Skip to content

Valhalla Rising

Březen 19, 2012
tags:

,,Na začátku byl jen člověk a příroda, pak přišli lidé nesoucí kříže a zahnali pohany až na konec světa“

Těmito slovy začíná velmi zajímavý film Valhalla Rising, který natočil v roce 2009 dánský režisér Nicolas Winding Refn a hlavní roli zde ztvárnil výborný dánský herec Mads Mikkelsen. Recenze je tudíž dost opožděná. Film putoval do české distribuce pod, dle mého názoru, stupidním názvem Barbar a z filmových plakátů se zdá, že půjde o nějaká brutální vikingská jatka ve stylu maso a krev. Ani netuším, zda byl uváděn v kinech.

Jde o příběh z dob křesťanské asimilace severních kmenů, kdy už jen poslední vzdorují šiřitelům pravé víry. Je celkem jedno, kde přesně se má odehrávat (natáčelo se ve Skotsku). Protože v tomto příběhu o jména či místa víceméně nejde. Jde o pouť jednookého bojovníka/otroka, která se v určitém momentu protne s osudem malého chlapce, který již nemá rodiče a u kmene je zřejmě také v roli otroka. Tato zvláštní dvojice narazí na skupinu křesťanských bojovníků, která se vydává hledat ,,Svatou Zem“. Naše dvojice se k nim připojí a dodám jen, že ,,Svatá Země“ je nalezena a většina zúčastněných zde nalezne také svůj osud.

Co se týče příběhu, jedná se o dílo takřka minimalistické, dialogů také poskrovnu. Pokud jde o atmosféru, tak ta je obrovským způsobem pohlcující a strhující. Člověk má až pocit, že se ocitnul uprostřed dění. Geniální je rovněž hudba, která se sestává snad jen ze zvuků elektrické kytary a která např. vhodně podkresluje Jednookého snové vize budoucnosti. Jednookého je zde možno také vnímat jako samotného Ódina, který se pokouší odvrátit osud, ale přitom sám dobře ví, že co je určeno, to se musí stát. Samozřejmě lze ho vnímat i jinak, ale to již záleží na divákovi. Ovšem některé záběry a scény Ódina jakoby vyloženě evokují. Jak už jsem však psal, vždy záleží na konkrétním divákovi a jeho představách a pochopení. Jde o přesně ten druh filmu, který buďto milujete, a nebo ho nenávidíte. Střední cesta dle mého názoru v tomto případě neexistuje. Pokud jste film neviděli a máte zájem jej shlédnout, doporučuji tak učinit a nečíst dopředu kritiky na internetu a sem řadím i tohle mé rádoby hodnocení. Já sám se přiřazuji do skupiny obdivovatelů tohoto jednoduchého a přitom tak geniálního díla.

Reklamy
komentářů 10 leave one →
 1. Koukol permalink
  Březen 20, 2012 8:36 pm

  Myslič: „Aguire“ s Kinskím je démonický počin v tom, ČEMU jsou schopní jedinci uvěřit a navíc, i když se skutečnost vzpírá nerealizovalným plánům, tak PŘESTO všechno jsou lidé ochotní pokračovat dál…

  • Koukol permalink
   Březen 22, 2012 4:30 am

   „…nerealizovatelné plány“, omlouvám se, všimnul jsem si toho až teď. :-/

 2. Březen 20, 2012 6:24 am

  Já se na to díval asi před půl rokem s dětmi a společně jsme se bavili tím, jestli jednooký také někdy něco řekne. 🙂 Jinak v tom filmu k zasmání moc není. Ale ta syrovost, ty vekolepé záběry krajiny, ta hudba…silný zážitek.

  • Koukol permalink
   Březen 20, 2012 4:16 pm

   A co „Aguire, hněv boží“? Já bych řekl, že je to křesťanství v teorii a praxi. ;-/

   • Březen 20, 2012 7:45 pm

    Klaus Kinski je taky dobrej 🙂
    Tak napiš článek, nic to neni 🙂

   • Koukol permalink
    Březen 20, 2012 7:49 pm

    Já mám něco psát..?? 😉

   • Březen 20, 2012 8:07 pm

    A proč ne?

   • Koukol permalink
    Březen 20, 2012 8:25 pm

    To chce jiný téma. Kinského každý zná.

 3. Rushwolf permalink
  Březen 19, 2012 8:19 pm

  Týjo, vyděl sem nedávno a nějak mě neuchvátil, respektive, neužil sem si ho páč sem na něj koukal nějak moc pozdě v noci . asi si to pustím ještě jednou. Vizuálně byl moc pěknej, ale děj sem hold už nebyl sto pobrat a ocenit 🙂

 4. Březen 19, 2012 8:00 pm

  Je to vážně dobrý film. U nás v kinech rozhodně neběžel a obávám se, že ani v Americe (jestli jo, tak asi pouze v nějakých klubových kinech). Je to syrové, brutální a jak říká jeden můj kolega: „Ti lidi smrděj i z obrazovky“ 🙂 .
  Za sebe dodávám, že ve filmu mě velmi potěšilo piktské tetování. Křest’anský fanatismus ve je zoobrazen také velmi dobře. Tenhle kousek je potřeba doslova „zažít“….

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: