venkov je více katolický, ač často jen v lidové verzi), lepící odkaz předků doslova z čehokoliv (pak se nelze divit fascinací z Blavatské, inglingů a jiného cizokrajného býlí).
   „Paganus“ znamená „venkovan“ a Římané věděli proč. Město je křesťanský vynález (papežské požehnání „urbi et orbi“, venkov je vynechán) a odcizuje člověka řádu světa (přírody a bohů).

   „Člověk ani nemusí přebírat totemy Indiánům když Slované mají nádherné totemy nebo bůžky.“

   Rozplýváš se nad formou. Ale nazíráš i obsah?
   Není to jen o nádherných bůžcích, ale i bozích chlemtajících krev obětí. Kdo zdůrazňuje plusy, měl by připouštět i to, co lze považovat za mínusy. Pouze tato celistvost, uchopená jedincem, je reálným obrazem svébytného druhu reality.
   Křesťan, reflektující existenci rozšířené pedofilie mezi svým klérem může být zděšen.
   Ale pohan, reflektující existenci lidských obětí u svých předků, by zděšen podle mě být neměl. Jedině tak může být vyrovnaný, silný a moudrý. Pokud si nebude nic nalhávat.

   Pochopitelně, není to Tvůj případ, evidentně hledáš. Ale Tvá slova mě vedla k rozvedení tématu výše zmíněným směrem.

 11. Duben 3, 2012 1:21 pm

  Gormak:

  To „rasové pohanství“ a „volání krve“, to je prostě naprosto normální věc. Mad’aři mají taky v krvi jízdu na koni. Je to tedy stejné s tím, co myslím, že je jisté „pohanství“ pro jisté národy. Jinak je ovšem jedno (tady ve Střední Evropě), které bohy si vybereš, protože my jsme mix různých árijských národů. Považuju se dodnes za stoupence Ásatru, ale dnes už (po mnohaletém vývoji) s přesahem. Dostal jsem se i k uctívání řeckých bohů…. Proč? Inu, proto, že žiju ve městě. Řekové a Římané měli městské bohy (mimo jiných) a mě, jako měšt’anovi,vyhovují stejně, jako jim. Kromě toho, zastávám názor, že bohové všech Árijců jsou vlastně jednotní, jen uctívaní v různých národech pod jinými jmény.

  O tom, jak se dostalo v Římě k moci sektářství z Judeje, tady na pokračování vychází výborný seriál článků „Falešná historie falešného náboženství“ od soukmenovce Arelia Nordensterna.

  Jinak, jak psal soukmenovec Shaman: My už jsme dost staří člověci, většinu ze zde píšících pánů znám osobně a všem je nám hrubě přes třicet, takže jsme jistě všichni prošli jistým vývojem, kdy jsme si kladli podobné otázky, jako ty. A myslím, že v tomhle můžu mluvit za všechny, že vnás se ono „volání krve“ jistě projevilo 🙂 U někoho dříve a u někoho o něco déle… A každý z nás má jinou „duchovní cestu“ a přesto víme, že máme něco společného. Právě ono „volání krve“. A ted‘ si vem, že třeba Miky o sobě říká, že je „starý hipík“ a já jsem kovaný nacionalista 🙂

 12. Shaman permalink
  Duben 3, 2012 12:10 pm

  Gormak:
  Nemám pocit, že by někdo vyloženě trval na tom, co máš dělat abys byl pohanem. Spíš se tady probírají různé možnosti. Už jsem psal, že lidé mají různé názory odpovídající jejich vnímání společnosti. A takové diskuze nás můžou obohatit. Víru v bohy pokládám za hotovou věc. Jak budeš uctívat své bohy a kteří to budou je na Tobě a nevím o nikom tady kdo by prováděl nějakou „misijní činnost“ ve prospěch nějakého kultu. To je parketa některých monoteistů. A za další minulost je minulost. Můžeme se z ní poučit a něco současného lépe pochopit. I kdybych nalezl jasný důkaz o tom, že i mezi mými předky byli aktivní šiřitelé křesťanství, na mém vztahu k Perunovi to nic nemění. Je to má víra, můj život, můj bůh.

 13. Gormak permalink
  Duben 3, 2012 11:08 am

  Shaman: Mě právě na pohanství celkem udivuje to ohraničování. Třeba než se to takhle s formovalo byli tu národy které stavěli menhiry postavily Stonehenge a podobně.

  Prastaré národy a lidé kterých nevíme. Ty lidé tak žili třeba Keltové nebo Germáni nepřemýšleli co je jejich víra a co není prostě tak žili a nějak to neřešili co se jim líbilo to si přejali. Třeba Keltové milovali antiku a různé věci až z orientu. Z orientu (Arabové) známe tajemství bronzu a železa.

  Proto mě na pohanství tady udivuje to ohraničování a stálé debaty o etniku a co kdo by měl dělat aby byl pohanem a podobné věci. Proto já mám rád staré víry a pohanství jako jednu z dávných tradic Evropy ale jaksi tomu nekladu hranice před tím tu byli další zajímavé kultury a podobně.

  • Wolos permalink
   Duben 3, 2012 8:19 pm

   „Proto mě na pohanství tady udivuje to ohraničování a stálé debaty o etniku a co kdo by měl dělat aby byl pohanem a podobné věci. “

   Protože pohanství jednoduše ohraničené JE. S tím nikdo nic nenadělá. Pohanem se stáváš zrozením, ne volbou, jako např. u křesťanství. Jistě, je tu mezera, kterou nyní v potu tváře a se zakrvavenýma rukama zaplňujeme, jak se dá, ale princip zůstává stejný: rodový kult. Sem z definice patří jak předkové, tak bohové, a per analogiam i potomci. Když se podíváš do historie a archeologie, to ohraničení je tam patrné.

   Na příkladu slovanů: Arkona: Svantovít. Kyjevská Rus: Perun a Veles. Rataři: Svarožić. Každý kmen měl svoje zvyky a svoje bohy. Žádná pseudokřesťanská universalita, ale zákon krve a půdy, plus kmenový bůh. Lokál prostor vymezený válečným a tvořivým úsilím předků. Tedy je se o co opřít. To například Američané nemají (hrady, hradiště, kultovní místa svých předků) a zoufale se nyní hrabou v rodokmenech. Vědí proč.

 14. Shaman permalink
  Duben 3, 2012 10:34 am

  Gormak:
  Podívej se. Nemůžu mluvit za všechny tady, jenom za sebe. A ja to beru takhle.
  Jsme Evropané navíc, kulturně, pokrevně i prostorově propletení. Jistě že jsme se kdysi řezali hlava nehlava. Později v křesťanském období přece taky. Prostě byla taková doba před i po potlačení pohanství, akorát byl o jeden důvod víc. Náboženské války. Jistě to častokrát byly pouhá záminka, no věřím tomu, že byli i tací co zvedly meč i z náboženského přesvědčení. Vždyť měli vymyté mozky.
  Nikdo z nás si nenamlouvá, že předtím pohané pouze pěstovali kytičky a krmili slepičky. Prostě když se vyplatilo válčit, tak se válčilo. Dneska se mnohým národům nevyplatí útočit na sousedy, proto se tak neděje. Zatím. Ale to bývalo i za římského míru.
  Jsou dneska „pohané“ ohánějící se kyvadélkami, andělíčky a teorií o lásce na celém světě. To ale není případ zde diskutujících lidí. Snažíme se o soulad mezi naší vírou a praktickým životem. Píšeš, že bychom nepochopili naše předky před 2000 lety. No je to o podmínkách pro život a mezilidských vztazích. Když někoho oslovíš, nebo ho navštíviš, může Tě přivítat, odehnat, nebo zabít. Nic víc. Jiné možnosti nevidím. V dnešní době si můžeme dovolit hlásat porozumění a spravedlnost, ale jak se změní podmínky pro život, lidé se budou k sobě opět chovat podle situace a tak, jak to pro ně bude nejvýhodnější. Spojenectví, obchod, nebo válka. Je to hnusné, ale zavírat před tímto faktem oči je hazard.

  Pokud někdo příde s teorií o „kytičkovém pohanství“ pak mu zdejší pohané napíšou, co si o tom myslí. Není to o tom, že bychom chtěli nějak ořezávat pestrost pohanství. Nejsou tady nezkušení studenti s naivním pohledem na svět, ale chlapi, kteří si už něco v životě přeskákali. Ano, ani my nemáme jediný názor a v něčem se náš pohled na svět liší. Ale to je dáno tím, že každý má životní zkušenost jinou a tomu je přizpůsoben i názor. A diskutovat o nich může přinést úžitek všem, v teorii i praxi.
  To všechno je ale pouze můj názor. Někdo může mít jiný. A nic z toho co jsem napsal, neber osobně. Prostě takhle vnímám zdejší současnou situaci.

 15. Gormak permalink
  Duben 3, 2012 10:02 am

  Myslič: psal jsi něco o „volání krve“ nebo „krevní dědičnost“ ale je to takové zvláštní chápu že lidem i mě se líbí staré národy i to pohanství je pěkné (architektura, různé výklady a podobně.)

  ale člověk jako Homo sapiens je tady 200 000 lety. Formování Keltů a Germánů sahá někde 750-600 let př.l. a kolem roku 500-600 n.l. už byli většinou křesťané a Norové a podobně se drželi do 10. století.

  Dejme tomu že tu pohanství je 1500 let a 1000-1500 let křesťanství. A potom je tu dalších neznáních 197 000 let.

  Takže já si myslím že volání krve zrovna potom Pohanství takhle jak ho známe je spíše naše přání protože se nám to líbí než nutná potřeba člověka. Je to jenom takové zamyšlení neber to nějak vážně. Já mám rád všechny strany mince ne jenom dobrou nebo špatnou.

 16. Gormak permalink
  Duben 3, 2012 9:14 am

  Nechtěl bych se takhle někoho dotknout je to jenom můj subjektivní pocit.
  Trochu jsem si tu pročítal diskuzi a mám pocit že pohané dělají něco jako doktrínu. Jak být dobrý pohan co by pohan měl dělat. Pohan by měl mít tohle měl by bydlet takhle měl by dělat tohle. Tohle pohanství končí tady tohle sem nepatří. Listování v minulosti kdo kde byl aby si obhájil co kde uctívat.

  Mluvíme tu o mentalitě Evropanů ale já mám pocti že my ani bychom neporozuměli mentalitě lidem u nás před 2000 lety. Lidi z toho pohanství a vnímání jsou tak napuštěni jeden Křesťanství aniž by si to uvědomovali že spíše dělají z Pohanství jiné Křesťanství.
  Co čtu tak se to pohanství obaluje dogmaty a zákony co člověk může co je pohanství co není jak by měl být a podobně.

  Když si uvědomím historii tak pohané mezi sebou se řezali neustále Keltové s Kelty a podobně. Nebyli to beránci ale tohle je otázka lidí a ne víry.

  Další dotaz -> Proč přijali Křesťanství někdo mě říká násilím ale když se znovu podívám do historie tak je to úsměvné. Keltové a Germáni bojovali proti Římu který za Julia Césara byl technologicky na vrcholu neskutečně krvavé bitvy kdy Keltové ani Germáni raději po prohře pozabíjeli ženy a děti než aby padli do otroctví.
  A potom mě někdo poví že Řím který přijal křesťanství a byl v maximálním úpadku násilím konvertoval Kelty a Germány? Vždyť Keltové a Germáni bojovali v období s nejvyspělejším národem beze strachu tvrdě po staletí a najednou z ničeho nic se zlomí,
  Tohle mě vrtá hlavou.

 17. Shaman permalink
  Duben 3, 2012 7:15 am

  Myslič:
  Dík 🙂

 18. Duben 2, 2012 7:09 pm

  🙂 Já jsem vyučený truhlář, občas něco i vyřežu. Ale ten Shamanův idol z Ytongu jsem viděl na vlastní oči a řeknu to na rovinu, je to paráda!

  Jinak mám vlastní Thorovo kladívko ze slitiny hliníku a malé příměsi železa.

 19. Gormak permalink
  Duben 2, 2012 5:19 pm

  Shaman: Já rád pracuji s dřevem už jako malí kluci jsem si na vesnici vyráběli meče a štíty a hráli jsem si na Římany xD nebo barbary. Můj otec pracuje s kovem i dřevem a jako malému mi koupil sadu na vyřezávání. Tak už jako malí jsem se něco učil. Ale mám děsný strach s cirkulárek a různých mechanických pil raději všechno dělám ručně. Zrovna můj děda umřel na cirkulárce. Proto když nám dovezou dřevo raději to řežu měsíc ručně a sekám než to řezal strojově.
  Nenašel odvahu ? Koupíš si za pár stovek dláta a podobně a vyřezáváš do dřeva mě to taky nejde vypadá to šíleně 😀 ale tak když to člověka baví jednoho dne bych si chtěl dělat masky. Miluji obřadní masky nebo různé hlavy všech kultur.

 20. Shaman permalink
  Duben 2, 2012 4:50 pm

  Gormak:
  Je fajn, že vyřezávaš. Ja to neumím, resp. jsem v sobě ještě nenašel odvahu zkusit to ze dřeva. Jedinou sochu Peruna, kterou mám jsem vyrobil z Ytongu. Není to zrovna tradiční materiál, ale jinak to neumím. Alespoň zatím.

 21. Duben 2, 2012 3:09 pm

  Gormak:

  Ano, „pohanství je kulturní tradice evropy.“ To je přesné. O cizí kultury se zajímám okrajově. Třeba Irokézové mě zajímají, ale nebudu ze sebe dělat „Euroindiána“. Jejich legendy jsou moc pěkné, rád si o nich přečtu, ale moje cesta to být nemůže. A ani netuším, proč bych ji jim měl brát. Kdysi mi jeden bývalí „Euroindián“, který se byl v Americe u nich školit, říkal, že se jejich šaman strašně divil, proč by měli bílí přejímat víru a duchovno Indiánů… Vždyt‘ naši předkové měli svou vlastní cestu…

  A jak řekl Thulsa Doom v legendárním filmu „Barbar Conan“: „Co je meč v porovnání s rukou, která ho drží?! A s myslí, která ji vede?!“

  • Gormak permalink
   Duben 2, 2012 3:24 pm

   Myslič: Ano ale ty pořád říkáš nepřejímat víru v tom si rozumíme. Ale pořád mám na mysli učení moudrosti ne víry. I ten americký Šaman mě něco naučí jak o moudrosti tak o náhledu na přírodu na život nebo mě naučí různé věc já nechci jeho víru ani jeho bohy ale jeho moudrost. Potom se mohu inspirovat.

   teď trochu bokem: mám sice stříbrné Thorovo kladivo ale líbí se mě Slovanské vyřezávané bůžky. http://drakkaria.cz/slovane/ hlavně něco jako http://www.drakkaria.cz/slovane/svantovit-vyrezavany-privesek-talisman-.html zkoušel to někdo už z vás ??? Já jsem se to pokoušel dělat z Lípového dřeva ale při vrtání dírky mě to prasklo což nasere.

 22. Gormak permalink
  Duben 2, 2012 2:56 pm

  Ano já taky nejsem pro univerzálnost je to pro všechny ať jste černí nebo bílí či žlutí. Asiati mají úplně jinou mentalitu stejně jako Afričané a Indiáni. Nebráním se ale jiným věcem třeba praktikuji JOGU jako cvičení pomohlo mě to od bolesti zad a svalů.

  Mě taky není moc přirozený vidět bělocha v Kimonu nebo v Buddhistickým hábitu. Ale já měl na mysli něco jiného ani ve snu mě nenapadlo že jsem najednou přitáhnu Šívu hinduistů nebo Centeotla boha Aztéku a budu ho uctívat.

  Ale třeba filozofii náhledu na život od Indiánů nebo Asiatů či Evropanů brát si různé ponaučení a moudrosti i jiných kultur my přeci nevíme jestli ta Evropská moudrost není z formovaná i z jiných kultur které nás obohatili.

  Mě momentálně fascinuje náhled Tolteků možná se vám to líbit nebude ale je to zajímavé.
  http://www.matrix-neo.cz/zajimava-temata/toltekove.htm
  Též se mě libí Inkové a Keltové (i když jsou informace zkreslené nebo vymyšlené aby se to lépe prodávalo „s obálkou moudrosti keltů“ pořád to má něco do sebe.)

  Myslič: Já spíše takové pohanství beru spíše jako kulturní tradici Evropy. Ve vesmíru či na naší planetě je energii nebo více energii a každý o vnímá jinak proto ty odlišnosti. Každá kulturní mentalita to chápe jinak ale v podstatě mají všichni pravdu. Pro to my sotva pochopíme Afričany nebo Asiaty a naopak.
  Já věřím v sílu mysli. Mysl je to nejsilnější co má člověk. A moje víra je uvnitř mě kdybych to měl pojmenovat dal bych tomu jméno Cernunnos. Proto je jedno kde budu pořád bude se mnou.

  Mám pocit že lidé často hledají víru všude možně ale ne ve svém nitru.

 23. Shaman permalink
  Duben 2, 2012 1:56 pm

  Zcela souhlasím s Mysličem. Univerzálnost tady jednoduše nefunguje, ať se nám to líbí, nebo ne.

 24. Duben 2, 2012 1:43 pm

  GormaG:

  Ono je to trošku složitější:Podle některých lidí, kterým rozhodně věřím, nefunguje vzývání bohů a duchů z jiných částí světa tam, kde nemají „domovské právo“. Je to podobné, jako s Austrálcem. Austrálec v bushi nebo poušti dokáže komunikovat s duchy, předky a zvířaty. Ale zkus ho postavit do velkoměsta! Své schopnosti ztratí a to nemusí opustit kontinent! Jeho bohové ve městě nemají žádnou moc… Prostě tam jeho „magie“ a duchové a bohové namají moc. Něco jiného je třeba běloch, který žije v té Austrálii a začne vzývast nějaké evropské bohy. Tady si myslím, že to může fungovat, protože jeho předci, když do Austrálie přišli, tak si s sebou v jakési formě (řekněme třeba „rasové paměti“) přivezli i bohy svého lidu. A zrovna tak to může fungovat i v Čínské čtvrti, třeba v Londýně. Čín’anů je tam tolik, že si své bohy a duchy přivezli s sebou a oni je dokážou sledovat i na tu dálku…..
  Chápeš, co tím myslím?

  K těm asijským cestám a filosofiím:
  Před časem působil na Bratrství jistý Georgius, který nám tvrdil, že „Przníme život předků a že dnes už v Evropě nemá pohanství místo“…
  A uváděl, že jemu se líbí Zenový budhismus (asi má rád samurajské filmy). No, já si myslím, že tudy cesta nevede. To, čemu říkám „rasová pamět'“ nebo „volání krve“ je u každé rasy jiné a jedinečné. Tedy pohanství není univerzalistické, na rozdíl od Jedu z Judeje a islámu a budhismu. Šintoismus je třeba pro Japonce a Evropan mu nikdy nedokáže plně rozumět. Nijak ho nehaním, ale není to „naše“…

  Ten šamanismus je všude po světě taky rozdílný. Třeba Laponec ze Švédska je animista a Křovák z Kalahari taky. Ale každý to má jinak.

 25. Shaman permalink
  Duben 2, 2012 12:09 am

  Gormak:
  Nepochopili jsme se. Já nemluvím o minulosti. Mluvím o současnosti. Prostě některé věci u některých etnik, či skupin fungují i na ateistu pokud tam příde a vůbec mu nemusí být nic řečeno, a o pár set km dál, už ne. Říkám, že jsem se přesvědčil na vlastní kůži a na vlastní oči. Pro mě to není otázka víry, či světonázoru. Pro mě je to fakt.
  O minulosti jsem mluvil v souvislosti s evropským šamanstvím. Tam je těžké najít něco původního a myslím že dokonce nemožné. Minimálně je nemožné dokázat to oddělit od pozdější víry.
  Jinak už Ti nevím co na Tvá slova říct. Já věřím v bohy.

  • Gormak permalink
   Duben 2, 2012 10:00 am

   Shaman: Já věřím v podstatě to co ty ale každý si to interpretuje podle svého vnitřního myšlení tam kde já vidím duchu přírody nebo nějakou energii co tu něco pohání tam ty vidíš bohy nebo je to to samé ale každý z nás tomu dává jiná jména. Ale jde nám o stejné nebo o věci podobné věci.

   Mě se líbí z každé kultury něco pořád myslím na to že jsem Evropan a miluji Střední Evropu. Hodně jsem si oblíbil germánské symboly (runy a podobně) nebo si doma vyřezávám slovanské totemy ale pořádně to zatím neumím :).

   Já při svém rituálu v lese kdy jsem sám u ohně mám bubínek z kůže a hledím do ohně je to taková meditace nebo vnímání okolí bez slov „mám rád klid“. Tak musím přiznat že mám i strach jít 2km z lesa domů v úplné tmě kde myslí pracuje na 100% srdce buší. Tam jsem si uvědomil že v bezpečí města je snadné mluvit o vědě, Ateismu a podobně. Ale jak má člověk strach je v nepohodlí či nebezpečí tak je najednou svolává všechno možné a nemožné aby mu pomohli. Pro to je pro mě ATEISMUS jenom pokrytectví ale respektuji ostatní.

   Shaman mě zajímá jestli taky hledáš inspiraci po celém světě třeba filozofie (Antická, Indiánská, Čínská, Indická, Japonská atd ….) nebo jenom co je v Evropě a nic jiného tě nezajímá. Protože mě třeba hodně zajímá filozofie nebo národy jako jsou Ikonové, Aztékové či Mayové a též se hodně zajímám i o Germány, Kelty, Slovany a Řeky (Římany). Také v Asii jsou zajímavé věci. Právě mám obavy aby mě tady lidi za to nekamenovali.

 26. Shaman permalink
  Duben 1, 2012 9:35 pm

  Gormak:
  Možná kecám, ale mám za to že šamanismus je předstupněm pohanských náboženství. Pokud Tě zajímají prvky slovanského šamanismu, na Tvém místě bych se zaměřil na lidovou magii. Ta má podle mě všechny znaky šamanismu. Máš tam všechno: léčení, proměnu ve zvířata (a nevěř báchorkám o tom, že to byly pouze haluciogénní látky), kouzla. Úcta k přírodě je fajn, ale nenechal bych se ovlyvňovat New Age teoriemi. Ja osobně nemohu mít v úctě něco, co může, a je ochotno mě kdykoliv zabít. Naši předkové se na přírodu dívali jako na své životní prostředí se všemi klady i zápory. Spíš bych proto volil slovo – respekt a snaha o soužití.
  Tradice regionu jsou dány místní populací. Přesvědčil jsem se na vlastní kůži, že něco co funguje tady, nemusí fungovat o 300 km dál. Tím myslím i magické praktiky a projevy duchovního světa. Možná proto byly kdysi uctívání bohové jednotlivých míst (krom bohů všeobecných – Perun, Weles atd.)
  Objevit kořeny čistě evropského šamanismu je podle mě nemožné a to z důvodů, které jsem popsal v předchozích řádcích. Migrace národů atd.

  • Gormak permalink
   Duben 1, 2012 11:33 pm

   Shaman: Tak mám pocit že to moc ohraničujete. Přeci přírodní zákony a podobné síly mohu uctívat kdekoliv na planetě a neohraničovat se národností. Takoví šamani nebo jiní uctívači tak je to pořád samé ať je to kdekoliv jenom se to liší tradicí regionu.

   Já věřím na tajemné síly kolem nás či duchy nebo energii (vesmír, příroda a podobně). Věřím tomu fakt silně spíš si to moje duše vybrala přirozeně bez různé četby a zaujatostí. Věřím tomu celí život že tu něco je. Třeba pohané tomu dávají jména ale já nemohu takhle věřit na bohy jak byli chápání třeba jako Zeus vládce bohů a bouří. Pro mě je to naučené a nepřirozené.
   Podle mě se člověk nemusí až tak moc vyžívat v minulosti. Zákony přírody, Země a různé tajemné síly ať tomu říkáme bohové, duchové nebo energie tu jsou miliardy let.

   Jestli jste někdy sledovali jak vznikl vesmír dokument to je takové tajemno ani člověk svým rozumem si to nedokáže představit. Jak něco vzniklo něco z ničeho. Jak vůbec vznikl ten prostor ta tma. Před tým cítím obrovskou pokoru. Něco tu musí být a je jedno jak to nazveme.

   Wolos: No víš ja maso nejím ale boso běhávám v letě je to velice příjemné na vesnici.

   • Wolos permalink
    Duben 2, 2012 1:02 pm

    „No víš ja maso nejím ale boso běhávám v letě je to velice příjemné na vesnici.“

    Šamani ano 🙂

   • Gormak permalink
    Duben 2, 2012 1:26 pm

    Tak já nedělám věci co dělají jiní já jsem zase téhož přesvědčení že člověk po fyziologické stránce je 100% býložravec a maso spíše naopak škodí. Hlavně mě ani maso nechutná stejně jako nepiji alkohol nepřišel jsem tomu na chuť.

   • Wolos permalink
    Duben 2, 2012 3:24 pm

    Tak to spíše doporučuji něco jako jóga a podobné jemné praxe.
    Šamanské energie by tě zabily.

 27. Gormak permalink
  Duben 1, 2012 7:14 pm

  Proč je pohanství u nás děleno jenom do Keltských, Germánských, Slovanských a Řeckých pohanů. Co třeba něco staršího? Zajímalo by mě třeba takový Šamanismus a podobně ten tu taky musel být v dávných dobách.

  Mě přijde že pohanství a podobné staré víry je v podstatě o tom samém být pokorný k přírodě mít k ní úctu + tradice regionu.

 28. Shaman permalink
  Duben 1, 2012 5:39 pm

  Miky:
  Gratuluji k potomstvu. Miky, nezaznamenal jsem, že by tady někdo propagoval (teď tady) nějaký politický směr. Mě je jedno jakou barvou se režim natírá, pokud ale podniká kroky, které mě, nebo mé potomstvo ohrožují, pokládám ho za nepřátelský. Necítím potřebu prezentovat se v nějaké barvě. Prostě jdeš proti mě, jsi můj nepřítel. Hledíš si svýho, nic proti Tobě nemám. Jdeš se mnou, jsi můj bratr.
  A jít ve šlépějích svých otců nemusí taky nutně znamenat vykovávat stejné řemeslo. Jít v jejich šlépějích znamená pracovat a žít čestně a statečně.
  Pokud bude můj syn statečný a na pýchu svého rodu žijící člověk, je mi jedno čím se bude živit, jak bude svému rodu a lidu prospěšný. A když by neuctíval Peruna, ale Velese, nebo třeba Héfaista či Týra, je mi jedno. Rozhodne se podle své cesty a profese, kterou si zvolí.

 29. Koukol permalink
  Duben 1, 2012 9:24 am

  Volně přeloženo: Dej nám bože zvítězit! – – – – A nebo ne…! :-))

 30. Duben 1, 2012 8:50 am

  Chvilku jsem tu nebyl a už je to tu celkem nepřehledné 🙂

  Wolos: Mrknu na to.

  Miky: Já taky bydlím v paneláku a právě díky tomu, že mám s bydlením v „králíkárně“ relativně málo starostí, tak mám „spoustu“ času věnovat se tomu, čemu říkám pohanství. A věcí s ním spojených.

  • Koukol permalink
   Duben 1, 2012 9:33 am

   A to si, Mysliči, představ, že bys měl žít tím způsobem, co navrhuje Wolos… :-/

   • Wolos permalink
    Duben 1, 2012 9:27 pm

    Proč z toho máš takový strach?

    Ideu bylo třeba formulovat. Což jsem, po dlouhých letech testování, bádání a vnitřních bojů učinil.
    A rázem (nejsi jediný), se řada „pohanů“ staví na zadní.
    Vím, změna paradigmatu (bez toho je pohanství jen mentální hrou, v horším případě útěkem před realitou) bývá bolestná. Ale bolestnější může být situace, kdy už nebude z čeho brát, a naši zemi osídlí jiní, ti, kteří byli ochotni trpět jinde. A čím víc o těchto čtu, a srovnávám je s osobními aspiracemi našich lidí v Evropě, vidím hlubokou propast, srovnávám nesrovnatelné. My totiž žijeme v hlubokém snu, zajištěném jen pouhou přechodnou mezinárodní situací, kdy má Západ jakžtakž navrch, a umožňuje tedy snílkům existovat (čím větší bordel ve společnosti, tím více flagelantů, guruů a „Mistrů“, světelných bytostí a podobné havěti).
    Toto však velmi rychle pomíjí, a do 10 let může být vše naprosto jinak. Pak jsem zvědav, jak se víkendoví pohané se svými amulety, křišťály, pozitivní energií a jinou veteší, budou bránit náhodným gerilám, nebo pouličnímu násilí v chaosu možné občanské války. Až jednoho dne zazní CVAK, a nepoteče voda. Až zazní CVAK, a nebude syčet plyn ve sporáku. Až kamioňák s proraženou lebkou skončí v příkopě, a supermarket bude zet prázdnotou. Až šéf řekne – zítra nechoď, zavíráme. Z hodiny na hodinu. Bez šance udělat restart, jako u počítače.
    Bez šance, neboť ta se rodí kooperací, a té jak vidno není.
    Co PAK? Přijdou bohové na létajících talířích? Svatý Václav na huculovi, s mečem proti RPGčkům? Rudá armáda z Východu? Americké Chinooky s humanitární pomocí?

    Nanejvýše vášnivý francouzák od Morany. Jediný, mohutný, absolutní, konečný.

    Pokud budou mít štěstí, dostanou nanejvýš šanci kolaborovat. Jako jejich otcové i dědové. Nová to tradice?

    Nebo to má co dělat s věkem? V filmu Matrix odpojovali od Systému lidi pouze do třiceti. Protože ti starší byli už se svojí výchozí realitou příliš sžiti, a při pokusu o odpojení umírali, mysl se odmítala přenastavit. I Neo při odpojování blil. I on musel dostat nakládačku („motýlek“) od Smithe a klinicky zemřít, aby pochopil úroveň reality, kterou si prostřednictvím kapsle zvolil. Až po blití a klinické smrti mohl začít létat. Až tím očistil svoji mysl, jak to do něj furt hučel Morpheus.

    Proč z toho máš takový strach?
    Odpověď mi nedávej hned. Třeba za několik měsíců. Nespěchám, neboť i jablka potřebují svůj čas, stejně jako cokoliv dalšího, co roste a zraje.

   • Koukol permalink
    Duben 2, 2012 5:18 am

    Asi s tebou nebudu potřebovat vidět. Takových co jejich slova nepřežily činy jsem už potkal dost!! 😐

   • Wolos permalink
    Duben 2, 2012 12:58 pm

    Vzhledem k tomu, že onen den jsem v Brně proto, že mám přijímačky do armády (Universita Obrany), činy jdou ruku v ruce se slovy („vojsko plus půda“). Přepis rodinného domu na vesnici po prarodičích na moji osobu je na spadnutí, spolu s výsadbou nových stromů (budu zkoušet japonské topoly, a asi i některé starší odrůdy ovocnáčů k doplnění sadu, který jsem před necelými dvěma týdny prořezával). Blízké příbuzenstvo se statkem a desítkami hektarů půdy, držené už 16. generací v případě potřeby jistě rádo nějaký ten hektar navíc propůjčí, s možností sdílet svých celoživotních zkušeností v JZD.

    A takových, co se vyděsí již ze slov nalepených na netu, aby nemuseli dělat činy, které jim v dobrém radí jiní, aniž by nad nimi hlouběji přemýšleli, je kolik?

    Vyděsil-li jsem Tě už já, nepřeju si pak vidět důsledky nějakého závažnějšího rituálu, nebo tíživější životní situace. Prchajících „pohanů“ ve chvíli, kdy konečně začalo jít do jádra věci (tj. „do tuhého“), jsem už potkal dost!! 🙂

    Zastavil se zatím jediný, a pochopil. Proto to byl on, s nímž jsem oslavil jarní rovnodennost na odlehlém místě, kde nás bohové poctili pohledem na stádo kanců s asi dvaceti selaty bez jakékoliv agrese vůči nám a několik skupinek srnců.
    Kanec symbolizuje hojnost a bohatství. Množství mladých je také výmluvné 🙂

    Až mě v Brně ten den pustí (někdy odpoledne nebo v podvečer), stále nemám problém se s Tebou sejít. Začíná to být zábavnější, než jsem si myslel.

   • Koukol permalink
    Duben 2, 2012 2:52 pm

    Seš stejnej trotl jako Vonrammstein, ale s tím je aspoň občas zábava. A nauč se škrtat!

   • Trotl permalink
    Duben 2, 2012 3:21 pm

    Tomu říkám „argumenty“. Nic validního jsi do diskuse nepřinesl (jen otázky, jestli žiju to co říkám), a když jsem Ti potvrdil, že moje činy a slova jdou ruku v ruce (netvrdím, že je to tak vždy, ale s tím domem, příbuznými, stromy ani armádou nežertuji – koneckonců, formuláře jsem Ti mohl v Brně ukázat), tak jsem trotl (Nejsi potomek německých osadníků? „Trottel“ je německý výraz. To by leccos vysvětlovalo.).
    Když nelze napadnout (vyargumentovat) myšlenku (a to jsme se nedostali ještě k tomu nejpodstatnějšímu, stačila jak vidno menší ráže), napadneme původce a srovnáme ho s křesťanským konvertitou rebelujícím proti hierarchům svojí církve. Paráda. Už začínám chápat, proč je „pohanství“ u nás takové jaké je – impotentní. Až na čestné výjimky.

    Na ducha doby se však vymlouvat nelze, cesty existují, jen nejsou lidé, kteří by po nich šli.

    Protože se co?

    Bojí.

    A ti co je pobízí k odvaze čelit svým strachům a rozvíjet se, jsou co?

    Trotlové.

   • Koukol permalink
    Duben 2, 2012 4:36 pm

    Chvíli jsme si psali, takže víš, že pohan nejsem. Takže z tebe bude voják z povolání?

   • Gormak permalink
    Duben 2, 2012 4:45 pm

    Ty jo já bych do Armády momentálně nelezl. Mám známe u vojska i policie a to je děs. Mám i známého co dělal žoldnéře a byl snad všude a teď se na to už vykašlal a chce si koupit někde v Itálii nebo Řecku jachtu a barák a žít tam.

    Moje máma dělá ve vojenské ubytovně a ona se bavila s generály a oni říkali že mají stopku. Armáda jenom propouští.

   • Wolos permalink
    Duben 2, 2012 8:36 pm

    Koukol: Že nejsi pohan, jsem přehlédl, omlouvám se.

   • Wolos permalink
    Duben 2, 2012 8:51 pm

    Koukol: Prozatím student vojenského studia, s povinností odsloužit pak dvojnásobek vystudovaného času.

    Gormak: Za pokus nic nedám, navíc ta cesta mě čeká tak jako tak. Hlásat ozbrojeného zemědělce něco vyžaduje, a proto za tím jdu. Trvalo mi dlouho, než jsem ideu dal dohromady, ale letos s prvními známkami jara se to sjednotilo dohromady do poměrně zřetelné vize.

    Ale kdoví, třeba už mě nevezmou, roky postupují rychleji, než bych chtěl. Každopádně obor je to spíše do zázemí. Táhne mě strategický okruh, plánování, logistika nebo něco podobného, ne se honit někde v Afghánu za pochybným žoldem.

   • Duben 2, 2012 3:15 pm

    Wolos:

    Já ti povim, co udělám, až se ozve „CVAK“…. Ovládnu panelák 🙂

   • Wolos permalink
    Duben 2, 2012 3:22 pm

    Konečně slovo chlapa!!!

  • Wolos permalink
   Duben 1, 2012 8:55 pm

   „času věnovat se tomu, čemu říkám pohanství“

   A není to o čem píšeš spíše „teorie pohanství“ anebo „příprava“ na pohanství?

   Odděluješ-li všednodennost v paneláku od pohanství v přírodě, odhaluješ nedostatečné očištění se od křesťanského nánosu minulosti. Ta také oddělovala profánní od sakrálního. 6 dní makat a sedmý odpočívat a jít do kostela. Ty jdeš na 5 směn, a pak na víkend do přírody. V principu se to neliší, jen v názvosloví.

   Kdežto pohanství jak ho vnímám já, je každodennost, „archaická totalita“, kde neexistuje že v paneláku pohanem ne, a v přírodě ano. Vnitřní rozpolcenost, daná faktickým vnitřním dvojvěřím (podle úhlu pohledu buď nedotažená christianizace nebo nedokonalá repaganizace). Tu osobně odmítám a postupnými kroky usiluji o její minimalizaci.

   „Archaické totalitě je naprosto cizí naše dělení života na autonomní sféry, hospodářskou a myšlenkovou, soukromou a veřejnou, světskou a sakrální, právní a náboženskou. Zde bylo sakrální bez rozdílu vše, co překračovalo rámec všednosti, vše, co mělo nějaký smysl, počínaje rituálním obděláváním polí přes rituální požívání pokrmu až po zákony a společenský pořádek. Vesmír, svět a lidská společnost tvořily nerozdílný celek, držený pohromadě ani ne tak nějakým „učením“, analogickým křesťanskému, nýbrž jakýmsi obecným povědomím věčného řádu, který není božský v tom smyslu, že by byl v rukou bohů a byl jimi strážen, je však nadlidský a transcendentní, tedy sakrální, i když nemá přímou souvislost s uctíváním bohů, to jest s náboženstvím. Reálně tento řád existuje jako tradice, tvořící souhrn obecně akceptovaných obrazů světa, vzorů chování a norem společenského života včetně zákonů.“

   http://www.vesmir.cz/clanek/christianizace-slovanu

   I toto stojí za zamyšlení:

   „Tradice řídící život archaických společností tak byla řádem, fungujícím jako jejich jakási „ústava“. Takovéto zákony, takováto ústava, mohou platit jen pro určitý soubor lidí a na určitém území, nemohou mít žádnou universální, božskou či morální platnost, nemohou platit pro veškeré lidstvo (s výjimkou barbarů, „pohanů“, „primitivů“ a jiných nelidí, samozřejmě, v tom jsme zůstali stejní). Tím se „pohanství“ podstatně lišilo od křesťanství, jehož božský zákon si činil nárok na universální, všelidskou platnost a zároveň tak degradoval ty, kteří se mu nepodřizovali, na „pohany“, s nimiž byla jakákoliv komunikace na společné úrovni vyloučena.“

   tamtéž

   • Duben 2, 2012 5:44 am

    Archaické společnosti neoddělovaly přísně věci běžné a věci posvátné, v tom máš Wolosi, určitě pravdu. Běžné činnosti jako např. vaření jídla, šití oděvů, lov, sex, práce na poli, nebo boj, byly zároveň i věcmi posvátnými. Přesto ale i lidé z těchto společností, vnímali některé záležitosti jako fádnější a některá místa a okamžiky jako posvátnější.
    Pokud se Myslič těší v práci až skončí směna a on bude moct vyrazit do Ullova háje, neznamená to, že v práci není pohanem. Myslič dělá černé řemeslo, pracuje s ohněm a kovy a pokud vím, jsou pro něj proto důležitá ohnivá božstva a bohové kováři. Jeho práce pro něj tedy jistě není něčím od pohanství odtrženým. Není méně pohanem ani proto, že ho těší, že nemusí doma v paneláku zatápět a krmit zvířata, ale může se věnovat jiným věcem.
    Možná, že jsme opravdu všichni trošku tím křesťanstvím deformovaní, já možná více než jiní, neboť jsem pět let křesťanství vědomě praktikoval, tebe to Wolosi ale deformovalo taky. Tvoje kázání o tom, jak má vypadat pravá pohanská víra a posuzování ostatních, které neznáš, ale kteří si podle tebe na pohanství pouze hrají, teoretizují o něm, nebo se na ně připravují, mi připomíná ty nejhorší křesťanské hlasatele pravé víry, které jsem potkal.

   • Wolos permalink
    Duben 2, 2012 12:25 pm

    Svůj k svému. Mé postoje nejsou formovány rychločetbou anebo naivním COPY and PASTE do mé mysli. Jsou to léta strávená nad knihami (mám na to i nižší VŠ titul), na rituálech, vnitřními zápasy s křesťanskými démony a mnohým dalším. K tomu patří i snaha náležitě rozpoznat, který prvek kam patří, který je navíc, a který je potenciální hrozbou.

    Víkendové pohanství je faktické dvojvěří, a to mi nikdo nevymluví. Pokud to někdo chce nazývat přírodní magie (jako pouhý fragment toho, jak vnímám pohanství), nemám s tím problém, ale ať je to pak jasné o čem je řeč. Neboť pohanství jako takové s sebou neoddělitelně nese kult, zvyky, přírodní magii, předky, venkov, politiku, kalendář a vnímání času i obživu. Tedy celistvé a funkční paradigma, nezávislé na postkatolickém mainstreamu.

    Nejhorší křesťanští hlasatelé pravé víry měli pro svůj směr naprosto stejný vliv, jako hlava pohanské občiny, vylučující člena z komunity za neúčast na společných rituálech, neboť hrozilo, že tím naruší řád (onu „archaickou totalitu“), a na komunitu přijde pohroma. Vyklepání kamínku z boty je užitečné v kterémkoliv myšlenkovém směru, protože zajišťuje jeho vnitřní konzistenci a životaschopnost.

    Jenom my se dnes topíme v nihilismu, duchovním pomatení a dětinském trvání na spirituálním guláši, z něhož si každý urve kolik sní a co mu chutná, a neřeší už důsledky svého počínání, natož aby kriticky zkoumal, co to vlastně požívá a nedejbohové aby se zamýšlel: proč vlastně?
    Závazky, tradice, nebo zodpovědnost pak logicky chybí. Tím pádem nás převrstvují ti, kteří si vnitřní duchovní konzistenci a životaschopnost zachovali, a brzy na to dojedeme.

   • Duben 2, 2012 2:59 pm

    No, pro mne není rozdíl být „pohanem v paneláku a v přírodě“… Pořád věřím tomu, co dělám a co žiju… Nejsem schizofrenik. Nekříží se mi to. Naopak se to dopln’uje….

   • Wolos permalink
    Duben 2, 2012 3:23 pm

    😉

   • Duben 3, 2012 3:02 am

    Já z téhle diskuse mizím. Má vůbec cenu, aby kolaborant se systémem, víkendový pohan a kamínek v botě osvíceného něco říkal?

   • Wolos permalink
    Duben 3, 2012 8:06 pm

    Miky: To je o nátuře. Nezvládneš-li toto, selžeš v mnohem horších situacích.

 31. Wolos permalink
  Duben 1, 2012 7:53 am

  S odpovědí souhlas, ale nikoliv s tímto:

  „Pohanství prostě musíme umět žít i jako zaměstnanci a obyvatelé paneláků, jinak nemáme šanci, že mezi námi budou ti pohanští učitelé, lékaři, vojáci apod.“

  Kolaborací se systémem zůstaneš dál zranitelný. Lékaře, vojáka ap. nemusíš vychovat v paneláku, může ho podporovat komunita.
  Ale ve Tvém věku tento Tvůj postoj celkem chápu, už jsi v něčem zakořeněný, a s touto optikou už s Tebou budu dále komunikovat. Kdybys byl dvacetiletý bezdětný mladík, bylo by to něco jiného.

 32. Duben 1, 2012 5:52 am

  Wolos, Shaman:

  Nežiju ve vzduchoprázdnu, nebo v nějakém klášteře, kde bych se opájel tím, že pěju chválu na své bohy. Je mi 40, mám dvě skoro dospělé děti a snažím se o ně postarat, jak jen to jde. Pokud bohy o něco žádám, jsou to konkrétní věci, které se mého žití,mé rodiny a mé práce týkají. Mám samozřejmě i své politické názory a postoje, ale znovu říkám, že tyto postoje s pohanstvím nesouvisí a shodl bych se na nich i s některými atheisty a nepohany. Pohanství naše politické přesvědčení neurčuje, dovedu si velmi dobře představit dva pohany zcela protichůdných politických názorů, kteří stojí proti sobě jako nepřátelé, přestože oba uctívají stejné bohy. O tom, co je pro mě a můj rod prospěšné a co ne můžeme mít zcela rozdílnou představu.
  Ta Wolosova vize pohanského soukromého zemědělce je pěkná a nic proti ní nemám, nicméně souhlasím s Mysličem, že všichni takto žít nemůžeme, to je v současné době nereálné. Navíc nám nic nezaručí, že naši potomkové budou chtít kráčet stejnou cestou jako my. Ruku na srdce, kdo z nás jde po stejné cestě jako náš táta, nebo děda. V dávné minulosti těm dětem ani nic jiného nezbývalo, protože nic jiného neznaly, dnes je spousta možností a děti nás v klidu pošlou do háje s pohanstvím i zemědělstvím, když budou chtít. Pohanství prostě musíme umět žít i jako zaměstnanci a obyvatelé paneláků, jinak nemáme šanci, že mezi námi budou ti pohanští učitelé, lékaři, vojáci apod.

 33. Shaman permalink
  Březen 31, 2012 7:49 pm

  Koukol:
  Nemluvil jsem o očkování olova do masa 🙂

  Miky:
  Komunikaci s bohy přece nikdo nezavrhuje. Bohové jsou součástí světa. Bohové stvořili člověka, aby žil, ne jenom proto, aby je měl kdo uctívat. To pouze „Kniha“ mluví o tom, že se máš dostat do nebe, abys mohl navěky zpívat na slávu Stvořitele. I my jsme součástí světa a naší svatou povinností je pracovat na přežití našeho rodu a tím pádem i kmene, jelikož kmen je svazkem rodů a dává jim větší šanci na přežití. A jestliže někdo ohrožuje můj kmen (národ) a tím pádem i rod a potomky, stává se mým nepřítelem a pokládám za vůli bohů, abych se před tímto nepřítelem bránil. A jestli tuto činnost někdo nazývá politikou, životním stylem či třeba pomýleným blouzněním, je mi v podstatě jedno. Mě jde o přežití. Přežití s pomocí mých bohů a z jejich vůle.

  • Koukol permalink
   Březen 31, 2012 10:39 pm

   Škoda! Z hlediska určitých magických praktik je to skoro brilantní sentence… Ovšem symbolicky! 🙂

  • Wolos permalink
   Duben 1, 2012 7:54 am

   Pod tohle se můžu podepsat vlastní krví.

   A zejména tuto větu bych tesal do kamene:
   „kmen je svazkem rodů a dává jim větší šanci na přežití“

   Díky bratře.

   • Koukol permalink
    Duben 1, 2012 6:38 pm

    Jen ti, co neumí používat vlastní rozum a nejsou schopní nést odpovědnost za své činy potřebují na zemi (nebo na nebi) starce v bílým vousem, aby je „provedl životem“! :-//

 34. Březen 31, 2012 7:15 pm

  Ano, pro mě je pohanství opravdu v prvé řadě vztahem k bohům a k přírodě. To jestli jsem nacionalista, anarchista, nebo monarchista, s mým pohanstvím přímo nesouvisí. Rozdíl mezi pohanstvím a víkendovým kroužkem modelářů, či zahrádkářů je v tom, že pohanství je duchovní záležitost a oboustranná každodenní komunikace s duchy a bohy.

  • Wolos permalink
   Březen 31, 2012 7:35 pm

   A kvůli čemu bohy uctíváš? S jakými motivy? O co je žádáš?

   • Koukol permalink
    Březen 31, 2012 10:35 pm

    Nevím na koho to byl dotaz, ale překládám článek o Apostatovi, poslední pohanský římský císař, možná by tě to mohlo zajímat… 🙂

   • Wolos permalink
    Duben 1, 2012 7:57 am

    Určitě 🙂

    Vybavil jsem si mimochodem film Mongol, když se Temüdžin modlí před bitvou k Tängrimu.

    volně parafrázováno:

    „Vyslyš moje modlitby a dej nám zvítězit a nevyslyš modlitby našich nepřátel.“ 🙂 🙂 🙂

 35. Březen 31, 2012 3:46 pm

  Asi by tu mělo zaznít, že ne všichni pohani to prožívají jako Wolos. Z mého pohledu je pohanem ten, kdo uctívá staré bohy, né ten kdo nemá rád Kalouska. Politické postoje mají s pohanstvím jen málo společného. Pro mě jsou mé politické názory a mé pohanství dvě rozdílné věci, které se shodou okolností sešly u jediné osoby.

  • Koukol permalink
   Březen 31, 2012 4:17 pm

   Já jsem zvědav s čím se Wolos ukáže až dojede. Papír (a de facto jakékoli médium) snese všechno. 😉

  • Wolos permalink
   Březen 31, 2012 5:35 pm

   Ten Kalousek by navíc, jestli sis nevšiml 🙂

   • Březen 31, 2012 6:03 pm

    To jsem si všiml, navíc to byl dobrej fór. Já to myslím obecně, Kalousek,nekalousek. 🙂

   • Wolos permalink
    Březen 31, 2012 6:41 pm

    Tak si ten příspěvek přečti ještě jednou. Klíčová slova: „naprosto jinde, naprosto v jiném čase“.

    Politické postoje jsou nicméně s pohanstvím svázány, pokud z pohanství neděláš víkendový kroužek nebo svaz zahrádkářů. Od čeho by pak asi byly sněmy, althingy a kmenové válečné svazy?
    Asi ne kvůli něčemu ve stylu: bratři, pojedeme na výlet na blízké hradiště, zasníme se nad naší krásnou přírodou a bohy a rozpláčeme se nad tou úžasnou harmonií, uděláme zápis o ničem do deníčku, ožereme se jak dobytci, blížícím se nepřátelům řekneme ťuťuňuňu a pak spokojeně pojedeme domů.

    „V rámci rozhodovacích procesů je politika správa věcí veřejných, uměním řídit stát a hájit zájmy jednoho státu vůči druhému, vytvářet a udržovat vztahy mezi těmito státy.“

    „V přeneseném smyslu znamená politika chování a jednání jednotlivce nebo skupiny nebo nasazení prostředků (ať legitimních nebo ne) k dosažení určitého cíle.“

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Politika

 36. Wolos permalink
  Březen 31, 2012 2:22 pm

  Mňamka pro archeometalurga Mysliče 🙂 (škoda té angličtiny viď?):

  http://www.arup.cas.cz/?p=12323

  http://www.arup.cas.cz/?p=1084

 37. Shaman permalink
  Březen 31, 2012 8:14 am

  Koukol:
  Je to jako s těma vajíčkama dneska. Pokud se by něco takového událo na západě (zvýšení cen), lidé by byli sice nespokojeni, ale nakonec by platili vyšší cenu a hototvo. Středoevropan (Čech, Slovák, Rusín, Polák) si zanadáva a pak si pořídí pár slepček a příště je už v Tescu kupovat nebude. Takže i taková lumpárna může nakonec dopadnout líp a to zvýšením podílu potravinové soběstačnosti.
  Problém je v tom, že „spisovatelé“ školení na mentailtu západních národů se vzpamatují a vydají zákony které omezí, resp. zdaní nebo jinak zákonem znemožní chov domácích zvířátek a dosáhnou svého stejně.
  Opět uvedu příklad, povinného očkování prasátek proti prasečímu moru (SR), nebo povinném lejstru o zdravotním stavu prasátka od zvěrolékaře, pokud ho chceš zabít (to prasátko). To vše zvyšuje cenu domácího masa a znevýhodňuje domácí chov. A taky do svého chovu zavádíš látky o kterých nevíš nic, neznáš vedlejší účinky a jejich vlyv na Tvůj organismus i na Tvůj chov.
  Nejlíp si na tom zatím stojí včelaři. Očkování mají od státu zdarma. I když manipulace s cenama medu a likvidace domácích včelstev z ekonomických příčin (dovoz exotického medu, který šíří ony nemoci u našich včelek, a snižuje cenu domácího medu) taky není růžová záležitost.
  Sečeteno a podtrženo, všechny problémy lze odstranit naočkováním olova do organismu současným evropským …

  • Koukol permalink
   Březen 31, 2012 4:12 pm

   „Naočkovat olovo do masa.“ To zní zajímavě, dobrotivý Saturne! ;-))

 38. Rowan Morrison permalink
  Březen 30, 2012 7:38 pm

  Wolosi, jako armádní generál útočného vojska nebo jako krizový manažer bys byl patrně vynikající.

  • Koukol permalink
   Březen 30, 2012 10:46 pm

   To je nepochybně pravda, jen by to už chtělo „akci“. Jinak se může (Wolos) směle postavit do řady k takovejm jako je J. Keller. :-/

   • Wolos permalink
    Březen 30, 2012 11:32 pm

    Trpělivost. Žiletkový drát už byl u Hradu v nedávném čase rozvinut. Panstvo tuší, že bude průser.
    Nicméně, skutečná akce (jediná, drtivá a absolutní) se musí odehrát naprosto jinde a v naprosto jiném čase. Do té doby platí fáze budování zázemí (tento rok to potká konečně i mě) a nezasahování do děje.
    Už jednou ukradená revoluce (pravdoláskovným bratrstvem v politické rovině buď impotentním nebo přímo destruktivním) je mi dostatečným varováním. (a to ještě málokdo ví, že tanková divize Československé armády tehdy chystala vtrhnout do Prahy a vypořádat se s demonstranty po svém … klíčové byly rozhovory se Sověty, kteří to zatrhli, pod hrozbou aktivace okupačních posádek, jaká ironie dějin).
    Nyní jsou tu jiní, co se na to celí třesou, uvidíme, jak si povedou. Ti vojáci NATO, co se nyní cvičí na údajný útok na Írán na německých základnách (ke kterému nikdy nedojde), mohou být cvičeni právě kvůli tomu. Ne náhodou je Kalousek mezi 10 nejlepšími ministry financí EU ze zahraničí (ocenění pro jedince kolaborující s cíli EU), takže si ho budou i hlídat, není-li za něj odpovídající náhrada. A jak už říkal starý Clausewitz, válka je politika vedená jinými prostředky.

    „Šel Kalousek s manželkou po Václaváku a ohlížel se za každou mladou ženskou. Kalousková už toho měla dost a vlepila mu facku. V tom přiběhl nějaký pán a dal mu druhou. Co mlátíte mého muže, rozčílila se Kalousková. Promiňte, omlouval se ten pán. Já myslel, že už to začalo.“

  • Wolos permalink
   Březen 30, 2012 10:57 pm

   Bohové mě sem šoupli, abych splatil starý dluh. Tak se snažím 🙂

   Vojska spíše obranného, pokud je ještě co bránit. Prosrali jsme co se dalo (faktický nepřítel povstal především z našich řad, což je horší než čelit čelní drtivé přesile).

   To vše však jen, když bohové dají, a dobrovolníci přijdou žádat o svoji roli, aby mohli tvořit kompaktní celek, živoucí organismus, rodový svaz. První bitvou, kterou je třeba vybojovat, je boj se sebou samým, každý sám za sebe. Se svými běsy, slabostmi, strachem, lenivostí a přepjatým individualismem.
   Naší poslední bitvou nesmí být nic menšího než obrana sýpky před posledními přeživšími cizinci ve chvíli, kdy za 5 miliard let bude zanikat Slunce, a vezme s sebou celou sluneční soustavu. Musí to být naši potomci, kdo se bude při tomto kosmickém divadle nořit spolu s planetou do obřího žáru Dažbohova, abychom tak s ním splynuli navždy 🙂 🙂 🙂

   „Hlavní charakteristikou vojáka se musí znovu stát mužská, agresívní expanze. Expanze do politiky, sociální sféry, vládnoucí ideologie, do sféry rozhodování a plánování. Normální voják má povinnost hluboké angažovanosti v ideologii a geopolitice. Není jednoduše najat, zodpovídá za stát a národ. Proto musí chápat, co dělat s národem a státem, a aktivně se účastnit plánování jejich osudů.

   Dále musejí být vojáci principiálně povzneseni nad sféru ekonomiky, plně osvobozeni od ponižující materiální závislosti na představitelích třetí kasty. Vojenská kariéra nezahrnuje zvláštní materiální požitky, avšak musí být zabezpečeno důstojné minimum, i když kvůli tomu bude třeba omezit jiné, pro obranyschopnost státu méně důležité sociální skupiny. Vůbec: Nad finančním systémem země musí být ustavena vojenská kontrola, neboť vojáci – nikoliv buržoazie a bankéři – zajišťují bezpečnost Státu.

   Vojáci musejí značně zvýšit svoji kastovní úroveň. Musejí být žádoucími paladiny a mužská kultura povýšeného erotismu se musí stát normou armádního důstojnického života. Plesy a kultovní romantické procházky jsou pro kšatrie stejně nezbytné jako vojenské pochody. “

   Aleksandr Dugin, šedá eminence ruské geopolitiky

   • Koukol permalink
    Březen 31, 2012 3:28 am

    A ještě jedna věc v tvých v plánech zaráží: Připomíná mi to Blisty, když začala pseudokrize z US a tehdy Blisty a pod začaly doporučovat koupit si pozemek, dobytek a nakoupit zlato. I Myslič poznamenal, že tak snadno by to asi nešlo…

   • Wolos permalink
    Březen 31, 2012 8:57 am

    Potíž je v tom, že to není moje reakce na dobu, ale již předem zvolená cesta, kterou jako reakci na dobu doporučuji i jiným.

   • Koukol permalink
    Březen 31, 2012 10:07 am

    Takže podle toho, co říkáš, taky žiješ? 🙂 Nezlob se, ale něčím jsi mi připomněl Vonrammsteina se svými „kapkami reality“(nebo co tehdy použil za výraz). V tvém případě to alespoň není ideologie. ;-|

   • Wolos permalink
    Březen 31, 2012 10:21 am

    do jisté míry ano, ale to si povíme osobně 🙂

   • Koukol permalink
    Březen 31, 2012 1:22 pm

    Dobrá tedy! 😉

 39. Shaman permalink
  Březen 30, 2012 2:17 pm

  Myslič:
  Byly, a to docela nedávno i u nás, a možná ještě fungují skupiny lidí, kteří si poskytují služby za jakési kupony(?). Jde o to, že něco pro Tebe udělám, za hodnotu určitého počtu jednotek a Ty mi to oplatíš ve stejné, domluvené hodnotě najednou, nebo postupně. Nevím jak se tento způsob nazývá, ale oficiální místa to nevidí rádi (což znamená, že to bude pro lidi výhodné), jde totiž i mimobankový obchod, kde se jednak neplatí daně, jednak na tom banky nijak nevydělávají (žádné peníze nejdou přes jejich účty a taky to nelze nijak kontrolovat). Vše je založeno na důvěře. Není to sice ideální model pro fungování státu jako celku, ale alespoň by na tom neměli bezpracný výdělek „spisovatelé“ 🙂

  Protože skutečně podpora obchodních řetězců a bank se dá nazvat, jak to pěkně vystihl Wolos, kolaborací.

 40. Březen 30, 2012 1:05 pm

  Pokud to myslí Wolos asi takhle :

  Založit malou akciovku, která bude dávat práci vlastním akcionářům, kteří v ní budou pracovat a podle toho se dělit o zisk a náklady. No, tohle už studuju, říká se tomu „syndikalismus“ a dává se před to „národní“…. 🙂 Jenže tohle je unás možné zatím spíše v tom zemědělství, vemte si třeba ty hárekrišn’áky, co maj ty svoje komunity na statcích. Ono to asi funguje, protože oni maj všechno „Bez chemie“ a lidi po tom dneska jdou. Nebo to dělaj ti Ahmišové (a jiný protestantský sekty) v USA. Ale udělat to „řemeslně“, to je na delší dobu. Ale je to zajímavý nápad.

  Jo, jen tak mimochodem, komu z Vás jsem posílal fotky svého „Ullova háje“ s kamenným kruhem, tak zjišt’uju, jestli se ten kousíček lesa dá odkoupit. A vypadá to, že možná jo. Čili, jak říká Wolos, „co je moje, tam si můžu dělat co chci“… Uvidíme.

  • Koukol permalink
   Březen 30, 2012 2:28 pm

   Ten kamenný kruh musel stát hodně práce, takže koupě té části lesa, si myslím, že je logickým krokem. 🙂

  • Wolos permalink
   Březen 30, 2012 2:43 pm

   Hare Krišňáci mají problém, že jejich ideologie je dost sektářská (některé praktiky hraničí s vymýváním mozků, tendeční výběr textů a jejich tendeční překlad a výklad), a potlačující některé životní projevy (např. sexualita omezená pouze na plození dětí). Z osobního rozhovoru na jejich statku jsem vyrozuměl, že nováčci zpravidla mívají „životnost“ cca max 3 roky, pak odcházejí.
   Každá komunita musí stát na pevné a životaschopné ideji, a proto třeba Amišové a jim podobné skupiny fungují už několik století. U Krišnovců se o zemědělství dlouhou dobu hovořit nedá (většinou jsou členy vykořenění měšťáci), navíc některé klíčové plodiny a suroviny nakupují normálně v marketech, jak přiznali.

   Jestli to někdy realizuješ „řemeslně“, budu s Tebou pak rád konzultovat možné vývojové mutace tohoto výborného vynálezu, jehož výkon se díky soudobým technologiím posunul do velmi zajímavých možností:

   http://parostroje.wz.cz/

   Nakrmíš dřevem, a máš elektriku, nebo přímo využiješ mechanický pohyb. Lahůdka.

   I toto je zajímavé:

   http://www.vlastnihlavou.cz/kamna-indigirka-ktera-vam-vyrobi-elektrinu/

 41. Shaman permalink
  Březen 30, 2012 9:09 am

  Tím kovářem jsem samozřejmě myslel dělníka všeobecně. Nejenom černé řemeslo, ale i zedníky, truhláře a vůbec všechny ty obětové a statečné lidi všech profesí bez kterých by šli všichni humanisté, demokrati a veškerá svoloč s nimi do kopru.

 42. Březen 30, 2012 6:45 am

  Jsem ročník 1971, tehdy byli zaměstnanci všichni a přesto se děti rodily o stošest. Na základce nás byly tři třídy po pětatřiceti dětech a to byla jen jedna z několika škol v našem nevelkém městě. Rodina měla tenkrát velkou podporu od státu, byly tu výhodné novomanželské půjčky, ženy které měly více dětí mohly jít dříve do důchodu. Manželé dostávali byty od podniků, kde byli zaměstnaní. Dneska je mít děti obrovská odvaha a mnohdy ekonomická sebevražda. Můžeme prodlužovat odchod do důchodu třeba do sta let, ale pokud se nevytvoří pro mladé rodiny slušné podmínky, tak jdeme opravdu do kopru.

  • Wolos permalink
   Březen 30, 2012 7:28 am

   odpověď na tuto situaci dal již Boodin, vytáhnu Ti tu pasáž zvlášť:

   „Kdo dnes bude dělat za základní mzdu, která už prakticky stěží pokryje stravu a neumožňuje bydlet? Jen rodinní příslušníci muslimů pokračující v rodinné kompaktnosti, tedy žijící s rodinou. Muslimská rodina má klidně 10 a více členů, kdy většina z nich MŮŽE pracovat za minimální mzdu, neboť pokračují v soužití s rodinou a nemají ambici realizovat vlastní solo existenci pod drtivou hypotékou, jako bílé hovado, co má pocit, že ve dvaceti musí mít vlastní byt“

   jednoslovně: SPOLUPRÁCE

   Koneckonců, mimo muslimy to pochopili i Vietnamci. Stačí zajet na Sapu v Praze a podívat se osobně. Odpověď je ale fakticky v každém jejich krámě. Výběr komodit, otevírací doba, celá rodina zajišťující chod podniku. Podle toho to vypadá u jejich dětí: začaly ty naše české drtit nejen v matematických, ale už i češtinářských olympiádách.

   Příklad:
   http://www.vnm.cz/index.php?language=cs&nv=zpravy-z-komunity&op=z1/Cesky-Vietnamec-uspel-na-svetove-matematicke-olympiade-1

   Dám jedinou otázku: proč se namísto něj na tomto místě neumístil germán, slovan nebo třeba wiccan české nebo moravské národnosti?

   • Koukol permalink
    Březen 30, 2012 9:31 am

    Jedna vlaštovka jaro nedělá. Inteligentních cizinců jsem v provozu zatím mnoho nepotkal. :-/ Uvidíme, co bude!! 😉 Vidíš to moc nalajnovaný a to se mi nelíbí. Taky sem slyšel před 10ti lety, že za dalších 10 let nebude ropa…

   • Wolos permalink
    Březen 30, 2012 2:23 pm

    Tenhle stát jde cíleně do háje. Sociální jistoty i cokoliv dalšího. A já se dívám, kdo v tom bordelu, a za jakých podmínek umí prosperovat. Češi nebo Moravané to většinou nejsou.
    Jestli to vidím moc nalajnovaný, uveď konkrétní případy svědčící proti. Nemám s tím pražádný problém. Rád se klidně i nějaké novince, kterak čelit současné situaci přiučím.

   • Koukol permalink
    Březen 30, 2012 2:30 pm

    A pracoval si a jednal někdy s cizinci?

   • Wolos permalink
    Březen 30, 2012 10:11 pm

    ano, proč?

   • Koukol permalink
    Březen 30, 2012 10:40 pm

    Docela podstatný detail. Obávám se, že bys změnil názory… Ale my dva se uvídíme někdy 12. 4. v Brně…

 43. Shaman permalink
  Březen 30, 2012 5:53 am

  Wolos:
  Souhlas. I kdyby byli zemědělci v poddanství, musí jich být minimálně tolik, co jejich dočasných pánů. Deset zemědělců jednoho bojovníka uživí. Deset bojovníků jeden pracující uživit nedokáže. Zemědělec bez šlechty přežije. Šlechtic bez zemědělce ne. A příležitost na osvobození se příde vždy. Člověk není stroj a přemýšlí.
  A taky souhlasím s Mysličem. I ten zemědělec potřebuje služby kováře, který mu ukuje pluh i meč. Tedy meče dva pro kolegu zemědělce, i pro sebe. A pojítkem nás všech je naše ideologie a naše cíle.

  • Wolos permalink
   Březen 30, 2012 7:06 am

   Vřelý souhlas. Myslič to myslí dobře.
   Jen mi jde o to, nekolaborovat se systémem (kolotoč směny-supermarket-daně) nadbytečně. Aby zůstala možnost ŽÍT a MYSLET jako pohan, nikoliv jím „být“ pouze o víkendech.

   Dokonce si takto orientované industriální pohanství dokážu živě představit. Např. dobře vybavená malá slévárna kombinovaná s kovárnou, tuny uhlí a železné strusky okolo, denodenní bušení kladiv, prvotřídní výrobky značky „Völund“ a obřady spojené s jeho vzýváním v hlavní tavící peci.

   Takový kovář by nám slovanům mohl kovat koně, vyrábět a opravovat načiní, včetně těch pluhů. Když by si pořídil soustruh a pár věcí okolo, opravy zbraní (např. samopal vz 58, pistole CZ 75, broušení nožů ap.) by také nemusely být problém. Za úplňků nebo novů pak nástroje a zbraně magické povahy, precizně vymazlené a prvotřídní.
   Takovému kováři bych u Mokoše vyprošoval alespoň pět statných synů schopných tatíkovi Mysličovi pomoci (byť by měl bicepsy a tricepsy jak sviň, vous dlouhý po prsa, a na své ogary by pořvával dostatečně hrubě na to, aby se něčemu přiučili) a dodávka prvotřídní medoviny, křupavého chleba, voňavého másla a masa z čerstvou pšenicí krmených brojlerů či vepřů by byla potěšením.

   Jak odporný se mi pak v tomto světle jeví ten v závorce zmíněný systémový řetězec… :-(((
   Zde je ona diference „pohanského“ a „mainstreamového postkatolického“ myšlení.

 44. Březen 30, 2012 12:48 am

  Ještě jednu věc:
  Ach, ty soudy nad národem.
  Emanuel Moravec byl muž tvrdých faktů tehdejší doby… Češi tehdy nebyli co k čemu a tak se budovala německá Evropa…
  A někde na druhé straně stojí hrdina, osamocený a věrný i přes vidinu smrti, tak jak ho popisoval Tolkien….

  • Wolos permalink
   Březen 30, 2012 6:43 am

   Z dětinských ideálů lze vyrůst dvěma způsoby: bolestí, anebo smrtí. Přeji Ti to první, aby bylo ještě co zachraňovat. Já jsem si tím prošel také.

 45. Březen 30, 2012 12:26 am

  Lidé co fandí jenom těm co vedou jsou na nejlepší cestě stát se lumpy, tak to vidím.

  Pokud jde o Tebe, nic proti. jsi chytrý a i když se třeba v něčem neshodnem, občas rád čtu Tvoje komentáře 🙂

  • Wolos permalink
   Březen 30, 2012 6:40 am

   Nejde-li zaútočit na názor, útočíme na jeho původce? On to vidí přízemně, ale realisticky.

   Já dodávám: Zájemci ať si klidně pohanskými bezdětnými bezďáky jsou, alespoň budu vědět kdo kam patří a s kým NE.
   Osobně CHCI abychom zase povstali, a začal výrobní, filosofický a jiný cvrkot, ale s ustrašenými a lenivými individui to logicky jít nemůže. S náboženskou sebedebilizací už vůbec ne.
   A dokud bude základním lidským kamenem potřeba jíst a bydlet v teple, jsou cíle evidentní. Koneckonců, bohové se vzývají právě kvůli takovýmto potřebám (dostatek úrody, medoviny, peněz, prsatých pohanek a s nimi splozených dětí, a ochrana toho všeho před útočníky, blesky a rozmarem bohů).
   Nikoliv vzývání ideálů (a sebeumrtvujících se „světců“), kterým nás prostřednictvím křesťanství nakazil Platón, zatímco fakticky jsme nuceni somrovat o pouhou možnost rozdělat si rituální oheň někde na posvátném místě nebo tak činit ve strachu z příjezdu cajtů nebo ochranářů (to je pak čistá schíza mezi obřadním veselím a staženou pr…).
   Upozorňuju však, že se nám tento přístup asociálů těžce nevyplatí, a že nemáme muslimům jak konkurovat. Oni již nahrazují křesťany, byť spíše západněji od nás (KUPUJÍ kostely a přeměnují je na mešity). Ale jednou to může dospět i sem (Praha, Brno jsou vlaštovkami), a pokračující konverze českých ŽEN k islámu (protože ony děti rodit CHTĚJÍ a CHTĚJÍ chlapa, co se o ně postará, a CHTĚJÍ kvůli tomu snášet a žít systém šaría), mě v tom utvrzují.
   V tom jsou víc pohanštější (jdoucí s řádem přírody, k němuž se přeci hlásíme!) než leckterá blbka zmanipulovaná ženskými časopisy a feministickými krávami, odmítající být matkou – nejváženější (!) bytostí lidské společnosti, neboť úděl který nese, NENÍ snadný, ale je NUTNÝ.

 46. Březen 29, 2012 10:27 pm

  „Já prostě fandím všemu, co má snahu přežít za každou cenu a zvedám prostředník všemu, co se rozhodlo nihilisticky chcípnout v sevření alzeheimera a diabetes. Vždyť ta bílá rasa stojí už dokonale za hovno, takže KDO by chtěl resuscitovat mrtvolu? Fakt nechápu, o co jde:)“

  S tímhle názorem by klidně mohl být českým kolaborantem ve službě nacistů. Vlajky se mění, ale podstata zůstává – však tehdy byl přeci na odpis Český národ – tak proč si nekopnout a zároveň nepodpořit to „co má snahu přežít za každou cenu“.

  Dle mého mínění je ten člověk obyčejný idiot, co pohrdá vlastními lidmi. Nemám ale náladu to tady rozebírat nějak víc. Nestojí mi za to, takže nečekejte, že se nechám zatáhnout do nějaké nekonečné debaty.

  • Wolos permalink
   Březen 29, 2012 10:32 pm

   Idealismus versus tvrdá fakta. Ty sis zvolil to první, on to druhé. Stejně by fandil Čechům, když by byli co k čemu. Ale nejsou.

   • Koukol permalink
    Březen 30, 2012 5:46 am

    Wolosi, mám rád tvé příspěvky, ale s tou porodností mluvíš jak někdo z ODS. Navíc k tomhle tématu slýchávám jen názory od chapů, nikoli od žen…

   • Wolos permalink
    Březen 30, 2012 6:21 am

    Ty co rodit nechtějí (ženy) a ti co se o děti nechtějí starat (muži) ať si klidně vyhynou.
    Tohle ale nikdy nesmí potkat mě ani můj rod. Je to na každém zvlášť.

   • Koukol permalink
    Březen 30, 2012 9:03 am

    Jsme bílí lidé, ne zvířata. 🙂

   • Wolos permalink
    Březen 30, 2012 9:26 am

    Někdy o tom docela pochybuju… 🙂

   • Koukol permalink
    Březen 30, 2012 10:43 am

    Bílý holky, co při práci studují a mají dítě, těžko si pořídí další. Jen tmavá svoloč plodí jedno dítě za druhým…

   • Wolos permalink
    Březen 30, 2012 10:16 pm

    Vidíš, a muslimky mají díky komunitě čas se věnovat tomu nejpodstatnějšímu.

 47. Březen 29, 2012 7:04 pm

  Wolos:

  Já v podstatě souhlasím. Nechci hledat důvody, proč to tak neudělat. Ale já prostě do tý kolbenky chodit musim a tu dovču hlásit dopředu taky. Každej nemůže bejt soukromej zemědělec a prodat byt v paneláku (kterej zrovna ještě ani nesplatil). Ale bylo by to super, kdyby to takhle šlo.

  • Wolos permalink
   Březen 29, 2012 9:33 pm

   Nemusíš bejt zemědělec, nicméně žrát je potřeba furt (!), a v tomhle bude venkov VŽDY mít navrch před městem, v pohanství slovan před germánem, protože zdrojová závislost je zřejmá, a služby se kupujou až sekundárně, primární jsou furt jen ty zdroje. I kdyby útočník zemědělci všechno ukrad a zdroje mu ovládl, furt ho bude potřebovat na to, aby se to udrželo funkční (know-how plus hodiny dřiny), jinak časem zhebne tak jako tak, anebo nejpozději jeho potomstvo. Takže buď v tom případě přijde model feudalismu (vybírání výpalného v naturáliích), anebo se útočník přizpůsobí, a začne se v zemi hrabat sám (viz např. případ maďarských kmenů v pannonské nížině, a odtud hláška: „Tóth nem ember“ – „Slovák není člověk“. Která však původně nejspíš vyjadřovala pochvalu umění zemědělskému, a až později z ní debilní nacionalisti udělali nadávku, protože ztratili pointu). Třetím bodem je, že se zemědělec umí bránit (u mě je to kozácký model vojsko plus půda), a útočník má smůlu.
   Vzhledem k Tvým inklinacím se podívej na Ileanu. Ta může být vzorem těm, co se víc sžili s urbánním systémem. Živnosťák, a diář furt narvanej termínama, obchod narvanej zbožím a zákazníci proudí, ať už za materiálem nebo za službama (věštby, poradenství). Ale taky dost často energy drinky, aby vydržela zátěž. Rozhodně je to taky funkční cesta, ale předpokládá funkční systém služeb, pevnou disciplínu a výdrž a čuch na poměr nabídka-poptávka.

   W.

   • Myslič permalink
    Březen 30, 2012 4:12 am

    Každej nemůže dělat na živnost“ák…. Ve fabrice všichni děln“asové nemůžou být živnostníci. To prostě nejde. Nebo si dovedeš představit, jak třeba nádražák přehazuje výhybky na živnost? Tohle s pohanstvím nemá nic společného. Není důležité, co děláš, důležité je, jestli si dost vyděláš, abys mohl v klidu pěstovat to pohanství. Ono to jde i v zaměstnaneckém poměru. Stačí včas v souladu se zákoníkem práce nahlásit tu dovču. Pak sice budš v práci trochu za exota, ale nemůžou Ti s tim hnout. Cest, je spousta.

   • Wolos permalink
    Březen 30, 2012 7:34 am

    Můžeš si zařídit živnosťák, a být zaměstnavatelem těmto dělňasům. Nebo se poohlédnout po pohanském živnostníkovi co by tě zaměstnal. Viz můj příklad industriálního pohanství níže.

    Dokud ale budou mít všichni mentalitu dělníků, pohanských živnostníků nebude, i kdybychom se rozkrájeli.

  • Wolos permalink
   Březen 29, 2012 9:46 pm

   Dobře a ostře to vyjádřil uživatel „Boodin Nemilosrdný“ na Facebooku:

   „“Tradice zločinů ze cti nemizí, jak se doufalo.“ TO/ONO doufalo? Co je to TO/ONO? Myšleno TO – bílé morálno rozmělněné do otevřené promiskuity, nerození, hysterické tolerance a sociálního hipíctví účelově zastírající všechny sociální nešvary? Jo, to bude TO/ONO v atrofované mentalitě autora tohoto článku.
   Takže fakta, smradi: Evropská unie vpouští do Evropy 50 milionů muslimů cíleně a programově z důvodu, že vy…už nechápete faktický rozměr ‚zločinu ze cti‘, který má za následek porodnost, rodinnou soudržnost, funkční hierarchii v rámci rodu a obrnění se proti konzumní vulgárnosti, které jste vy většinou propadli. A PROTO jde 50 milionů do Evropy, protože Evropa prostě NEMÁ LIDI, kurva a nikoli 50 milionů Evropanů do muslimského světa. Natvrdo: NO A CO, že u při tom někdo umře, někdo je znásilněn a někdo zmrzačen? Stále je to statisticky promile postižených v populačním tažení, které jste VY, jako evropští idioti prohráli, projeli a v něm úplně pohořeli, takže se klidně třeba poserte, protože VÍTĚZ je dán základní a jednoduchou matematikou četnosti. Je to dokonale izy, byť asi ne pro…’individualisticky ohleduplné demokraty lpící na psychické hygieně unka, kterým za prdelí stojí 50 milionů vítězně se pochechtávajících muslimů, kteří jsou dokonale populačně V PRÁVU!“ Fertig!

   Češi prostě NUTNĚ POTŘEBUJÍ emigranty, protože demografická statistika jasně prokázala, že víc jak 60% Čechů do 30 let nemá ŽÁDNÉHO potomka. Co na TOMHLE nechápete? Jste FAKT retardovaní, že si nedokážete uvědomit alespoň základní schema zajištění infrastruktury, tedy od těch nejzákladnějších pozic, které dnes Čech odmítá dělat z důvodu existenční neudržitelnosti na základě mzdy z tohoto plynoucí? Kdo dnes bude dělat za základní mzdu, která už prakticky stěží pokryje stravu a neumožňuje bydlet? Jen rodinní příslušníci muslimů pokračující v rodinné kompaktnosti, tedy žijící s rodinou. Muslimská rodina má klidně 10 a více členů, kdy většina z nich MŮŽE pracovat za minimální mzdu, neboť pokračují v soužití s rodinou a nemají ambici realizovat vlastní solo existenci pod drtivou hypotékou, jako bílé hovado, co má pocit, že ve dvaceti musí mít vlastní byt, aby se vůbec mohlo rozmnožit, čehož efekt je právě v té porodnosti do 30 v rámci Čechů. Vše je to DOKONALE pochopitelné, logické a samozřejmě i BEZOHLEDNĚ funkční, takže kvííílet nad nedodržováním vlastní představy o morálce, když jsem drcen populační silou, která stále ještě funguje…to může FAKT jen ženská, nebo homosexuální demokrat. Tohle je totiž absolutní, civilizační mechanika, dokonale….NEMILOSRDNÁ, YEAH!

   Naprosto nechápu, co vám vadí:) Asimilace bílých probíhá nenásilně, kulturní hodnoty jste odevzdali sami a poevropštělí muslimové se z větší části adaptují, takže jestli nemáte děti, tak prachsprostě zemřete (pohoda), no a jestli děti máte, tak váš gen se perspektivně spojí s plnokrevníkem, což bylo vždy bráno jako pozitivum. Moji pra-pravnuci budou mít prostě hnědé oči a tmavé vlasy, koho to sere? Ptáci, mě jde o přežití a vyslání se do budoucnosti, kdy FORMA pro mne byla vždy sekundární a vždy mne zajímal až výsledek. Z vaší (naší) rasy už nepoteče, takže bohudík, že se to ujme někdo ještě s koulema. Já prostě fandím všemu, co má snahu přežít za každou cenu a zvedám prostředník všemu, co se rozhodlo nihilisticky chcípnout v sevření alzeheimera a diabetes. Vždyť ta bílá rasa stojí už dokonale za hovno, takže KDO by chtěl resuscitovat mrtvolu? Fakt nechápu, o co jde:)

   lol a čím se chceš bránit, když nemáme porodnost?:) Ideálem?:) To já dělám furt a je mi to prd platný :P“

 48. Wolos permalink
  Březen 29, 2012 3:49 pm

  Hraní si na euroindiány jde ruku v ruce s hraním si na pohany. Zvlášť intenzivně to vnímám u liberálněji orientovaných jedinců stříknutých notnou dávkou kryptokřesťanského universalismu, do něhož spadá i snaha centralizovat pohanské skupiny (nakonec se ještě dočkáme hlavního mezipohanského velekněze s rybou na hlavě a Benedict XVI. to bude moct odpískat). Je to dle mého názoru cesta zpět do Říma nebo nově k Mekce (otázka 1-2 generací, zvláště v ovzduší naivního nekritického přebírání informací odkudkoliv, na němž je založené new age, z něhož liberálně orientovaní pohané čerpají) a nemám tedy valný důvod v širší míře tyto snahy podporovat.

  Hlavně mě ale děsí absence rodově pojatých pohanských linií, rodových kultů namísto současného trendu pivního pohanství (90% tzv. pohanských aktivit se odehrává v hospodách, nikoliv na polích, v armádě nebo školách! 90% tzv. „pohanů“ („venkovanů“ sic!) pochází z větších měst – jaká to ironie!).
  Silná prorodinná politika, svatby, děti (pohanství je především dědictví!!! z pokolení na pokolení!!! – který pohan tuto kontinuitu zajišťuje???!!!), … aby člověk pohledal. Jádro problému tkví v individualistické sobeckosti, tvořící dnešní roztříštěnou společnost. Dokud se tato nepřemění na sobeckost rodinnou, o pohanství jako stylu života si nechme zdát.
  Chceme pohanství jako životní styl, prožívaný všednodenně, bez pocitu neodůvodněné důležitosti před znuděnými mainstreamovými slečnami a hochy, nebo jako pouhou volnočasovou aktivitu alá klub leteckých modelářů scházejících se u piva a jásajích nad novým modelem letadélka?
  Chybně uchopená myšlenka pohanství pervertuje lidského ducha naprosto stejnou měrou jako křesťanství, a své vyznavače obdobně debilizuje, nebojím se to napsat. Z odkazu předků se stává balast, naše domy chátrají, zahrádky zarůstají a pokladnice jsou vyprázdněny, děti, pokud už stěží nějaké jsou, nemají pohanské učitele ve školách.
  Tam doporučuji napřít sílu, a ne se sdružovat do celků sdílejících zoufalství z vlastní neschopnosti, dané egoismem nejhrubšího zrna. To samé platí i o příliš radikálních skupinách snažících se zastřít svoji neschopnost naopak agresí, vyřizováním staletých účtů za neschopnost našich předků (14 knížat se nechalo pokřtít v Řezně dobrovolně, byť pod hrozbou říšské invaze, a dle pohanského principu „cuius regio eius religio“ -který až později převzali křesťané- tomu byly zavázány i jejich rody) a koketováním s totalitními myšlenkami. Tudy podle mě také cesta nevede.

  Vidím ji ale především v těchto bodech:
  -RODINA
  -ZÁZEMÍ
  -BOHATSTVÍ

  Osa světa (Yggdrassil, Drzewo swiata, Irminsul) je tam, kde je náš domov (ať už v podobě stromu na zahradě, nebo např. centrálního dřevěného sloupu v domě). Ne na desítky kilometrů vzdáleném hradišti, které nám jednak nepatří a z nějž nás může majitel či lesní stráž kdykoliv vyhnat jako bezďáky.
  Osobně být pohanským bezďákem nechci a totéž doporučuji i ostatním, kteří to s pohanstvím myslí vážně.
  Chci-li být pohanem se vším všudy, stanu se hospodářem, odleskem PraBoha ve hmotě – kosmického Hospodáře, jehož jsou bohové odbornými náměstky pro jednotlivé sféry své působnosti.
  S vlastním lesem pro dřevo posvátných ohňů, s vlastním posvátným hájem, z něhož budu pohanské bezďáky nanejvýš vyhánět já a nikdo jiný. S vlastní studnou na vodu, díky níž budu moci rozdělat těsto na slavnostní koláče a chléb, s vlastní pecí v níž hoří oheň předků a s vlastní malotřídkou, kde budou mít malá poháňata jistotu, že se krom nezbytných znalostí pro společnost nebudou učit o svátcích křesťanských, ale o Hodech, Dožínkách, Májích, Kupalu, a podobně a budou se na nich moci v odpovídajím věku účastnit.
  S vlastní produkcí zeleniny, hub, obilnin ap. jejíž nadbytek budu prodávat buď na farmářských trzích, nebo ve vlastní stylové restauraci, upravený kuchařem podle receptů svých babiček. S vlastní odborně zaměřenou bohatou knihovnou, s tituly týkajícími se filosofie, astronomie, religionistiky, zemědělství, vojenství, alternativních zdrojů energie, rukodělných prací, pedagogiky, strojírenství, truhlářství, zednictví ap. S vlastní garáží v níž bude trůnit rodinné auto s 8 sedadly, a hangárem v němž bude vždy připraven traktor Zetor Forterra s užitečným příslušenstvím. S poli a pastvinami, na nichž budou jakostní certifikované i archaické plodiny a stáda, včetně těch, které jsou dotovány, aby nevyhynuly (resp. nevymřely). S desítkami úlů, zajišťujících jak opylování ovocných stromů, tak dostatečné množství medu a medoviny. A dalo by se pokračovat.

  Bez otrockého chodění „do práce“ přesně „na šestou“, a somrování o dovolené u nechápajících šéfů ve chvílích, kdy chceme oslavit slunovrat, rovnodennost nebo ulít něco medoviny dědům a bábám.

  „Dost bylo kravin. Jdeme makat.“

  reklamní slogan firmy Zetor

  W.

 49. Březen 29, 2012 9:26 am

  Každý se může věnovat tomu svému a zároveň by tu mohlo být nějaké společné slunovratové setkání (například), třeba jednou za pár let. Nebyly nějaké takové „hlavní srazy“ ( po devíti letech) i ve vikinské Skandinávii? Pokud by vzniklo nějaké společenství, jediná jeho aktivita by mohla být například: dosažení oficiálního státem uznaného obřadu svatby, pohřbu, přechodových rituálů…. Víc sjednocovat snad netřeba.

  Líbí se mi litevská Romuva, je pro mě dost inspirativní, nesou si svoje vlastní zástavy a také nesou litevskou vlajku – to si nedovedu u nás vůbec představit…..

  Druhý díl jarní slavnosti „Joré“, 2010:

 50. Březen 29, 2012 6:19 am

  Osobně mě myšlenka vytvoření pohanské společnosti moc nenadchla… nevím co si pod tím pořádně představit a trochu se obávám, že by to mohlo končit snahou o vytvoření určité „církevní“ instituce, kde určitý jednotný ritus, náboženská doktrína a určitá „kultura“ bude mít tendence upozadit ty jednotlivé dosud svébytné kulty a tradice… pokud by to měla být ale pouze jen jakási federace různých pohanských proudů asi by to určitým spůsobem fungovat mohlo, ale ani tady si nedělám moc iluze, bylo by to asi jako chtít sjednotit současné politické strany do jediné… podle mě je zkrátka na něcopodobného asi brzo a nevidím v tom hlubší smysl. Podle mě by bylo lépe, pokud by spíš již existující svébytná společenství a kulty dál pracovaly na svém rozvoji na jedinečnosti svých rituálů, své osobité kultuře a projevu. U takto na pevných základech vystavěných a propracovaných skupinách a klanech si myslím, že je menší riziko pohlcení většinovou společností než u těch velkých na všelijakých kompromisech založených nadskupinách… Zkrátka nechápu důvod proč chtít pohany stmelovat. Přijde mi to stejné jako snaha sjednotit kultury tím, že vytvoříme umělou platformu kterou se pokusíme ty ostatní převálcovat… vždyť na tom je vlastně i tolik kritizovaná, současná konzumní společnost založená… proč opakovat stejnou chybu u pohanství?

  • Březen 29, 2012 6:38 am

   Cítím to naprosto stejně

  • Březen 29, 2012 7:01 am

   Aby nedošlo k nedorozumění pohanskou společností sem nemyslel onu existující „Českou pohanskou společnost“ která byla nedávno založena 😉

 51. Koukol permalink
  Březen 29, 2012 5:29 am

  Nejspíš by se musel hlavně najít takový symbol, motiv a pod., který stmelil pohany a přilákal i veřejnost.

  • Adonis permalink
   Březen 29, 2012 6:41 am

   Svastiku! ;-))

   • Koukol permalink
    Březen 29, 2012 7:05 am

    Kuš ty! ;-)) Ale míříš správným směrem!!

 52. Shaman permalink
  Březen 29, 2012 4:17 am

  Skupiny euroindiánů vznikli v určité době jako reakce na určité prostředí které tady bylo. Z mého pohledu to byl spíš takovej únik ze světa kolem. Myslím, že jejich existence je u konce. Kromě pár nadšenců, které toto téma zajímá blíž.
  V případě vzniku náboženské společnosti bychom se nejspíš oddělili už na začátku. V tomto režimu budeme pořád ti zlí. Alespoň z pohledu médií, resp. jejich majitelů a vlády. Nikdy jsem si nemyslel že to vyslovím, ale jako zajímavý postup k určitému vlivu vidím v Maďarsku. Jobik. Dokázali to.

 53. Březen 28, 2012 7:19 pm

  Náboženská společnost by byla hezká věc. Jenže na diskusáku DO k tomuto tématu kdosi (ne z DO) navrhoval, aby tato společnost fungovala na bázi „občanské společnosti“, kteréžto slovní spojení ve mě budí hrůzu. Navrhoval jsem místo toho pojem „národní pospolitost“, což zase asi z nějakého důvodu náhání hrůzu předchozímu navrhovateli 🙂
  Tudíž, s tou shodou napříč spektrem to bude složité….

 54. Tomas permalink
  Březen 28, 2012 7:10 pm

  Miky:taky o tom docela pochybuju:-) .Stačilo by,kdyby se tato řevnivost potlačila alespoň u některých důležitých otázek, jako např. u vytvoření Náboženské společnosti.Ale o tom taky docela pochybuju:-( .Ale třeba se mýlím…

 55. Rushwolf permalink
  Březen 28, 2012 6:15 pm

  Jo, určitým spůsobem působit na veřejnost s tím mám už i nějakou zkušenost a musím říci že kladnou… když se nám narodila dcera, rozhodli jsme se jí „pokřtít“ dle našeho kmenového ritu a to právě v jednom archeoskanzenu za přítomnosti veřejnosti. Veřejnost tak měla možnost spatřit vážně myšlený a prováděný obřad a po jeho provedení jsme uspořádali i krátkou přednášku o smyslu víry a rituálů v životě našich předků… musím říci, že ta přítomnost cizích lidí při tak osobním rituálu, mě vůbec nepřišla jako rušivý prvek, naopak, lidé zaplnily prostor dlouhého domu a vytvořili takovou kulisu a příjemnou atmosféru, že člověk měl opravdu pocit, jako by se sešla k přivítání nového člena společenství celá vesnice… a podle toho jak lidé ukázněně sledovali obřad a následně i velice pozorně celou „přednášku“ bylo znát, že pořád to v sobě mnozí mají 🙂

 56. Březen 28, 2012 4:56 pm

  Bylo by to fajn, kdyby se nám podařilo potlačit tradiční mezipohanskou řevnivost,ale přiznám se, že o tom dost pochybuju.
  S těmi euroindiány máš jistě pravdu, ale máme s nimi společnou touhu po přírodní spiritualitě a věřím, že někteří z nich nakonec své vlastní kořeny objeví.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: