Skip to content

Oživení projektu Pohanského kruhu

Listopad 24, 2011

kostelPřed časem jsme vyhlásili projekt: Zmapování duchovních míst „znásilněných“ křesťanstvím. Na našem nedávném sněmu jsme se rozhodli dát tomuto projektu další impuls a prostřednictvím internetu do něho zapojit případně i další příznivce.

Každý určitě zná ve svém okolí krajinný prvek, kde se nachází nějaký kostelík či kříž a přitom má pohanský název nebo předkřesťanskou historii. Naším cílem je zmapování podobných míst a poukázání na fakt, že byla přivlastněna si cizí monoteistickou vírou. Shromážděné informace by byly dále publikovány a postupně by se tyto prostory mohly opatřit informačními cedulemi poukazujícími na skutečný význam daného místa apod. Cílem je seznámení širší veřejnosti se skutečnou historií údajně posvátných křesťanských center i celkově našich zemí. Křesťané nám vykáceli posvátné háje, zbořili modly a pronásledovali naší víru. Nebojme se na to upozornit!

Příkladem k inspiraci nám může být samotné centrum křesťanské víry Vatikán. Na Wikipédii můžeme k němu naleznout následující: „Jméno získal Vatikán podle stejnojmenného pahorku, na kterém se nachází. Ten se jmenuje Vaticanus Mons, jméno je odvozeno ze starolat. vates (věštec, věštba) a doslova znamená Pahorek věštců. Odkazuje do dob starověkého Říma, kdy na něm stávala věštírna.“

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vatik%C3%A1n#Jm.C3.A9no

Reklamy
komentářů 10 leave one →
 1. Myslič permalink
  Listopad 24, 2011 7:52 pm

  Siegfrid:

  Já jsem vždycky dumal, když jsem viděl ty romantické Alšovo obrázky, na kterých si Slované nesli ze staré vlasti ty „dědky“ (sošky s hvězdicí za hlavou), co to vlastně je.

 2. Siegfrid permalink
  Listopad 24, 2011 4:20 pm

  pripomina mi to Dažboga

 3. Listopad 24, 2011 4:13 pm

  Nevím. Možná předkřesťanské sluneční božstvo zazděné do zdi kostela. Ale mohlo by to také být ztotožnění Krista-Slunce. To se občas stávalo v lidové víře, pokud vím. I v tom druhém případě by to ale byl (nevědomý) pozůstatek pohanství, myslím si.

  • Listopad 24, 2011 5:49 pm

   Samozrejme nemozem to tvrdit s istotou, ale nemyslim ze je to JK a to preto ze by ho nedali na vonkajsi mur, prave naopak vonku sa davali stare podobizne pohanskych bohov, degradovane na ochrannych demonov ako neskor aj goticke chrlice. takyto pripad je zdokladovany v PL myslim ze v stetine svantovit. ale aj inde sa vyuzival material zo starych svatin na nove kostoli .. iny pripad v PL bola takto pouzita svastika.

   • Listopad 24, 2011 8:25 pm

    Ano, to je vlastně pravda.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: